فضانورد زن آلمانی با هزینه‌های مردمی به فضا می‌رود

0 702

دو زن سرانجام به مرحله نهایی پروژه “فضانورد زن” آلمان راه پیدا کردند. در صورتی که هزینه سفر فراهم شود سرانجام یکی از این دو تا سال ۲۰۲۰ به عنوان نخستین زن آلمانی راهی فضا خواهد شد. دو کاندیدای آلمانی زن از ایالت نوردراین‌ وستفالن از میان کاندیداهای شرکت در مأموریت ایستگاه فضایی بین‌المللی(‌آی‌اس‌اس) انتخاب شده‌اند: نیکلا باومن، خلبان جنگنده ” از شهر کلن و اینسا تیله‌آیش، هواشناس از شهر بن آلمان.

این دو زن توانستند در رقابت برای حضور در این مأموریت چهار رقیب زن دیگر را از میدان به در کرده و فینالیست پرواز به فضا شوند. هیأت داوران متشکل از کارشناسان فضایی روز چهارشنبه ۱۹ آوریل (۳۰ فروردین) در برلین این دو زن را انتخاب کرد.از میان این دو فینالیست سرانجام یک زن انتخاب می‌شود که تا پیش از سال ۲۰۲۰ نخستین زن آلمانی خواهد بود که به ایستگاه فضایی بین‌المللی راه یافته است.

سازماندهی انتخاب مسافر نهایی برای پرواز به این ایستگاه را پروژه‌ای به نام “فضانورد زن” ترتیب داده است.کاندیدای نهایی نه به عنوان فضانوردی حرفه‌ای بلکه به مثابه گردشگر راهی فضا خواهد شد.این دو زن باید از اواسط سال ۲۰۱۷ دوره‌ای آموزشی دست کم دوساله را برای این سفر آغاز کنند.بنیاد یادشده باید تا پایان آوریل دست کم ۵۰هزار یورو برای تأمین مالی نخستین گام‌های آموزشی این سفر گردآوری کند.تا روز چهارشنبه ۱۹ آوریل حدود ۲۷هزار یورو جمع شد.

هزینه کل مأموریت حدود ۵۰میلیون یورو خواهد شد که تهیه آن منوط به حضور حامیان مالی است. با این حال پروژه “فضانورد زن” می‌گوید، مطمئن است که این پول تهیه خواهد شد.در ابتدا بیش از ۴۰۰ زن خود را داوطلب رفتن به فضا کردند. از این جمع سرانجام ۶ تن توانستند سد آزمایش‌های جسمانی و روحی مرکز هوافضای آلمان (DLR) را پشت سر گذرانده و به مرحله نیمه‌نهایی راه یابند.

این گروه شش‌نفره شامل یک خلبان هواپیمای جنگی، دو مهندس، یک کارشناس فنی فضانوردی، یک کارشناس فیزیک اختری و یک هواشناس بود.جوان‌ترین این گروه زنی ۲۸ ساله و مسن‌ترین آن‌ها ۳۷ ساله بود. تاکنون تنها مردان آلمانی به فضا راه یافته‌اند.

منبع ایسنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=1670
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها