پرتاب ماهواره با قابلیت رصد 1 جوجه در زمین

0 908

به گفته سازندگان، ماهواره مذکور می‌تواند تصاویر اجسامی تا 30 سانتیمتر را نیز ثبت کند. قوانین دولتی ثبت تصاویر تا 25 سانتیمتر را آزاد گذاشته است.یک ماهواره با هدف ثبت تصاویر وضوح بالا از زمین روز چهارشنبه (22 مرداد) از یک پایگاه نظامی در کالیفرنیا به فضا پرتاب شد.ماهواره Worldview-3 بر روی موشک اطلس پنج از پایگاه نیروی هوایی واندنبرگ راهی فضا شد.

ماهواره orldview-3 متعلق به شرکت DigitalGlobe در کلرادو بوده و توسط شرکت هوافضای Ball ساخته شده است. شرکتهای لاک‌هیدمارتین و ULA نیز در این پروژه 500 میلیون دلاری شرکت داشته‌اند.به گفته سازندگان، ماهواره مذکور می‌تواند تصاویر اجسامی تا 30 سانتیمتر را نیز ثبت کند. قوانین دولتی ثبت تصاویر تا 25 سانتیمتر را آزاد گذاشته است.این بدین معنی است که Worldview-3 می‌تواند تعداد جوجه‌ها و فضاهای پارکینگ را در سراسر جهان تشخیص دهد.این ماهواره از 5.4 متر طول و 2.4 متر عرض برخوردار بوده و حداقل باید برای هفت سال در فضا دوام بیاورد اما کارشناسان مدعی هستند که Worldview-3 تا دو برابر زمان پیش‌بینی شده در فضا باقی خواهد ماند.

ماهواره مذکور برای بررسی دقیق سطح زمین از میان دود و مه با استفاده از ابزار آنبرد CAVIS – مخفف ابر، آئروسل،‌آب، بخار، یخ و برف – طراحی شده است.این ابزار به ماهواره کمک می‌کند تا تصاویر دقیق را حتی با وجود آتش‌سوزی، ابر غبار، دوده و مه ثبت کند.نیروی Worldview-3 با استفاده از پنلهای خورشیدی تامین می‌شود که طول و عرض ماهواره را به 5.8 در هفت متر افزایش می‌دهند. وزن این ماهواره 2812 کیلوگرم است.

ماهواره مذکور در ارتفاع 617 کیلومتری سطح زمین قرار گرفته و یک مدار کامل آن دور زمین 97 دقیقه طول می‌کشد.Worldview-3 یکی از پنج ماهواره رصد زمین هستند که توسط شرکت DigitalGlobe مورد استفاده قرار دارند.ماهواره‌های دیگر شامل حسگر ماهواره‌ای WorldView-2، حسگر ماهواره‌ای WorldView-1 و GeoEye-1 هستند که از وضوح 46 سانتیمتر برخوردارند.حسگر ماهواره‌ای QuickBird این شرکت دارای وضوح 65 سانتیمتر بوده و ماهواره IKONOS می‌تواند اجسام را با وضوح 82 سانتیمتر مشاهده کند.این ماهواره‌ها همچنین می‌توانند میزان سلامت درختان را نیز بررسی کنند.

منبع عصرایران
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=1113
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها