اطلاعیه شماره۵ سازمان فضایی درباره پرتاب اخیر

0 599
اگرچه ماهواره به‌درستی در مدار تزریق نشد اما در این مدت کوتاه، بخش مهمی از وظایف خود را انجام داد و ۱۰۰درصد انتظاراتی که از آن درگذر اول توقع می‌رفت محقق کرد.
اطلاعیه شماره۵ سازمان فضایی ایران در خصوص پرتاب ماهواره به شرح زیر است:
پیام در سحرگاه روز ۲۵دی‌ماه۱۳۹۷ ماهواره پیام توسط پرتابگر سیمرغ به فضا پرتاب شد که مطابق گزارش‌های اولیه و داده‌های دریافتی در این پرتاب، دستیابی به‌سرعت مداری لازم محقق نشد و ماهواره به‌درستی در مدار تزریق نشد.
اما ماهواره توانست در این مدت کوتاه، بخش مهمی از وظایف خود را انجام داده و ۱۰۰درصد انتظاراتی که از آن درگذر اول توقع می‌رفت محقق شود ازجمله:
الف) دریافت سیگنال بی کن ماهواره شامل کد مورس ماهواره پیام و داده‌های ناوبری روی برد ماهواره
ب) دریافت داده‌های ناوبری ذخیره‌شده در طول مدت پرواز که مسیر پرتاب ماهواره را نمایش می‌دهد که با توجه به از دست رفتن برخی از داده‌های ماهواره‌بر کمک شایانی به شناسایی علت عدم دستیابی به شرایط مناسب تزریق در مدار می‌نماید. قسمت اصلی این داده‌ها در تصویر اول نمایش داده‌شده است.

ج) دریافت داده‌های تله‌متری ماهواره که بیانگر وضعیت عمومی ماهواره پس از جدایش شامل وضعیت تولید توان آرایه‌های خورشیدی، مصرف توان‌بخش‌های مختلف ماهواره و داده‌های سلامت و … بوده است. دریافت داده‌های تله‌متری و نیز تأیید تولید و ذخیره توان، مؤید صحت عملکرد بخش عمده‌ای از ماهواره است. ازآنجاکه یکی از مهم‌ترین و پرمخاطره‌ترین مراحل در چرخه عمر ماهواره، پرتاب و قرارگیری ماهواره در مدار است و در این مدت تنش‌های مختلفی ازجمله تنش‌های مکانیکی به ماهواره وارد می‌شود، موفقیت ماهواره پس از جدایش ماهواره تأییدی بر توانایی مقاومت ماهواره در شرایط سخت محیطی ابتدای پرواز است. بخشی از این داده‌ها در تصویر دوم آورده شده است.

وضعیت باتری با ولتاژ در حال کار نزدیک به ۲۴ولت، مطلوب است. بر اساس شکل‌های ارائه‌شده نتایج زیر استخراج می‌شود:

تولید توان پس از لحظاتی انجام می‌شود این توان تا بیشینه ۵۵ وات مشاهده می‌شود. علت نوسانات و تغییرات سرعت‌های زاویه ماهواره پس از جدایش است که باعث می‌شود نسبت به خورشید وضعیت ماهواره مشخص نباشد. در طراحی، این تولید توان در نظر گرفته نمی‌شود، بااین‌حال با توجه به پیوسته بودن منحنی توان تولیدی می‌توان استنتاج کرد که هیچ‌کدام از ۲آرایه خورشیدی دچار آسیب جدی در طول پرتاب نشده‌اند.

تجهیزات: فرستنده تله‌متری، پردازنده، ناظر پردازنده (SW) ، محموله تشعشعی، حسگر مغناطیسی و گیرنده تله کام‌اند طبق انتظار پس از جدایش روشن‌شده‌اند و جریان مصرفی نزدیک به مقادیر اندازه‌گیری شده روی زمین داشته‌اند که این خود بخشی از تأیید سلامت این تجهیزات پس از جدایش است.
منبع مشرق نیوز
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=12183
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها