بالون ناسا رکورد زمان پرواز را می‌شکند

0 1,170

محققان ناسا به تازگی از بالون فوق‌فشار به ابعاد استادیوم فوتبال رونمایی کردند که قرار است با حمل یک تلسکوپ به آسمان، بیشترین زمان پرواز با بالون را بشکند. دانشمندان دانشگاه شیکاگو و سایر دانشمندان دنیا در نظر دارند با کمک تلسکوپی که به همراه این بالون به آسمان فرستاده می‌شود، اشعه‌های کیهانی را مورد مطالعه قرار دهند.محققان 16 کشور امیدوارند که این بالون عظیم‌الجثه که از فرودگاهی در «واناکا»، نیوزلند به پرواز درآمد، تا بیش از 100 روز در آسمان باقی بماند و انتظار دارند در این مدت 33/5 کیلومتر را در اطراف نیمکره جنوبی پرواز کند.ت

لسکوپی که به همراه این بالون به پرواز درمی‌آید، به گونه‌ای طراحی شده است که بتواند اشعه‌های کیهانی با انرژی بسیار بالا را شناسایی کند. یک دوربین ماوراءبنفش نیز روی تلسکوپ تعبیه شده است که در راستای رو به زمین 400 هزار عکس در ثانیه ثبت می‌کند. به گفته دانشمندان دانشگاه شیکاگو، مأموریت این بالون جست‌وجوی پرانرژی‌ترین ذرات کیهانی قابل مشاهده است که قرار است آن را تحت عنوان پروژه «رصدخانه عظیم فضایی کیهانی در بالون فوق‌فشار» (EUSO-SPB) به سرانجام برسانند.

منشأ این ذرات رازی است که دانشمندان در تلاش برای حل آن هستند. آیا این ذرات از سیاه‌چاله‌های عظیم در مرکز کهکشان‌ها می‌آیند یا ناشی از ستاره‌هایی با چرخش سریع یا جای دیگری هستند؟ گام بعدی دانشمندان، طراحی یک مأموریت فضایی از سوی مراکز ناساست که بتوانند منطقه جوی وسیع‌تری را برای شناسایی اشعه‌های کیهانی با انرژی بالا تشخیص دهند. این ذرات بسیار نادر با سرعت تنها یک در هر کیلومتر مربع در هر قرن با جو زمین برخورد می‌کنند.

هم‌زمان با پرواز بالون ناسا به دور زمین در ماه‌های آینده، این جریان را می‌توان از سطح زمین هم مشاهده کرد؛ ساکنان میانه عرض جغرافیایی در نیمکره جنوبی مانند استرالیا، آرژانتین و آفریقای جنوبی به ویژه هنگام غروب و طلوع آفتاب قادر به مشاهده این بالون هستند.پرتاب این بالون به شرایط مناسب آب و هوا در سطح زمین بستگی دارد که تمام مسیر را برای طی 33/5 کیلومتر پرواز می‌کند. پنجره پرتاب برای پرواز این بالون در تاریخ 25 مارس گشوده شد و بالون 533 میلیون لیتری توانست پرواز کند. این بالون از غشای پوششی پلی‌اتیلن ساخته شده است که قوی‌تر و مقاوم‌تر از انواع به کار رفته در انواع دیگر است. پیش از این، بالون دیگری در سال 2016 توانست رکورد پرواز را در 46 روز بشکند. دانشمندان امیدوارند این بالون جدید بتواند رکورد پرواز قبلی را بشکند.

منبع آنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=1740
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها