1398/03/04

ساخت ماهواره جدید دانشگاه امیرکبیر سه سال زمان می‌برد

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: «ساخت ماهواره جدید دانشگاه امیرکبیر چیزی بالغ بر دو تا سه سال زمان خواهد برد.» احمد معتمدی در خصوص آخرین وضعیت ساخت ماهواره جدید دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: «برای ساخت ماهواره در حال مذاکره با وزارت ارتباطات و قوه قضائیه هستیم و در این بین با برگزاری جلساتی چند پیشنهاد...
ساخت ماهواره جدید دانشگاه امیرکبیر سه سال زمان می‌برد

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: «ساخت ماهواره جدید دانشگاه امیرکبیر چیزی بالغ بر دو تا سه سال زمان خواهد برد.» احمد معتمدی در خصوص آخرین وضعیت ساخت ماهواره جدید دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: «برای ساخت ماهواره در حال مذاکره با وزارت ارتباطات و قوه قضائیه هستیم و در این بین با برگزاری جلساتی چند پیشنهاد و سناریوهای مختلف ارائه شده که منتظر نظر وزیر ارتباطات هستیم.»

وی در خصوص پیشنهادات ارائه شده در جلسه فوق گفت: «در این جلسه مذاکراتی در خصوص ساخت ماهواره با همکاری وزارت ارتباطات و دانشگاه مطرح شده است اما نظر وزارت ارتباطات بر این است که این ماهواره نسبت به ماهواره‌ قبلی ارتقا پیدا کند.»

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: «در حال حاضر مهمترین مسئله، زمان ساخت ماهواره است به طوری که برای پیشرفته‌تر شدن ماهواره قطعاً مدت زمان ساخت آن زمان می‌برد، ولی ساخت ماهواره جدید دانشگاه امیرکبیر حدود دو تا سه سال زمان خواهد برد.»

معتمدی در ادامه در خصوص هزینه برآورد شده برای ساخت ماهواره اضافه کرد: «برای ساخت ماهواره مسئله ریالی و دلاری مطرح است و نمی‌توان برآورد هزینه دقیقی مطرح کرد.»

وی در خصوص اثرگذاری تحریم‌ها بر ساخت ماهواره دانشگاه امیرکبیر گفت: «البته طبیعی است که تحریم‌ها مشکلاتی به‌وجود می‌آورد اما از نظر تهیه مواد اولیه مشکلی نداریم؛ برخی از وسایل اولیه که از قبل خریداری شده و دیگر تجهیزات ماهواره نیز که در داخل کشور ساخته می‌شود.»

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر یادآورشد: «ما پیگیر این موضوع هستیم که هرچه سریعتر ساخت ماهواره جدید را آغاز کنیم ولی زمان دقیق بستگی به وزارت ارتباطات دارد.»

منبع: ایسکانیوز

داخلی | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

ساخت ماهواره دانشگاهی با کمک ناسا

1397/12/27
پروژه‌های ساخت ماهواره دانشجویی با جدیت و با کمک سازمان‌های بزرگ دنبال می‌شود. در تازه‌ترین این پروژه‌ها دانشجویان مهندسی دانشگاه ویرجینیا (University of Virginia) به همراه دانشجویانی از...

ماهواره ظفر شهریور ماه تحویل سازمان فضایی می شود

1398/02/15
رئیس دانشگاه علم و صنعت گفت: «اقدامات لازم فنی در خصوص پرتاب ماهواره ظفر در حال آماده سازی است و براساس برنامه ریزی انجام شده، شهریور ماه امسال ماهواره ساخت این دانشگاه برای پرتاب به سازمان...

گامی بزرگ در مخابرات فضایی با موفقیت ماهواره کوچک دانشجویی

1398/02/28
دانشجویان دانشگاهی در آمریکا در حال توسعه ماهواره‌ای هستند که علاوه بر اثبات یک فناوری در مقیاسی جهانی، آن‌ها را برای حضور در صنعت فضایی نیز آماده می‌کند. ماهواره مکعبی دانشجویی اسپیس-هاوک...

پربازدیدکننده ترین خبر

پیوستن سریلانکا به جمع کشورهای فضایی

با پرتاب ماهواره راوانا-1 (Raavana-1) به فضا در چارچوب برنامه بردز-3 (Birds-3)، سریلانکا نیز به جمع کشورهای فضایی پیوست. این ماهواره مکعبی تحقیقاتی توسط دو دانشجوی رشته مهندسی فضایی سریلانکایی که در موسسه فناوری کیوشو (Kyushu Institute of Technology) ژاپن مشغول به تحصیل هستند ساخته شده است. راوانا-1 که در تاریخ 18ام آوریل سال جاری میلادی به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شد، اواسط ماه ژوئن در مدار پیاده‌سازی گردید و مشغول به تهیه تصاویر سنجشی ماهواره‌ای از سریلانکا در فاصله 400 کیلومتری شد. این ماهواره طول عمری 18ماهه و وزنی برابر با 1.1 کیلوگرم دارد. لازم به ذکر است که برنامه بردز-3 توسط سازمان ملل و به منظور کمک به کشورها برای پرتاب اولین ماهواره خود راه‌اندازی شده است. در پرتابی که توسط ماهواره‌بر آنتارس (Antares) انجام شد ماهواره‌هایی از ژاپن و نپال، راوانا-1 را همراهی کردند.