سیاست دولت خرید ماهواره از خارج است نه تولید در داخل

0 122

رئیس اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران با بیان اینکه ایران در ساخت قطعات هواپیماهای نظامی خودکفاست،‌ گفت: ۴۰ شرکت عضو اتحادیه صنایع هوایی و فضایی برنامه خود را به سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص تعمیر و نگهداری و تأمین قطعات ارائه کرده‌اند.
محمدامین سالاری در نشست خبری هفتمین نمایشگاه بین‌المللی هوایی و فضایی ایران با بیان اینکه 220 شرکت عضو اتحادیه صنایع هوایی و فضایی هستند، اظهار کرد:‌ این شرکت‌ها در 6 کارگروه طراحی، ساخت و بهره‌برداری از هواپیما، طراحی، ساخت و ارائه خدمات هواپیماهای بدون سرنشین، ساخت قطعات هواپیما، الکترونیک و اویونیک، خدمات استاندارد و آموزش و خدمات تعمیر و نگهداری  اورهال هواپیماهای رده سنگین فعال هستند.
وی تصریح کرد: در کارگروه ساخت قطعات هواپیما قطعه‌ای نبوده که در رابطه با بحث هواپیماهای حوزه دفاعی شرکت‌های ایرانی توان ساخت را نداشته باشد که در  حدود 60 شرکت فعال در این بخش داریم.
وی با بیان اینکه شرکت‌های عضو اتحادیه بیش از 10 هزار شغل را به‌صورت مستقیم ایجاد کرده‌اند، افزود: بیش از 60 درصد فعالیت‌های حوزه هوایی و فضایی کشور توسط شرکت‌های اتحادیه هوایی و فضایی ایران صورت می‌گیرد.
رئیس اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران با اشاره به اینکه هفتمین نمایشگاه بین المللی صنایع هوایی و فضایی ایران به‌مدت چهار روز از 4 آبان‌ماه امسال در برج میلاد برگزار می‌شود، گفت: در این نمایشگاه آخرین دستاوردهای بخش خصوصی در حوزه‌های هوایی و فضایی کشور رونمایی می‌شود.
سالاری با یادآوری “حدود دو سال است که به‌دنبال فعال کردن حوزه ساخت هواپیماهای بدون سرنشین هستیم”، افزود: در نمایشگاه هفتم 120 شرکت که شریک خارجی دارند، حضور خواهند داشت.
وی با ابراز اینکه قرار است 20 میلیارد دلار هواپیما توسط ایران خریداری شود که این کار می‌تواند 60 میلیارد دلار برای ایران ایجاد ظرفیت کند، گفت: 40 شرکت عضو اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران برنامه خود را به سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص تعمیر و نگهداری و تأمین قطعات ارائه کرده‌اند.
مظاهری نائب‌رئیس دوم اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران نیز در این نشست با اظهار اینکه 4 سال پیش کنسرسیومی از 27 شرکت تشکیل شد، گفت: این کنسرسیوم تفاهمنامه‌ای را برای ساخت یک ماهواره سنجش از راه دور با مشارکت یک کشور خارجی تهیه کردند که به‌دلیل تغییر در سازمان فضایی این تفاهمنامه امضا نشد.
وی افزود: در دوره سابق سازمان فضایی تلاش کردیم از توانایی کنسرسیوم استفاده کنیم. در این دوره 100 جلسه در این رابطه برگزار شد، اما سیاست دولت برای ساخت ماهواره‌های بزرگ استفاده از محصولات خارجی است. سیاست سازمان فضایی این است که در سیستم‌های بزرگ و ماهواره‌های بزرگ از خارج کشور تهیه کند و نیاز کشور را از سایر کشورها تأمین کند.

دولت بخش خصوصی را دور می‌زند

قاسمی نائب‌رئیس اول اتحادیه نیز گفت: در اقتصاد مقاومتی باید به‌سمت صادرات‌محور برویم که این مهم فقط با همکاری دولت با بخش خصوصی میسر می‌شود. دولت به‌جای رقابت با بخش خصوصی بهتر است که از این بخش حمایت کند. بخش خصوصی بال‌های قدرتمند هواپیمای دولت است و بدون ما دولت نمی‌تواند پرواز کند.
وی با بیان “اعتقادی به اختراع چرخ از ابتدا نداریم”، افزود: انتقال فناوری بهترین کاری است که ما می‌توانیم دنبال کنیم و پس از این کار به‌سمت بومی‌سازی برویم.
وی با اعلام اینکه اتفاقی برای هواپیمای 150نفره روی نداده و اتفاقی هم روی نمی‌دهد، تصریح کرد: کشورهای خوبی در زمینه طراحی هواپیما وجود دارند که باید از آنها استفاده کنیم. برای رسیدن به هواپیمای 150نفره باید به یک سری فناوری‌ها دسترسی داشته باشیم تا بتوانیم در داخل تولید داشته باشیم مانند چین که هم‌اکنون برای ایرباس هواپیما می‌سازند.
وی با ابراز “از دولت خواهش می‌کنیم با بخش خصوصی مقداری مهربانتر باشند”، اظهار کرد: امروز که درها باز شده دور زدن بخش خصوصی انصاف نیست و خارج از رفتار حرفه‌ای است.

منبع تسنیم
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=119
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها