1398/08/20

سرویس تهیه نقشه برنامه کوپرنیک برای ایران فعال شد

دکتر مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی و معاون وزیر ارتباطات، با انتشار توئیتی از فعال‌سازی سرویس تهیه نقشه سریع برنامه کوپرنیک (Copernicus) آژانس فضایی اروپا (ESA) برای ایران خبر داد.
سرویس تهیه نقشه برنامه کوپرنیک برای ایران فعال شد

دکتر مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی و معاون وزیر ارتباطات، با انتشار توئیتی از فعال‌سازی سرویس تهیۀ نقشۀ سریع برنامۀ کوپرنیک (Copernicus) آژانس فضایی اروپا (ESA) برای ایران خبر داد.

وی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: «مذاکرات لازم انجام و سرویس تهیۀ نقشۀ سریع برنامۀ کوپرنیک آژانس فضایی اروپا فعال شد. تصاویر ماهواره‌ای با توان تفکیک مکانی بالا در سریع‌ترین زمان ممکن از مناطق زلزله‌زده دریافت و به‌زودی موقعیت، تعداد و میزان تخریب ساختمان‌ها در این مناطق با دقت تعیین خواهند شد.»

سرویس تهیه نقشه برنامه کوپرنیک برای ایران فعال شد

کوپرنیک، برنامۀ سنجش‌از‌دور زمین است که با استفاده از ماهواره‌ها روزانه تصاویری را با قدرت تفکیک مکانی بالا فراهم می‌کند. این سامانه داده‌های جوی، دریایی، خشکی و همچنین داده‌های مرتبط با تغییرات اقلیمی و مدیریت بحران و شرایط اضطراری و امنیت را به رایگان در اختیار قرار می‌دهد. برنامۀ کوپرنیک از سال ۲۰۱۴ آغاز به کار کرد و مدیریت آن را کمیسیون اروپا (European Commission) با همکاری آژانس فضایی اروپا بر عهده دارد. این آژانس گروهی از ماهواره‌های نوین به نام سنتینل (Sentinel) را برای این برنامه توسعه داده است. ماهواره‌های سنتینل تهیه داده‌های هواشناسی، اپتیکی و راداری را برعهده دارند.

 

سنجش از دور | دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

ایران به دنبال توسعه صنعت فضایی است

1398/06/24
رئیس سازمان فضایی کشور در نشست با اعضای هیأت علمی و استارت‌آپ‌های برگزیده حوزه فاوای استان لرستان گفت: «پرتاب ماهواره سنجشی تا مدار ۳۶ هزار کیلومتری در دستور کار است و سه ماهواره ایران در...

براری: تا سه ماه آینده سه ماهواره ایرانی برای پرتاب در مدار زمین تحویل پرتابگر می‌شود

1398/07/14
مرتضی براری، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی ایران، در مراسم افتتاحیه هفته جهانی فضا گفت: «در تلاش هستیم تا سه ماه آینده سه ماهواره پارس ۱، ظفر و ناهید ۱ را تکمیل و به سازمان هوافضا...

تولید دوربین تصویربرداری ماهواره‌ای با دقت ۵ متر در ایران

1398/08/18
مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی، در حساب شخصی خود در توئیتر نوشت: «با همت جوانان ایرانی در شرکت صاپا، ایران به توانمندی تولید دوربین تصویربرداری ماهواره‌ای با دقت ۵ متر رسید؛ گامی بلند در...

پربازدیدکننده ترین خبر

اسپیس‌ایکس اینترنت ماهواره‌ای خود را با بهره‌گیری از کشتی‌های مهار بوستر آزمایش می‌کند

شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) برای آزمایش اینترنت ماهواره‌ای خود با نام استارلینک (Starlink) از کشتی‌های خودران کمک خواهد گرفت؛ کشتی‌هایی که از آن‌ها برای مهار بوستر حامل‌های فضایی این شرکت استفاده می‌شود. اسپیس‌ایکس برای این منظور از کمیسیون فدرال ارتباطات (FCC) آمریکا برای نصب ۱۰ ترمینال استارلینک روی کشتی‌ها درخواست مجوز کرده است. ایلان ماسک (Elon Musk)، بنیانگذار اسپیس‌ایکس، پیش‌تر موفق به دریافت تأییدیه FCC برای ساخت یک میلیون ترمینال جهت ایجاد اینترنت پرسرعت جهانی شده بود. این شرکت با ساخت یک میلیون ترمینال در زمین می‌تواند اینترنت پرسرعت را برای مردم تمام جهان ارائه کند. این ترمینال‌ها قادر به دریافت سیگنال از فضا و انتقال آن‌ها به کاربران روی زمین خواهند بود.