پژوهشگاه فضایی ایران با دانشکده فنی دانشگاه تهران در ۳۷ طرح مشترک همکاری می‌کند

0 1,112

پژوهشگاه فضایی ایران در تعامل با مراکز دانشگاهی، پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران را در ۳۷ پروژه تحقیقاتی همراهی می‌کند. این پژوهشگاه پیشتر نیز پروژه‌های متعددی را با مراکز دانشگاهی به اجرا درآورده که از جمله آن‌ها پروژه‌ای با پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران با مبلغی معادل ۱۰ میلیارد ریال است.

هادی رضایی سرپرست معاونت پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران تشریح کرد که پروژه‌های پژوهشی مشترک این پژوهشگاه با پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران شامل ۱۸ پروژه مستقل، ۱۱ پایان‌نامه دکترا و ۸ پایان‌نامه کارشناسی ارشد است.

در اجرای این پروژه‌ها ۲۵ استاد دانشگاه پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران، ۱۱ دانشجوی دکترا و ۸ دانشجوی کارشناسی ارشد این دانشگاه فعالیت دارند.

سرپرست معاونت پژوهش و فناوری پژوهشگاه با تاکید بر نیاز محور بودن همکاری‌های پژوهشگاه فضایی ایران با دانشگاه‌ها، یکی از پروژه‌های مشترک با پردیس فنی دانشکده‌های دانشگاه تهران را طرح پژوهشی در حوزه پیشرانش با عنوان «شناسایی کامل شیر تراستر (براساس نمونه‌های جهانی) و طراحی نمونه مهندسی قابل استفاده در تراسترهای سامانه‌های فضایی» عنوان نمود که با همکاری پژوهشکده سامانه‌های حمل و نقل فضایی پژوهشگاه فضایی ایران در دست اجرا است.

دکتر رضایی توضیح داد با توجه به موفقیت‌های ارزشمند پژوهشکده سامانه‌های حمل و نقل فضایی پژوهشگاه فضایی ایران در حوزه سامانه پیشرانش از جمله در چهار پروژه ماهواره سنجشی سها، ماهواره مخابراتی ناهید ۲، تراستر تک مؤلفه و تراستر دومولفه، پژوهشگران این پژوهشکده طرح شیر تراستر کم فشار با سیال‌های کاری هیدرازین و پراکسید هیدروژن را که یکی از اجزای مهم سامانه پیشرانش است، در اولویت پژوهشی خود قرار داده‌اند.
 

طرح چهار مرحله‌ای

 وی این طرح پژوهشی را شامل چهار مرحله دانست و گفت: «در مرحله نخست، اطلاعات لازم طرح شامل مقالات، اختراعات، کاتالوگ‌ها و غیره جمع‌آوری شده است. در مرحله دوم، پژوهشگران ما به بررسی طرح‌های موجود و پارامترهای انتخاب طرح مناسب پرداخته‌اند و در ادامه، طرح مناسب بر اساس نیازمندی‌ها و مدلسازی مقدماتی و تحلیل یک بعدی انتخاب شده و در مرحله چهارم، طراحی جزئی و انتخاب پارامترهای بهینه به همراه نقشه‌های ساخت انجام پذیرفته است.»

سرپرست معاونت پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران از بررسی مکانیزم‌های موجود مورد استفاده در شیر تراستر، انتخاب مکانیزم برتر و قابل استفاده در تراستر مورد طراحی و همچنین مدلسازی هندسی و تحلیل عددی جریان سیال در شیر به عنوان دستاوردهای مهم این طرح یاد کرد و افزود: « سه فاز مهم تحلیل مغناطیسی و محاسبه نیروی ناشی از آن و تحلیل تنش مکانیکی در اجزای شیر و همچنین طراحی جزئی و استخراج نقشه‌های ساخت نیز جزو اهداف و اقدامات پیش رو است که در سال جاری محقق خواهد شد.»

لازم به ذکر است «شیر تراستر» نقش قطع و وصل کردن جریان سیال به منظور کنترل سامانه را بر عهده دارد و زمان پاسخ، فشار کاری، سازگاری با سیال کاری در زمان طولانی مورد استفاده، محدوده دمایی عملکرد و نشتی از جمله پارامترهای مهم در این نوع شیر است.

منبع خبرگزاری ایرنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=13222
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها