1398/03/04

موشک پروتون در پایان راه؟

بر اساس خبرهای رسیده از منابع مختلف موشکی در روسیه٬ این کشور مشغول آخرین بررسی‌ها برای بستن پرونده تولید موشک توانمند پروتون (Proton) است. خبرها نشان می‌دهد تولید موشک پروتون از ماه ژوئن ۲۰۱۸ تعطیل شده و سازمان فضایی روسه روسکاسموس (Roscosmos) در نظر دارد قبل از سال ۲۰۳۰ ساخت آن را بکلی متوقف سازد. ظاهرا...
موشک پروتون در پایان راه؟

سیروس برزو: بر اساس خبرهای رسیده از منابع مختلف موشکی در روسیه٬ این کشور مشغول آخرین بررسی‌ها برای بستن پرونده تولید موشک توانمند پروتون (Proton) است. خبرها نشان می‌دهد تولید موشک پروتون از ماه ژوئن ۲۰۱۸ تعطیل شده و سازمان فضایی روسیه روسکاسموس (Roscosmos) در نظر دارد قبل از سال ۲۰۳۰ ساخت آن را بکلی متوقف سازد. ظاهرا دولت روسیه در نظر دارد در کنار تولید موشک قدرتمند جدیدی با توانایی بسیار بالا٬ موشک آنگارا (Angara) را به عنوان جانشین پروتون بکار بگیرد.

پروتون در آغاز طراحی آن با هدف ساخت یک موشک با توانایی حمل کلاهک‌های هسته‌ای با قدرت ۱۰۰ مگاتن (یا بیشتر) طراحی شده‌ بود که بتواند مسافتی تا ۱۳۰۰۰ کیلومتر را بپیماید. نام این موشک در اسناد رسمی با کد او.ار-۵۰۰ (به روسی YP-500) ثبت شده بود و از سال ۱۹۶۵ به عنوان یک ماهواره‌بر بکار گرفته شد.

پروتون که طراحی و ساخت آن بر عهده مرکز تحقیقاتی خرونیچف (Khrunichev State Research and Production Space Center) در مسکو است بتدریج تکامل یافت و علیرغم برخی ناکامی‌ها، امروزه به عنوان یکی از موفق ترین موشک‌های فضایی و تجاری روسیه کاربرد دارد.
ظرفیت پرتاب پروتون برای مدار نزدیک به زمین حدود ۲۲.۸ تن است و از آن تاکنون برای در مدار قرار دادن ایستگاه‌های فضایی نوع سالیوت میر (Salyut) و بخش مرکزی ایستگاه فضایی بین‌المللی استفاده شده است.

مدل‌های متعدد این موشک برای پرتاب انواع مختلفی از ماهواره‌ها و کاوشگران دورپرواز فضایی بکار رفته است. دفتر طراحی چلومی که کار طراحی پروتون را انجام می داد نمونه‌های دیگری از آن را طراحی کرد که توانایی‌های شگفت انگیزی داشتند اما به دلیل عدم کاربری این طرح‌ها تنها بر روی کاغذ ماند و هیچگاه عملی نشد.

ماهواره‌بر و پرتاب |

نظر شما
اخبار مرتبط

طرح مفهومی موشک فوق سنگین برای دولت روسیه فرستاده نشده است

1397/12/19
به دنبال شایعات مربوط به رد طرح مفهومی موشک فوق‌ سنگین روسکاسموس (Roskosmos) از سوی دولت روسیه و دستور تجدیدنظر در مورد آن، بخش مطبوعاتی سازمان فضایی روسیه اعلام کرد که هنوز هیچ طرحی را...

لزوم رسیدن روسیه به دستاوردهای جدید فضایی

1398/01/26
ولادیمیر پوتین (Vladimir Putin) رئیس‌جمهوری روسیه روز گذشته در نشستی به مناسبت روز فضانورد، اعلام کرد: «لازم است تا در عرصه فضایی به دستاوردهای جدیدی نائل آمد تا رهبری روسیه در این عرصه...

پربازدیدکننده ترین خبر

پیوستن سریلانکا به جمع کشورهای فضایی

با پرتاب ماهواره راوانا-1 (Raavana-1) به فضا در چارچوب برنامه بردز-3 (Birds-3)، سریلانکا نیز به جمع کشورهای فضایی پیوست. این ماهواره مکعبی تحقیقاتی توسط دو دانشجوی رشته مهندسی فضایی سریلانکایی که در موسسه فناوری کیوشو (Kyushu Institute of Technology) ژاپن مشغول به تحصیل هستند ساخته شده است. راوانا-1 که در تاریخ 18ام آوریل سال جاری میلادی به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شد، اواسط ماه ژوئن در مدار پیاده‌سازی گردید و مشغول به تهیه تصاویر سنجشی ماهواره‌ای از سریلانکا در فاصله 400 کیلومتری شد. این ماهواره طول عمری 18ماهه و وزنی برابر با 1.1 کیلوگرم دارد. لازم به ذکر است که برنامه بردز-3 توسط سازمان ملل و به منظور کمک به کشورها برای پرتاب اولین ماهواره خود راه‌اندازی شده است. در پرتابی که توسط ماهواره‌بر آنتارس (Antares) انجام شد ماهواره‌هایی از ژاپن و نپال، راوانا-1 را همراهی کردند.