پروژه های تعریف شده برای سازمان فضایی ایران در حال اجرا و پیشرفت است

0 464

دکتر بهرامی، معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران، با اشاره به اینکه هم اکنون پروژه های سازمان فضایی ایران وارد فاز جدیدی شده است، گفت: پروژه هایی که در سازمان فضایی ایران برنامه ریزی شده بود در حال پیشرفت است و و ظیفه سازمان فضایی این است که به این برنامه ها صدمه ای وارد نشود و ادامه پیدا کنند. قراردادها تکمیل تر و اصلاحات مورد نظر انجام شده است. وی افزود: هم اکنون برنامه های سازمان فضایی در فاز جدیدی از طراحی و ساخت قرار گرفته است و پروژه های تعریف شده همگی به صورت توسعه فناوری است. ماهواره ناهید  که یک ماهواره مخابراتی است در حال اتمام مرحله ساخت آن هستیم. قرارداد ناهید 2 آماده شده که به زودی ابلاغ خواهد شد. ماهواره دوستی که با همکاری دانشگاه صنعتی شریف طراحی و ساخته شده، آماده پرتاب است و قرارداد پرتاب آن نیز بسته شده است. قرارداد ماهواره ظفر نیز در حال بازنگری است و آن نیز ابلاغ خواهد شد و طراحی و ساخت آن در سال آینده به اتمام خواهد رسید. ماهواره آتست نیز در حال اتمام مرحله ساخت است که تا آخر سال جاری تحویل سازمان فضایی خواهد شد. تا پایان سال 3 ماهواره آماده پرتاب خواهیم داشت.
بهرامی ضمن تأکید بر اهمیت کاربردهای فناوری فضایی افزود: با کمک سازمان فضایی ایران در دانشگاه ها، آزمایشگاه و اتاق تمیز احداث شده است. در پژوهشگاه فضایی ایران نیز آزمایشگاه تست، تجمیع و یکپارچه سازی راه اندازی شده که پاسخگوی بسیاری از نیازهای کشور است. آزمایشگاه سنجش از دور و مرکز داده های فضایی مرکز ماهدشت نیز راه اندازی شده اند. زیرساخت های لازم برای طراحی و ساخت ماهواره و استفاده از آن شکل گرفته و تاکنون حجم کار زیادی انجام شده است.
به گفته وی نظام تدبیر قانونمندی در بخش فضایی حاکم است که در رأس آن شورای عالی فضایی به ریاست رئیس جمهور محترم قرار گرفته و دبیرخانه شورا و سازمان فضایی ایران که دبیر شورای عالی فضایی است، سیاست ها و پروژه ها را تدوین و به تصویب شورا می رساند.دکتر بهرامی افزود: با حمایت وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات ما کمبود بودجه ای برای پیشبرد پروژه های تعریف شده در سازمان فضایی ایران را نداشته ایم و تمام پروژه های تعریف شده در حال اجرا و آماده سازی است. برخی از  پروژه ها که متوقف شده بود دوباره تأمین اعتبار شده و قرارداد آن تصحیح و به اجرا درآمده اند و مشکل تأمین اعتبار را نداشته ایم. پروژه های سازمان فضایی ایران شکل توسعه فناوری به خود گرفته است و زیرساخت هایی که به وجود  آمده اند ما را در مسیر حرکت به سمت سند فضایی قرار خواهند داد.
دکتر بهرامی گفت: در خصوص پروژه اعزام انسان که مصوب شورای عالی “عتف” است نیز در حال تدوین برنامه ای هستیم که در شورای عالی فضایی مطرح و مصوب شود. سازما فضایی ایران در جهت رسیدن به اهداف تعریف شده در سند فضایی در حال پیشرفت است. برای تحقق هر کدام از بندهای سند نیاز به برنامه و زیرساخت لازم است که با حمایت های وزیر محترم در حال تکمیل زیرساخت های لازم و تدوین برنامه برای دستیابی به این اهداف هستیم.

منبع سازمان فضایی
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=143
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها