انتقاد سناتور آمریکایی از رفتارهای دوگانه آمریکا در قبال برنامه‌های موشکی ایران و عربستان

0 1,007

«رند پال» سناتور جمهوری‌خواه ایالت کنتاکی در یادداشتی از سیاست دوگانه آمریکا در قبال ایران و عربستان انتقاد کرد. “رند پال”، سناتور جمهوری‌خواه ایالت کنتاکی آمریکا، معتقد است گاهی قانون‌گذاران این کشور دست به اقدامی در سیاست خارجی می‌زنند، بدون آنکه به درک کاملی از نتایج آن رسیده باشند. ازنظر او این اشتباهات از جنگ عراق گرفته تا تجهیز تسلیحاتی معارضان سوری، بارها و بارها تکرار شده است. وی در یادداشتی برای وب‌سایت نشنال اینترست نوشت: «سنای آمریکا آماده است تحریم‌های جدیدی را علیه ایران، به دلیل انجام آزمایش‌های موشکی و آنچه تأمین مالی تروریسم می‌نامد، وضع کند. این‌ها مسائل بسیار مهمی هستند و باید در موردشان بحث و تبادل‌نظر شود. بدون شک ایران یک‌طرف مشکل است؛ اما ما باید درباره مسائل کلی‌تری گفتگو کنیم. ما هم‌اکنون در میانه یک توافق هسته‌ای با ایران قرار داریم که تابه‌حال به آن پایبند بوده است. مسائل قیدشده در لایحه تحریم‌های ایران در توافق هسته‌ای قید نشده‌اند. به همین دلیل هرگونه اقدام یک‌جانبه‌ای خارج از توافق هسته‌ای، حتی اگر مشروع و قانونی هم باشد، باید با دقت مورد ارزیابی قرار بگیرد.»
“رند پال” در ادامه نوشت: «این‌طور به نظر می‌رسد که ما به آنچه تهران فکر می‌کند و یا اینکه تحریم‌ها را عاملی مغایر با توافق هسته‌ای می‌داند، اهمیتی نمی‌دهیم. بگذارید این موضوع را مورد ارزیابی قرار دهیم؛ اگر ما اهمیت نمی‌دهیم که مقامات ایران چه فکری می‌کنند، پس چرا سعی می‌کنیم بر رفتار آن‌ها نفوذ داشته باشیم؟ اگر واکنش ایران خروج از توافق هسته‌ای باشد، در آن صورت می‌تواند یک موضوع بسیار مهم و چشمگیر برای ما محسوب شود.» رند پال سپس اذعان کرد: «زمانی که به تحریم‌های جدید ایران نگاه می‌کنم، درمی‌یابم تمام دلایل این تحریم‌ها در مورد عربستان نیز صدق می‌کند، پس چرا ما عربستان را تحریم نمی‌کنیم؟ به‌عنوان‌مثال، عربستان هم موشک‌های بالستیک “دانگ فنگ 3s” در اختیار دارد که به سمت تهران و تل‌آویو نشانه رفته‌اند. بنابراین، حقیقت این است که اگر ما می‌خواهیم بر نحوه رفتار ایران تأثیر بگذاریم باید به اینکه آن‌ها چگونه فکر می‌کنند نیز اهمیت دهیم. ما باید دریابیم که تحریم‌های یک‌جانبه اساساً تأثیرگذار نخواهند بود.»

این سناتور جمهوری‌خواه در ادامه نوشت: «اگر می‌خواهیم از موضوع موشک‌های بالستیک ایران رهایی یابیم، باید ببینیم کدام کشورهای منطقه این نوع موشک‌ها را تهدیدی علیه خود می‌داند. بعید می‌دانم موشک‌های بالستیک ایران تهدیدی برای آمریکا باشد زیرا ما هزاران موشک از همین نوع در اختیار داریم؛ اما شاید برای عربستان و یا شیخ‌نشینان حوزه خلیج‌فارس یک تهدید به‌حساب آیند که البته این کشورها نیز صدها موشک در اختیاردارند که می‌توانند برای ایران تهدید به‌حساب آیند. علاوه بر این، این کشورها تسلیحات هسته‌ای اسرائیل را نیز تهدیدی علیه خود می‌دانند. پس اگر می‌خواهیم تحریم‌های ایران واقعاً نتیجه داشته باشد، باید عربستان را هم به همین منوال تحریم کنیم. بگذارید ایران و عربستان را به دلیل در اختیار داشتن موشک‌های بالستیک مورد تحریم قرار دهیم و رفع تحریم‌ها را به کاهش موشک‌های هر دو کشور منوط کنیم. راهکار دیگر این است که قرارداد 350 میلیارد دلاری فروش تسلیحات به عربستان را لغو و اعلام کنیم تا زمانی که این کشور حاضر به امضای توافقی درزمینهٔ کنترل و محدودسازی تسلیحات نشود، قرارداد واشنگتن و ریاض معلق باقی خواهد ماند. به عقیده من ایران تا زمانی که با عربستان و باقی کشورهای منطقه به یک توافق کلی درزمینهٔ منع گسترش تسلیحات دست نیابد هرگز دست از توسعه برنامه موشکی خود برنمی‌دارد. بنابراین معتقدم تحریم‌های جدید علیه این کشور کاملاً بی‌فایده خواهد بود. حتی ممکن است وضع تحریم‌های جدید، نتیجه‌ای عکس در پی داشته باشد و ایران درصدد لغو توافق هسته‌ای برآید. اگر ایران از توافق هسته‌ای خارج شود، ما حقیقتاً بابت اقدام شتاب‌زده‌ای که انجام داده‌ایم، پشیمان خواهیم شد. نکته دوم درباره تحریم‌های ایران موضوع تروریسم است. به دلیل ارتباط غیرقابل‌انکار عربستان با گروه‌های تروریستی و حمایت از آن‌ها، باید ریاض را نیز در این خصوص مورد تحریم قرار داد. در ایمیل افشاشده “هیلاری کلینتون” به “جان پودستا” نیز به این نکته اشاره‌شده بود که “ما باید بر عربستان و قطر که حمایت‌های مالی از داعش و دیگر گروه‌های تروریستی منطقه انجام می‌دهند، اعمال فشار کنیم.”حقیقت این است که اگر به‌واقع خواستار توقف آزمایش‌های موشکی ایران هستیم، باید مذاکراتی به‌مراتب بزرگ‌تر و مهم‌تر با شیوخ خلیج‌فارس داشته باشیم. تنها زمانی که به ایران و دشمنان منطقه‌ای‌اش به یک‌چشم نگاه کنیم، می‌توانیم گامی در جهت صلح در این منطقه برداریم. تا آن زمان من با هرگونه تحریم جدید علیه ایران مخالف هستم.»

 
منبع جام نیوز
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=2525
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها