اسپیس ایکس ماهواره “اینمارست-5” را به فضا فرستاد+عکس

0 1,731

امیرحسین مجیدیان: شرکت اسپیس ایکس با استفاده از موشک فالکون 9 ،ماهواره ارتباطی اینمارست-5 را به فضا فرستاد. این پرتاب ساعت 3:51 بامداد سه‌شنبه 26 اردیبهشت به وقت تهران از پایگاه فضایی کندی ناسا در فلوریدا به فضا انجام شد و پرتاب آن به صورت زنده از پایگاه اینترنتی اسپیس ایکس پوشش داده شد. 

ماهواره “اینمارست-5” (Inmarsat-5) با 89 ترانسپوندر در باند Ka، بیش از 6100 کیلوگرم وزن دارد و سنگین‌ترین محموله فالکون 9 از آغاز فعالیت‌های این موشک محسوب می‌شود. اینمارست یک شرکت فعال انگلیسی در عرصه ارتباطات است و با استفاده ماهواره‌های خود به بسط ارتباطات شبکه اینترنت در جهان کمک می‌کند.

ماهواره های نسل پنجم اینمارست که آنها هم توسط شرکت بوئینگ ساخته شده بودند ارتباطات در جهت پایین رو را تا سرعت 50مگابیت بر ثانیه و در جهت بالا را تا 5 مگابیت بر ثانیه برای مشتریان در خشکی ، دریا و یا هوا فراهم می کرد . اما Inmarsat-5 F4 ارتباطاتی با سرعت 100 برابر بیشتر از قبل فراهم می کند.ازجمله مشتریان سرویس های Wi-fi حین پرواز شرکت اینمارست می توان به شرکت لوفت هانزا و هواپیمایی اتریش (Austrian Airlines) اشاره کرد. 3 ماهواره قبلی از نسل پنجم  ماهواره های اینمارست در سال های 2013 و 2015 توسط موشک های Proton   روسیه به فضا پرتاب شده بودند.

ماهواره‌های این شرکت یکی از مبادی ورودی اینترنت در خاورمیانه و ایران هستند و از سال 2015 تا به حال چهار ماهواره از این شرکت در مدار زمین مستقر شده‌اند.این ماهواره به سفارش شرکت “اینمارست” توسط شرکت بوئیگ ساخته شده است و 32 دقیقه پس از پرتاب از تیم‌های زمینی بوئینگ و اینمارست دستور دریافت کرده و فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

طبق اعلام اینمارست این ماهواره در مدار زمین‌ثابت در ارتفاع 35 هزار و 786 کیلومتری سطح زمین قرار گرفت و پس از استقرار صفحات خورشیدی و انجام مانورهای آزمایشی شروع به ارائه خدمات و انجام وظیفه می شود.

قرار بود این ماهواره 21 روز پیش با استفاده از موشک “فالکون سنگین” به فضا فرستاده شود اما تاریخ پرتاب به بامداد سه‌شنبه گذشته و با استفاده از فالکون 9 موکول شد. انتقال این ماهواره ششمین ماموریت فالکون 9 در سال 2017، پس از پنج ماموریت موفق در ماههای نخست سال جاری میلادی است.

منبع
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=2084
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها