آزمایش سامانه حفظ جان توریست‌های فضایی

0 1,083

سازمان فضانوردی آمریکا (ناسا) و شرکت خصوصی اسپیس ایکس برای اطمینان از حفظ جان توریست‌هایی که قرار است به ماه بروند، باهم همکاری می‌کنند. سازمان ناسا خبرهای همکاری خود با اسپیس ایکس را تأیید کرده و اعلام کرده است که با این شرکت برای کار بر روی سامانه حفظ حیات کپسول دراگون که توریست‌های اسپیس ایکس را به سفر فضایی می‌برد، همکاری می‌کند. نام این سامانه “اکلس” بوده و شبکه‌ای از حسگرها، لوله‌ها و محفظه‌هایی برای حفظ جان سرنشینان کپسول دراگون است. این سامانه هوا و دیگر موارد ضروری برای زنده ماندن سرنشینان را فراهم می‌کند.
برایان دنیل مسئول این پروژه گفت: این سامانه هوشمند تمام موارد مهم برای حفظ جان سرنشینان نظیر میزان اکسیژن و کربن‌دی‌اکسید و فشار اتاقک را کنترل می‌کند و متناسب با تغییرات آن‌ها واکنش نشان می‌دهد. همچنین اطفاء حریق هوشمند از قابلیت‌های اکلس است.
وی افزود: این سامانه نه‌تنها باید بدون خطا و نقص کار خود را انجام دهد بلکه باید از اولین لحظات آغاز سفر تا آخرین ثانیه فرود بر روی زمین به‌طور کامل فعال باشد. فضاپیمای این سفر توریستی فضایی به‌وسیله بوئینگ و اسپیس ایکس به‌صورت مشترک ساخته‌شده است و مهندسان ناسا در حال بررسی قدرت و امنیت آن هستند. این فضاپیما جایگزین موشک‌های سایوز روسی خواهد شد. قابلیت منحصربه‌فرد این فضاپیما قابلیت فرود بر روی زمین است درحالی‌که موشک‌های سایوز در اقیانوس فرود می‌آیند. در حال حاضر نمونه‌های اولیه این سامانه ساخته‌شده و متخصصان در حال آزمون‌های اولیه هستند تا بتوانند از امنیت آن اطمینان پیدا کنند و پس‌ازاین آزمون‌ها، ساخت نمونه اصلی آغاز می‌شود. در آزمون‌های اولیه محققان به مدت چهار ساعت داخل کپسول رفتند و با شبیه‌سازی شرایط فضا بر روی قابلیت‌های مختلف این سامانه آزمایش‌های مختلفی انجام دادند.
نمونه اصلی این کپسول شش متر ارتفاع و بیش از 3.5 متر عرض دارد و می‌تواند هفت سرنشین را به فضا ببرد. در بدنه این کپسول چهار پنجره تعبیه‌شده است تا سرنشینان بتوانند از وضعیت خارج کپسول مطلع شوند. صندلی‌های این کپسول از فیبر کربن با بالاترین کیفیت و پارچه آلکانتارا ساخته شده است و اسپیس‌ایکس قصد دارد برای مأموریت مریخ نیز از آن استفاده کند. اسپیس ایکس اعلام کرده است که قصد دارد تا دو سال آینده دو توریست را به سفر به دور مدار ماه ببرد. این مسافران هزینه این سفر را پرداخت می‌کنند.

 

 

منبع ایسنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=1286
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها