اولین ماهواره های آفریقایی عملیاتی شدند

0 828

«غناست» نام اولین ماهواره ساخت کشور غناست که تازگی با همکاری چند کشور دیگر به فضا پرتاب شده و این کشور را در کنار نیجریه به اولین کشورهای آفریقایی دارای این فناوری مبدل کرده است.

ماهواره یادشده از نوع تاسواره یا CubeSat است و به نوعی از ماهواره‌های کوچک گفته می‌شود که به‌صورت ماهواره‌ای متشکل از واحدهای مکعب‌شکل در ابعاد ۱۰×۱۰×۱۰ وزنی در حدود ۱۳۰۰ گرم تعریف شده‌اند. تاسواره‌ها معمولاً با ابزاری در ایستگاه فضایی بین‌المللی در مدار قرار داده می‌شوند و یا به صورت محموله ثانویه در کنار محموله اصلی در پرتاب ماهواره‌های بزرگ‌تر در مدار قرار می‌گیرند.

GhanaSat-۱ که ماه جولای در مدار زمین قرار گرفته بود، در روزهای اخیر عملیاتی شده است. این ماهواره دو ماموریت ویژه دارد. دوربین های این ماهواره وظیفه کنترل و نظارت بر خط ساحلی غنا را بر عهده دارند. وظیفه دوم ماهواره یادشده آموزشی است و از اطلاعات جمع آوری شده از این طریق در برنامه درسی دبیرستان های غنا استفاده خواهد شد.

به دنبال پرتاب موفق این ماهواره رئیس جمهور غنا، پیام تبریکی صادر کرد. این در حالی است که دولت غنا به طور جدی و رسمی از این طرح حمایت نکرد و در عوض آژانس ملی فضایی ژاپن موسوم به JAXA منابع و آموزش های لازم برای تولید و پرتاب این ماهواره را در اختیار دانشمندان غنایی گذاشت.

ماهواره نیجریه ای در دانشگاه فدرال فناوری این کشور به نام Akure تولید شده و NigeriaEdusat-۱ نام دارد. تولید این ماهواره با همکاری آژانس تحقیق و توسعه ملی فضایی نیجریه و موسسه فناوری Kyushu در ژاپن صورت گرفته است. کنیا، اتیوپی و آفریقای جنوبی از جمله دیگر کشورهای قاره سیاه هستند که در حال توسعه فناوری فضایی هستند.

غنا هم اکنون در تلاش برای ساخت GhanaSat-۲ است که دارای دوربین های قدرتمند بوده و می تواند فعالیت های غیرقانونی مانند حفر معادن غیرقانونی، مصرف بی رویه آب و تخریب جنگل ها را در این کشور شناسایی کند.


منبع مهر
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=3871
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها