مذاکرات جدی برای سفر شهروند بحرینی به فضا

0 231

منبعی نزدیک به صنعت موشکی و فضایی روسیه به خبرگزاری ریا نووستی گفته است که مذاکرات پشت پرده برای انتخاب و فرستادن یک شهروند بحرینی به فضا، بین سازمان فضایی روسیه (Roscosmos) و مقامات بحرینی آغازشده است و در صورت رسیدن به نتیجه، اعلام رسمی خواهد شد.
بنا به گفته این منبع، دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس روسکاسموس و هیئتی از کارشناسان این سازمان به‌زودی جهت انجام مذاکرات پیرامون انتخاب, آموزش و فرستادن شهروندی از بحرین به فضا، به منامه پایتخت بحرین سفر خواهند کرد.
در ماه مارس سال ۲۰۱۸، روسکاسموس گزارش داد که در مورد انتخاب و آموزش فضانوردانی از سلطان‌نشین بحرین در مرکز آموزش فضانوردان روسیه، مذاکرات مقدماتی آغازشده است.
این منبع به خبرگزاری ریانووستی گفت: «پس از امارات متحده عربی، اینک هیئتی از روسکاسموس آماده می‌شوند تا برای گفتگو به بحرین بروند تا در مورد پرواز شهروندی از این کشور به ایستگاه فضایی بینالمللی مذاکره کنند.»
روس‌ها در مورد فرستادن افراد غیرحرفه‌ای به فضا، تجربه طولانی دارند و حتی در زمان شوروی نیز شهروندان کشورهای مختلفی را به فضا فرستادند که نه تنها فضانورد حرفه‌ای به شمار نمی‌رفتند بلکه حتی خلبان هواپیما هم نبودند.
ازجمله می‌توان به تویوهیرو آکی یاما (Toyohiro Akiyama)، خبرنگار ژاپنی، یا هلن شارمن (Helen Sharman)، مهندس شیمی یکی از کارخانه‌های شکلات‌سازی در انگلیس، اشاره کرد. ظاهراً روس‌ها در اثر تحریم‌ها، به مشکلات مالی مبتلا شده‌اند و سازمان فضایی روسیه به‌شدت به دنبال رفع تنگناهای مالی خود با فرستادن کیهان گردان به فضا است.
البته در این راه مشکلی وجود دارد و آن گرفتن موافقت آمریکایی‌ها برای تک‌تک این‌گونه مسافران خواهد بود زیرا براساس توافقنامه امضاشده بین این کشور و آمریکا، تنها در صورت موافقت آمریکا، شهروندان دیگر کشورها حق‌دارند با سایوز به ایستگاه فضایی بین‌المللی سفر کنند که البته با توجه به روابط حسنه سلطان‌نشین بحرین با آمریکا، ظاهراً مشکلی برای بستن چنین قراردادی وجود نخواهد داشت.

منبع ایسنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=12407
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها