رصد سلامتی فضانوردان در ایستگاه فضایی با پیراهن هوشمند

0 482
یکی از فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی در حال آزمایش یک پیراهن هوشمند است که وضعیت سلامت را رصد می‌کند.
فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی هم‌اکنون در حال آزمایش دستگاه‌ها و ابزارهای جدیدی در فضا هستند.
از میان این ابزارهای فناورانه می‌توان به پیراهن هوشمندی اشاره کرد که می‌تواند ضربان قلب، درجه حرارت و فشارخون را اندازه‌گیری کند.
دیوید سنت ژاک(David Saint-Jacques) فضانورد کانادایی آژانس فضایی کانادا (Canadian Space Agency) در تماس اخیر خود با دانش‌آموزان کانادایی در موزه هوا و فضای این کشور، راجع به شرایط زندگی در فضا اظهار کرد، میکرو گرانش مشکلی است که فضانوردان در فضا با آن مواجه هستند.
فضانوردان باید تقریباً ۲ساعت در روز را به ورزش سیستم قلبی و عروقی و عضلانی خود اختصاص دهند تا ضعف و آسیب‌های ناشی از زندگی در فضا گریبان آن‌ها را نگیرد.
وی ادامه داد، هم‌اکنون چندین فناوری خلاقانه در ایستگاه فضایی بین‌المللی وجود دارد. به‌عنوان‌مثال، پیراهن هوشمند یکی از آن‌ها است.
هدف از تولید این پیراهن این است که چندین دستگاه با یکدیگر ترکیب شود و درعین‌حال به‌اندازه‌ای راحت باشد که فضانوردان بتوانند آن را به هنگام خواب و یا ورزش به‌راحتی به تن کنند.
این پیراهن به‌طور خودکار علائم حیاتی فضانوردان را نظارت می‌کند و نتایج را به زمین ارسال می‌کند.
دیوید سنت-ژاک افزود، ما امیدواریم که این پیراهن به یک محصول رایج تبدیل شود و تنها در فضا استفاده نشود زیرا این پیراهن بسیار کاربردی است و مردم می‌توانند بدون مراجعه به پزشک، از وضعیت سلامت خودآگاهی یابند.
سنت ژاک گفت: «ما روش‌ها و ابداعات جدید را در فضا آزمایش می‌کنیم و در صورت مطلوب بودن، آن‌ها را برای استفاده در زمین به خانه ‌برمی‌گردانیم.»
قرار است این فضانورد کانادایی محصولات دیگری را نیز در فضا آزمایش کند.
منبع خبرگزاری ایسنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=12392
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها