میزان بودجه پیشنهادی دولت برای نهادهای فضایی در سال ۱۴۰۰

0 262

دولت در لایحه پیشنهادی بودجه سال ۱۴۰۰ مبلغی بالغ بر ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال به بخش فناوری فضایی اختصاص داده و بر لزوم توسعه این فناوری، کاربردهای آن و فعالیت‌های فضایی در کشور تأکید کرده است. در لایحه پیشنهادی دولت برای بودجه سال آینده که در مجلس در دست بررسی می‌باشد، فناوری فضایی در قالب پژوهشگاه هوافضای وزارت علوم و پژوهشگاه فضایی و سازمان فضایی ایران وابسته به وزارت ارتباطات، مشمول تخصیص این بودجه شده است.

بودجه پژوهشگاه هوافضا ۲ برابر شد

در جدول شماره ۷ این لایحه که مربوط به بودجه دستگاه‌های دولتی می‌شود، پژوهشگاه هوافضا مشمول دریافت ۳۱۵ هزار و ۲۳۴ میلیون ریال بودجه هزینه‌ای می‌شود که ۱۲۰ هزار میلیون ریال آن برای بودجه عمومی و اختصاصی تعیین شده است. این در حالی است که در بودجه مصوب سال ۱۳۹۹ مبلغ ۱۵۱ هزار و ۴۵ میلیون ریال ردیف بودجه هزینه‌ای این پژوهشگاه بوده و به‌بیان‌دیگر، بودجه هزینه‌ای این پژوهشگاه در سال ۱۴۰۰ تقریباً دو برابر سال گذشته تخمین زده می‌شود.

درهمین‌حال بودجه تملک دارایی‌های سرمایه‌ای پژوهشگاه هوافضای وزارت علوم مبلغ ۶۸ هزار میلیون ریال می‌باشد که این بودجه در سال ۱۳۹۹ مبلغ ۴۵ هزار میلیون ریال مصوب شده بود.

بودجه پیشنهادی پژوهشگاه فضایی ایران ۵ برابر سال ۱۳۹۹

بودجه پیشنهادی دولت برای پژوهشگاه فضایی ایران نیز با رشد قابل‌توجهی نسبت به سال ۱۳۹۹ همراه است. در شرایطی که بودجه هزینه‌ای مصوب این پژوهشگاه در سال گذشته مبلغ ۲۱۶ هزار و ۲۴۰ میلیون ریال بوده، دولت با اختصاص ۸۰۰ هزار میلیون ریال بودجه اختصاصی به این پژوهشگاه، مبلغ یک‌هزار و ۱۲۳ میلیارد و ۵۶ میلیون ریال را به‌عنوان بودجه این پژوهشگاه برای سال آینده پیشنهاد داده که بیش از ۵ برابر بودجه سال ۱۳۹۹ است.

همچنین بودجه پیشنهادی مربوط به تملک دارایی‌های سرمایه‌ای پژوهشگاه فضایی ایران نیز ۱۱۲ هزار میلیون ریال می‌باشد که در سال گذشته مبلغ ۸۸ هزار میلیون ریال بوده است.

اختصاص ۵۵۰ هزار میلیون ریال به توسعه کاربردها و فعالیت‌های فضایی

دولت در خصوص پیشنهاد بودجه هزینه‌ای برای سازمان فضایی ایران مبلغ ۳۹۳ هزار و ۸۵۷ میلیون ریال را در نظر گرفته که ۲۵۰ هزار میلیون ریال از این مبلغ در ردیف بودجه متفرقه آمده و این در حالی است که در سال ۱۳۹۹ بودجه مصوب این سازمان ۲۶۱ هزار و ۹۸۸ میلیون ریال بوده است.

در این بخش به سازمان فضایی ایران از ردیف بودجه تملک دارایی‌های سرمایه‌ای مبلغ ۲۸۹ هزار و ۲۷۱ میلیون ریال تخصیص می‌یابد که در مقایسه با سال گذشته که مبلغ این ردیف بودجه ۲۷۴ هزار و ۹۰۰ میلیون ریال بود، تفاوت چشمگیری دیده نمی‌شود.

در جدول اعتبارات متفرقه انتقال‌یافته به جدول شماره ۷ لایحه بودجه، سازمان فضایی ایران مکلف شده مبلغ ۳۰۰ هزار میلیون ریال را برای توسعه فناوری و کاربردهای فضایی و نیز مبلغ ۲۵۰ هزار میلیون ریال را برای فعالیت‌های فضایی هزینه کند.

در جدول مربوط به اعتبارات هزینه‌ای دستگاه‌های اجرایی بر حسب فصول هزینه‌های عمومی و متفرقه نیز پژوهشگاه هوافضا باید مبلغ ۱۹۵ هزار و ۲۳۴ میلیون ریال را برای جبران خدمت کارکنان، استفاده از کالاها و خدمات و رفاه اجتماعی هزینه کند. این هزینه‌کرد برای پژوهشگاه فضایی ایران مبلغ ۳۲۳ هزار و ۵۶ میلیون ریال و برای سازمان فضایی ایران مبلغ ۳۹۳ هزار و ۸۵۷ میلیون ریال می‌باشد. 

در مجموع این‌گونه برآورد می‌شود که دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ برای بخش فناوری فضایی مبلغ ۲ هزار و ۳۰۱ میلیارد و ۴۱۸ میلیون ریال بودجه در نظر گرفته است.

منبع خبرگزاری مهر
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها