1397/11/19

توافق نامه تهیه نقشه کاربری اراضی در سه استان نهایی شد

رییس امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه‌وبودجه از امضای توافق‌نامه با پژوهشگاه فضایی برای تولید نقشه کاربری اراضی استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و خوزستان به‌صورت آزمایشی خبر داد. مهدی پندار گفت: «پس از بازدید آقای نوبخت از دستاوردهای پژوهشگاه فضایی کشور، مذاکراتی درباره استفاده...
 توافق نامه تهیه نقشه کاربری اراضی در سه استان نهایی شد

رییس امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه‌وبودجه از امضای توافق‌نامه با پژوهشگاه فضایی برای تولید نقشه کاربری اراضی استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و خوزستان به‌صورت آزمایشی خبر داد.

مهدی پندار گفت: «پس از بازدید آقای نوبخت از دستاوردهای پژوهشگاه فضایی کشور، مذاکراتی درباره استفاده از ظرفیت‌های علمی و فضایی در برنامه‌های توسعه و به‌ویژه آمایش سرزمین انجام شد.»
وی افزود: «پس از برگزاری جلسه‌های کارشناسی، مقرر شد نقشه‌های ۱:۱۰۰.۰۰۰ کاربری اراضی با استفاده از فناوری سنجش‌ازدور تولید شود.»
رئیس امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین توضیح داد: «در فاز نخست، کاربری اراضی استان‌های منطقه ۴ آمایشی اصفهان، چهارمحال و بختیاری و خوزستان در مدت‌زمان ۸ ماهه تهیه می‌شود و بعدازآن بر اساس یک مدل مشخص، برای بقیه مناطق کشور تهیه می‌شود.»
وی ارزیابی میزان منابع سرزمینی در اختیار بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعت، آب، مسکن، منابع طبیعی و ارزیابی توان اکولوژیک را به‌عنوان یکی از مبانی آمایش سرزمین، شناسایی عوامل و روند تغییر کاربری اراضی، شناسایی مناطق زیست محیط شکننده و حساس، شناسایی کانون‌های گردوغبار، هدایت درست منابع سرزمینی برای کاهش روند تخریب سرزمین از کاربردهای این نقشه‌ها است.
پندار تأکید کرد: «همه مراحل این همکاری با مشارکت سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌های اعلام‌شده منطقه ۴ آمایشی و دستگاه‌های اجرایی استانی انجام می‌شود. »

داخلی | سنجش از دور |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

کوتاه و خواندنی، نخستین تصاویر از سطح مریخ را چه سفینه‌ای به زمین فرستاد؟

نخستین سفینه‌ای که توانست از سطح مریخ تصاویری به زمین بفرستد، وایکینگ-۱ (Viking 1) بود. تا آن زمان عکس‌های زیادی را سفینه‌های مختلف از مریخ به زمین فرستاده بودند، اما همه آنها را سفینه‌هایی مخابره کرده بودند که یا از چندین کیلومتری مریخ عبور کرده بودند و یا در مداری به ارتفاع چندین کیلومتر، مریخ را دور زده بودند. وایکینگ-۱ در ۲۰ اوت ۱۹۷۵ با یک موشک تایتان-۳ (Titan3) به فضا پرتاب شد. این سفینه در ۱۹ ژوئن ۱۹۷۶ پس از یک سفر ۳۱۰ روزه به مریخ رسید. روز ۲۰ ژوئن بخش فرودی سفینه از بخش مداری جدا شد و ساعاتی بعد بر سطح مریخ نشست و شروع به ارسال تصاویری از اطراف کرد. عکس‌های ارسالی «وایکینگ-۱» بسیار زیبا و باشکوه بود و در میان عکس‌هایی که از کرات و سیاره‌های دیگر منظومه شمسی به زمین رسیده است، ازنظر کیفیت، مقام بالایی دارد.