1398/10/28

فناوری اطلاعات؛ کلیدکسب برتری در صنعت فضایی

شرکت تحقیقات علمی لایدوس (Leidos) واقع در ایالت ویرجینیا اعلام کرد با هدف پیشرفت و موفقیت در حوزه‌های «اَبَرصوت» (Hypersonic)، حسگرهای پیشرفته و همچنین راهکارها و راه‌حل‌هایی که استقلال و عدم وابستگی‌ در زمینه‌های فضایی را برای این شرکت فراهم می‌آورد، اقدام به خرید حق مالکیت شرکت فناوری اطلاعات داینتیکس...
فناوری اطلاعات؛ کلیدکسب برتری در صنعت فضایی

شرکت تحقیقات علمی لایدوس (Leidos) واقع در ایالت ویرجینیا اعلام کرد با هدف پیشرفت و موفقیت در حوزه‌های «اَبَرصوت» (Hypersonic)، حسگرهای پیشرفته و همچنین راهکارها و راه‌حل‌هایی که استقلال و عدم وابستگی‌ در زمینه‌های فضایی را برای این شرکت فراهم می‌آورد، اقدام به خرید حق مالکیت شرکت فناوری اطلاعات داینتیکس (Dynetics) با ارزشی معادل ۱.۶۵ میلیارد دلار کرده است. لایدوس انتظار دارد که فرایند خرید در سه ماهه اول سال جاری میلادی تکمیل گردد.

لایدوس در حال طراحی حسگرهای فضایی به‌منظور ردیابی سلاح‌های هایپرسونیک یا اَبَرصوت و همچنین فراهم‌آوری پشتیبانی‌های مهندسی و مأموریتی برای ارسال محموله‌های ناسا به ایستگاه فضایی بین‌المللی است. به‌علاوه، شرکت یادشده مشغول ساخت محموله‌ای برای اداره هوانوردی فدرال ایالات متحده (U.S. Federal Aviation Administration) جهت تقویت و بهبود سیگنال‌های GPS برای خلبانان این سازمان است.

شرکت داینتیکس ساخت آداپتور یونیورسال استیج (Universal Stage Adapter) برای حامل فضایی SLS ناسا و همچنین ارائه آزمایش‌های ارزیابی ساختاری حامل فضایی ولکان (Vulcan) شرکت یونایتد لانچ الاینس (United Launch Alliance) را در کارنامه خود دارد. لازم به توضیح است آداپتور یونیورسال استیج برای اتصال فضاپیمای اوریون (Orion) آژانس فضایی آمریکا به حامل فضایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مشتریان اصلی داینتیکس، وزارت دفاع ایالات متحده (U.S. Department of Defense)، جامعه اطلاعاتی آمریکا (U.S. Intelligence Community) و ناسا هستند.

به‌گفته راجر کرون (Roger Krone)، رئیس و مدیر اجرایی لایدوس، این شرکت با کمک داینتیکس می‌تواند قابلیت‌های بدیعی را در حوزه‌ فضا به دست آورده و فرصت‌هایی را به‌منظور رشد و ترقی در عرصه‌های جذابی مانند اَبَرصوت ایجاد نماید.

منبع: Spacenews

فناوری‌های نوین | اقتصاد فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

تصاحب حق مالکیت اولین استارت‌آپ فضایی توسط وویجر اسپیس

1398/08/08
شرکت آمریکایی وویجر اسپیس (Voyager Space Holdings) که اخیراً جهت فعالیت به عنوان یک شرکت هلدینگ و منبع تأمین اعتبار بلند مدت برای استارت‌آپ‌های فضایی تأسیس شده، در اولین گام خود موفق به...

پربازدیدکننده ترین خبر

نقشه ماهواره‌ای وضعیت زمین‌لرزه شهرستان فاریاب استان کرمان در ۸فروردین۹۹

به‌گزارش مرکز لرزه‌نگاری کشور وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، در تاریخ ۸فروردین و در ساعت ۱۱:۱۰:۴۳، زمین‌لرزه‌ای به‌بزرگی ۵.۴ در مقیاس ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین شهرستان فاریاب در استان کرمان را لرزانده است. در همین راستا سازمان فضایی ایران نقشه‌ای را با استفاده از داده‌های ماهواره‌های سنجش از دور سنتینل-۲ (Sentinel-2) و همچنین پروژه اوپن‌استریت‌مپ (OpenStreetMap) تهیه کرده که بیانگر وضعیت کاربری‌های مهم موجود در منطقه و تأثیر آن‌ها از زلزله مذکور می‌باشد. سنتینل-۲ توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) و به‌عنوان بخشی از برنامه کوپرنیک (Copernicus) توسعه یافته و شامل دو ماهواره سنتینل-۲آ و سنتینل-۲بی می‌شود که به‌ترتیب در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ به فضا پرتاب شدند. هر کدام این ماهواره‌ها ۱۱۳۰ کیلوگرم وزن داشته و اکنون در مدار خورشید آهنگ و در ارتفاع حدود ۷۸۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته‌اند. عمر طراحی این‌ ماهواره‌ها ۷.۲۵ سال است که در صورت سوخت‌رسانی به آن‌ها تا ۱۲ سال افزایش می‌یابد. همچنین قرار است ماهواره‌های سنتینل-۲سی و ۲دی نیز در آینده در مدار قرار گیرند.