کاوشگر پارکر ناسا نخستین یافته‌های خود از خورشید را به زمین فرستاد

0 732

کاوشگر پارکر (Parker Solar Probe) متعلق به سازمان ناسا (NASA) که سال گذشته برای مطالعه روی خورشید عازم ماموریت شده بود، نخستین داده‌ها را به زمین مخابره کرد؛ ده‌ها گیگابایت اطلاعات که البته روند ارسال همچنان ادامه دارد.

در ماه‌های گذشته، کاوشگر پارکر ناسا بیش از هر فضاپیمای دیگری به خورشید نزدیک شد، آن هم نه یک بار، بلکه دو بار در نزدیک‌ترین فاصله از ستاره میزبان ما به پرواز درآمد. این کاوشگر خورشیدی بیشترین داده‌های ممکن را طی دو ملاقاتش جمع‌آوری کرده است؛ اطلاعاتی که می‌توانند به درک بهتر ما از خورشید کمک نمایند.

حالا تیم کنترل مستقر در آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جانز هاپکینز (Johns Hopkins University)، آخرین بخش از داده‌های ۲۲ گیگابایتی ارسالی از پارکر را دریافت کرده‌اند. این مقدار اطلاعات، ۵۰ درصد بیش از آن است که محققان از ابتدا انتظارش را داشتند، به لطف سامانه ارتباط دوربرد کاوشگر که عملکردش بالاتر از حد انتظار نشان داد.

تیم زمینی عملیات کمی بعد از پرتاب کاوشگر، دریافتند که سرعت مخابره اطلاعات از آنچه انتظارش را داشتند بالاتر است. آن‌ها با آگاهی از این موضوع، پارکر را طوری برنامه‌ریزی کردند که در دومین ملاقات با خورشید، داده‌های بیشتری را به زمین ارسال کند. در جریان آن رویداد که به ماه آوریل بازمی‌گردد، فضاپیما با هر چهار مجموعه از تجهیزات علمی خود به جمع‌آوری اطلاعات پرداخت. به همین خاطر است که اعضای تیم، منتظر دریافت ۲۵ گیگابایت دیتای دیگر تا تاریخ  ۱۵ (۲۴ مرداد) اوت هستند.

محققان نتایج حاصل از این دو مواجهه را در ماه‌های آینده به اطلاع عموم خواهند رساند. اما پیش از آن، پارکر سومین پرواز از نزدیک خورشید را تجربه خواهد کرد؛ مانوری که از تاریخ ۲۷ اوت (۵ شهریور) آغاز خواهد شد و در ۱ سپتامبر (۱۰ شهریور) به نزدیک‌ترین فاصله می‌رسد.

دانشمندان ناسا امیدوارند تا چند سال آینده، در این ماموریت به اندازه‌ای اطلاعات حاصل شود که بتوانیم برخی از بزرگ‌ترین معماهای مربوط به خورشید را رمزگشایی کنیم؛ از جمله اینکه چرا تاج خورشید (تشعشعی از پلاسما که دور خورشید را احاطه کرده) بسیار داغ‌تر از سطح آن است.

منبع گجت نیوز
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=13664
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها