برآورد دمای زمین از طریق تصاویر ماهواره‌ای/ بالاترین سطح دما در کویر لوت

0 1,091

سازمان فضایی ایران با برآورد دمای سطح زمین از طریق تصاویر ماهواره‌ای و فناوری سنجش از دور، اعلام کرد که نقاطی از بیابان لوت، بالاترین سطوح گرمایی کشور را دارند.

این سازمان با پردازش و استفاده از داده‌های ماهواره‌ای در اردیبهشت ماه امسال، دمای سطوح زمین را اندازه‌گیری نمود که برمبنای اطلاعات دریافتی از تصاویر ماهواره‌ای، بالاترین دمای ثبت شده در کره زمین، ۷۰.۳ درجه سانتیگراد در سال ۲۰۰۳ میلادی در منطقه ریگ یلان در شرق لوت است. این دما هرگز در لوت تکرار نشد، اما بعد از این سال منطقه ریگ یلان تا سال ۲۰۰۹ بالاترین دمای هر سال زمین را به خود اختصاص داد.

هرچند این منطقه بیابانی جهت ثبت و انداره‌گیری دما فاقد ایستگاه هواشناسی است، اما سازمان فضایی ایران با تکیه بر فناوری سنجش از دور به عنوان ابزاری مقرون به صرفه و تنها روش برآورد دمای سطح زمین در سطوح وسیع و گسترده، با پردازش و استفاده از داده‌های ماهواره‌ای در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۸ مبادرت به اندازه گیری دمای سطوح زمین (land surface temperature) کرده است. این فعالیت می‌تواند برآوردی از سنجش میزان حرارت ساطع شده از کل ایران به خصوص مناطق بیابانی باشد.

نقشه‌های دمای سطح زمین نشان می‌دهد که عمدتاً و به طور پیوسته نقاطی از بیابان لوت، بالاترین سطوح گرمایی کشور را دارند؛ به طوری که بیشترین مقادیر دمایی یعنی تقریباً ۶۴ درجه سانتی گراد مربوط به نواحی بیابانی لوت است.

این مناطق بیشتر در توده‌های ماسه بادی ریگ یلان در شرق لوت واقع شده‌اند که به دلیل جنس و رنگ مواد بستر که تماماً ماسه بادی کرم رنگ هستند، موجب شده‌اند که بیشترین حرارت آفتاب را جذب کنند.

منبع خبرگزاری مهر
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=13273
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها