3 فضانورد راهی ایستگاه فضایی بین المللی شدند

0 808

آژانس فدرال فضایی روسیه (روس کاسموس) در اطلاعیه ای اعلام کرد: فضاپیمای «سایوز ام.اس-05» حامل سه فضانورد حدود ساعت 7 و 30 دقیقه عصر امروز به وقت مسکو از پایگاه فضایی بایکانور به فضا پرتاب شد.
شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه به نقل از این اطلاعیه اعلام کرد: سرگئی ریزانسکی از روسیه و رندولف برزنیک آمریکایی و پائولو نسپولی فضانورد ایتالیایی آژانس فضایی اروپا خدمه جدید ایستگاه بین المللی فضایی هستند.
فضاپیمای سایوز 9 و نیم دقیقه پس از پرتاب وارد مدار زمین شد و اکنون به سوی ایستگاه فضایی بین المللی در حرکت است.
سرگئی ریزانسکی که امروز عازم فضا شد فرماندهی خدمه ایستگاه فضایی بین المللی را برعهده خواهد داشت.وی دانشمند و دانش آموخته دانشگاه دولتی مسکو است. این نخستین بار در تاریخ ایستگاه فضایی بین المللی است که یک دانشمند فرمانده آن خواهد بود.
وی آزمایش هایی در حوزه های فیزیک و پزشکی در شرایط فضا در ایستگاه فضایی بین المللی انجام خواهد داد.
ایستگاه فضایی بین المللی که با مشارکت بیش از 15 کشور ساخته شده، در مدار نزدیک و در ارتفاع 330 تا 435 کیلومتری از سطح زمین در حرکت است که روزی 15 بار دور این سیاره گردش می کند.
این ایستگاه محصول همکاری مشترک سازمان های فضایی آمریکا، روسیه، اروپا، ژاپن، و کانادا است، سازمان فضایی برزیل نیز با این برنامه همکاری می کند و چین هم علاقه خود را برای پیوستن به این جمع بویژه از طریق همکاری با سازمان فضایی روسیه اعلام کرده است.
روسیه از امکانات گسترده پرتاب موشک برای حمل ماهواره و تاسیسات فضایی به کشورهای دیگر برخوردار است و آمریکا و اعضای اتحادیه اروپا از این سامانه ها روسی استفاده و حتی از پایگاه های خارج از مرزهای خود نیز عملیات پرتاب را برای کشورهای دیگر اجرا می کنند.

منبع خبرگزاری جمهوری اسلامی
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=3508
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها