ترکیه به‌دنبال توافق با روسیه برای تاسیس پایگاه فضایی

0 174

مقامات ترکیه قصد دارند توافقی را با روسیه به‌منظور توسعه برنامه‌های فضایی خود ازجمله ساخت یک پایگاه فضایی انحام دهند. حسین ییلدیریم (Huseyin Yildirim)، رئیس آژانس فضایی ترکیه (Turkish Space Agency)، دراین‌باره می‌گوید: «ما می‌توانیم با روسیه در بسیاری از حوزه‌ها شامل تاسیس پایگاه فضایی و توسعه موتور حامل فضایی همکاری کنیم.» 

به‌گفته ییلدیریم، آن‌ها با یکی از زیرمجموعه‌های آژانس فضایی روسیه یا روسکاسموس (Roscosmos) درباره احداث چنین پایگاهی مذاکره کرده‌اند. وی ادامه می‌دهد: «زمانی که کشور محل تاسیس این پایگاه مشخص شود، می‌توان صحبت‌های دقیق‌تری دراین‌باره با طرف روس داشت.» این در حالی است که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، پیش‌تر از احداث یک مرکز فضایی در کشور سومالی و همچنین فرود کاوشگر روی سطح ماه تا سال ۲۰۲۳ خبر داده بود.

ساخت و نگهداری این پایگاه که بخشی از ماموریت ارسال کاوشگر به ماه توسط ترکیه محسوب می‌شود، بیش از ۳۵۰ میلیون دلار هزینه دربرخواهد داشت و قرار است از آن به‌‌عنوان بزرگترین مرکز آموزش‌های فضایی این کشور در جهان نیز استفاده شود. سومالی یکی از مهمترین‌ شرکای امنیتی ترکیه به‌شمار می‌رود و به‌دلیل مجاورتش با خط استوا منطقه‌ای مناسب برای انجام پرتاب‌های فضایی است.

اردوغان مدتی پیش با رونمایی از برنامه فضایی ملی ترکیه، درباره فازهای مختلف این پروژه گفته بود: «نخستین فرود با کمک حامل فضایی هیبریدی ملی این کشور صورت می‌گیرد که تا پایان سال ۲۰۲۳ با همکاری‌های بین‌المللی پرتاب خواهد شد.» بر اساس تخمین‌ها ماموریت قمری ترکیه حدود یک میلیارد دلار هزینه دربرخواهد داشت که طی دو مرحله در سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۸ صورت خواهد گرفت. انتظار می‌رود توافق ترکیه و روسیه تا پایان سال جاری میلادی نهایی شود.

 

espash ، spacedaily

با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=18007
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها