اعلام آمادگی سفیر ایران در سازمان ملل برای مشارکت در پروژه‌های چندجانبه فضایی

0 673

کاظم غریب‌آبادی سفیر و نماینده جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین المللی مستقر در وین، با حضور در نشست شصت و دوم کمیته استفاده صلح آمیز فضای ماوراء جو سازمان ملل موسوم به کوپوس (COPUOS) ضمن قرائت بیانیه‌ای، آخرین مواضع کشورمان در این حوزه را تشریح کرد. وی بر جلوگیری از رقابت تسلیحاتی در فضا تأکید کرد و خواستار حفظ فضا به عنوان محیطی صلح‌آمیز شد. غریب‌آبادی همچنین بر تداوم تایید اصول و هنجار‌های مورد توافق جهانی حاکم بر فعالیت دولت‌ها در کاوش و استفاده از فضا تاکید نمود. 

نماینده دائم کشورمان ضمن اعلام آمادگی جمهوری اسلامی برای مشارکت در پروژه‌های دوجانبه و چندجانبه فضایی در سطوح مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی، افزود: «دیدگاه ما این است که همکاری بین‌المللی در استفاده صلح آمیز و کاوش فضا بایستی در راستای منافع تمامی کشورها، صرفنظر از میزان توسعه یافتگی آن‌ها و بدون هیچ گونه تبعیض و با توجه به اصول برابری باشد.»
 
غریب آبادی ضمن تاکید بر حق استفاده برابر از فضا به ویژه با توجه به نیاز‌های کشور‌های در حال توسعه، از منطق برخی کشور‌ها تحت این عنوان که هر کس زودتر آمده، اولویت بهره‌برداری با آن است، انتقاد کرد و آن را غیر قابل قبول خواند و از کوپوس و اتحادیه بین‌المللی مخابرات خواست تا راه حلی برای استفاده برابر از وضعیت‌های مدار زمین ایجاد کنند.

اهمیت خودداری از رقابت تسلیحاتی در فضا، از دیگر محور‌های بیانیه نماینده کشورمان در این جلسه بود. وی با اشاره به اینکه پایداری فعالیت‌ها در فضا در گرو تضمین همه دولت‌ها در عدم استقرار سلاح در آن است، از کشور‌ها به ویژه کشور‌های پیشرفته در حوزه فضا خواست تا فضا را به عنوان یک محیط صلح‌آمیز حفظ کنند.

نماینده دائم ایران در ادامه با ابراز نگرانی از افزایش زباله‌های فضایی و سایر مواد در فضا و چالش‌های برآمده از آن بر این محیط، بر نیاز اتخاذ تدابیری جهت حفاظت از جهان در برابر آلودگی تاکید کرد. در همین خصوص، وی نسبت به خطرات بالقوه ناشی از برخورد اتفاقی تاسیسات نصب شده در مدار پایین زمین با اجسام فضایی و تبعات آلاینده آن بر محیط، هشدار داد.

وی پیگیری و اجرای اصول مندرج در اسناد بین‌المللی موجود در این خصوص را ضروری خواند و اعلام کرد که رسیدگی به این مسائل، بایستی جامع و با در نظر گرفتن نگرانی‌های همه کشور‌ها و از طریق اجماع باشد. غریب آبادی در ادامه با اشاره به استفاده روز افزون از فضا جهت ارتباطات، صنایع هوانوردی، سنجش و نظارت از راه دور و سایر استفاده‌های علمی و غیره، بر نیاز به ظرفیت سازی و انتقال این تکنولوژی‌ها به کشور‌های در حال توسعه تاکید کرد.

وی ضمن مهم ارزیابی کردن ماموریت‌های ماهواره‌های کوچک برای کشور‌های در حال توسعه، از کمیته خواست تا از اعمال محدودیت در طراحی، ساخت، ارسال و استفاده از آن‌ها خودداری کند.

نماینده دائم ایران در بخش دیگری از بیانیه خود ضمن تاکید بر اهمیت استفاده از تکنولوژی فضایی جهت مقابله و پیش‌بینی بلایای طبیعی و همچنین اشاره به پیشرفت‌های ایران در این حوزه، از کمیته خواست تا فعالیت‌های ظرفیت‌سازی بیشتر در این خصوص را از طریق مأموریت‌های فنی و برنامه‌های آموزشی به ویژه برای کشور‌های در حال توسعه افزایش دهد.

غریب آبادی در پایان با ابراز امیدواری از اینکه تمامی کشور‌های دنیا بتوانند در عمل نشان دهند که فضای ماورای جو یک میراث بشری با ظرفیت فراوان برای سودرسانی به همه جامعه بشری است، تاکید کرد که چنین چیزی محقق نخواهد شد مگر همه کشور‌ها از فضا فقط برای استفاده صلح آمیز استفاده کنند.

شصت و دومین نشست کمیته فضای ماورای جو سازمان ملل از روز گذشته، ۲۲ خرداد (۱۲ ژوئن) شروع و تا ۳۱ خرداد (۲۱ ژوئن) ادامه دارد. در این نشست، کشور‌ها بر روی آخرین تحولات و همچنین چالش‌ها و مسائل فنی و سیاسی فضای ماورای جو بحث و گفتگو می‌کنند. از جمهوری اسلامی نیز هیاتی متشکل از کارشناسان و متخصصان بخش‌های مختلف به سرپرستی سفیر و نماینده دائم کشورمان در این نشست حضور دارند.

منبع باشگاه خبرنگاران جوان
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=13244
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها