1398/01/27

آلمانی‌ها موفق به ساخت و آزمایش موتور ماهواره‌بر به وسیله پرینتر سه بعدی شدند

مرکز هوافضا آلمان (DLR) با همکاری یک استارت‌آپ آلمانی به نام اس‌ال‌ام سولوشنز(SLM Solutions) یک موتور حامل‌ فضایی را به طور کامل به وسیله پرینترهای سه بعدی ساخته و مونتاژ کردند. قرار است این موتور‌ها در ماهواره‌برهای آریان۶(Arian6) به کار روند. این ماهواره‌برها توسط شرکت آریان‌اسپیس(Arianspace) ساخته...
آلمانی‌ها موفق به ساخت و آزمایش موتور ماهواره‌بر به وسیله پرینتر سه بعدی شدند

مرکز هوافضا آلمان (DLR) با همکاری یک استارت‌آپ آلمانی به نام اس‌ال‌ام سولوشنز(SLM Solutions) یک موتور حامل‌ فضایی را به طور کامل به وسیله پرینترهای سه بعدی ساخته و مونتاژ کردند. قرار است این موتور‌ها در ماهواره‌برهای آریان۶(Arian6) به کار روند. این ماهواره‌برها توسط شرکت آریان‌اسپیس(Arianspace) ساخته شده‌اند و آژانس فضایی اروپا(ESA) از آن‌ها برای پرتاب محموله‌هایش به فضا استفاده می‌کند.
این طرز ساخت و مونتاژ موتور‌ها یک روش کاملا جدید است که این قابلیت را به تولید‌کننده‌ها می‌دهد که وزن موتور و هزینه تولید آن‌را‌ کاهش دهند در حالی که امکان حمل محموله‌های بیشتری مهیا شود.
در حقیقت با این روش وزن موتور ۳۰ درصد کمتر شده و بازده آن ۲۰ درصد زیاد می‌شود. مهندسان مرکز هوافضا آلمان موفق شدند این موتور را به مدت ۵۶۰ ثانیه و با خروجی  ۲.۴۵ کیلونیوتن تست کنند و این در حالی است که مجموع خروجی تمام موتورهای آریان۵ ٬ ۵۶۰ کیلونیوتن است.

لیسان پفوتزنروتر (Lysan Pfützenreuter) مدیر این پروژه در مرکز هوافضا آلمان در این رابطه گفت:« موفقیت این فناوری گامی مهم برای اروپاییان در راستای بقای آن‌ها در رقابت صنعت پرتاب ماهواره در جهان است.»

 
منبع: sputniknews
سازمان ها | arianspace | ESA | SLM Solutions
افراد | Lysan Pfützenreuter

ماهواره‌بر و پرتاب |

نظر شما
اخبار مرتبط

استارت‌آپ بریتانیایی از بزرگترین ماهواره‌بر تولید شده با پرینتر سه بعدی رونمایی کرد

1397/11/21
استارت‌آپ بریتانیایی اُربکس (Orbex) با انتشار تصویری در توییتر رسمی خود از مرحله‌ی دوم بزرگترین ماهواره‌بر تولید شده توسط پرینتر سه بعدی رونمایی کرد. این ماهواره‌بر همراه با موتور به کار...

پربازدیدکننده ترین خبر

آمریکا پس از ۱۰ سال موفق شد فضانوردان خود را از خاک این کشور به فضا اعزام کند+فیلم

آمریکا پس از حدود ۱۰ سال سرانجام توانست فضانوردانش را از خاک این کشور به فضا بفرستد. طی این مأموریت موسوم به دمو-۲ (Demo-2)، رابرت بنکن (Robert Behnken) و داگلاس هارلی (Douglas Hurley)، دو فضانورد ناسا، ​روز شنبه ۳۰مه (۱۰خرداد) ساعت ۱۵:۲۲ به‌وقت محلی (۲۳:۵۲ به‌وقت تهران) توسط کپسول کرو دراگون (Crew Dragon) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) سوار بر حامل فضایی فالکون-۹ (Falcon-9) به فضا اعزام شدند. با موفقیت در این مأموریت، ایالات متحده که طی حدود ۱۰ سال از زمان بازنشستگی شاتل‌های فضایی در ارسال فضانوردان خود به فضا ناتوان بود و فضانوردان خود را توسط فضاپیماهای روسی به فضا اعزام می‌کرد، بار دیگر به رقابت فضایی با روسیه بازگشت؛ رقابتی که برنده آن با گذر زمان مشخص می‌شود.