1397/11/19

توافق نامه تهیه نقشه کاربری اراضی در سه استان نهایی شد

رییس امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه‌وبودجه از امضای توافق‌نامه با پژوهشگاه فضایی برای تولید نقشه کاربری اراضی استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و خوزستان به‌صورت آزمایشی خبر داد. مهدی پندار گفت: «پس از بازدید آقای نوبخت از دستاوردهای پژوهشگاه فضایی کشور، مذاکراتی درباره استفاده...
 توافق نامه تهیه نقشه کاربری اراضی در سه استان نهایی شد

رییس امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه‌وبودجه از امضای توافق‌نامه با پژوهشگاه فضایی برای تولید نقشه کاربری اراضی استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و خوزستان به‌صورت آزمایشی خبر داد.

مهدی پندار گفت: «پس از بازدید آقای نوبخت از دستاوردهای پژوهشگاه فضایی کشور، مذاکراتی درباره استفاده از ظرفیت‌های علمی و فضایی در برنامه‌های توسعه و به‌ویژه آمایش سرزمین انجام شد.»
وی افزود: «پس از برگزاری جلسه‌های کارشناسی، مقرر شد نقشه‌های ۱:۱۰۰.۰۰۰ کاربری اراضی با استفاده از فناوری سنجش‌ازدور تولید شود.»
رئیس امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین توضیح داد: «در فاز نخست، کاربری اراضی استان‌های منطقه ۴ آمایشی اصفهان، چهارمحال و بختیاری و خوزستان در مدت‌زمان ۸ ماهه تهیه می‌شود و بعدازآن بر اساس یک مدل مشخص، برای بقیه مناطق کشور تهیه می‌شود.»
وی ارزیابی میزان منابع سرزمینی در اختیار بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعت، آب، مسکن، منابع طبیعی و ارزیابی توان اکولوژیک را به‌عنوان یکی از مبانی آمایش سرزمین، شناسایی عوامل و روند تغییر کاربری اراضی، شناسایی مناطق زیست محیط شکننده و حساس، شناسایی کانون‌های گردوغبار، هدایت درست منابع سرزمینی برای کاهش روند تخریب سرزمین از کاربردهای این نقشه‌ها است.
پندار تأکید کرد: «همه مراحل این همکاری با مشارکت سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌های اعلام‌شده منطقه ۴ آمایشی و دستگاه‌های اجرایی استانی انجام می‌شود. »

داخلی | سنجش از دور |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

چرا آمریکا به فعالیت‌های فضایی صلح‌آمیز دیگر کشورها برچسب نظامیگری می‌زند؟

سیروس برزو: برنامه‌های نظامی زیادی در آمریکا با پوشش‌های علمی انجام‌شده و می‌شود. شاید برای بسیاری این سؤال پیش بیاید که چطور پنتاگون (Pentagon) می‌تواند از یک ماهواره علمی یا کاوشگر دورپرواز یا مدارگرد که به دور ماه می‌چرخد، بهره‌برداری نظامی کند. برای روشن شدن این موضوع مثالی می‌آورم. برنامه لوناراربیتر (Lunar Orbiters) شامل ۵مدارگرد خودکار بود که از ۱۹۶۶تا۱۹۶۷ توسط آمریکا پرتاب شد تا سطح ماه را تصویربرداری کند. قبل از این‌که نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) بتواند اولین قدم خود را بر ماه بگذارد، ناسا سازمان فضایی آمریکا نیاز داشت محلی که آپولو-۱۱ به راحت فرود آید را دقیقاً مشخص کند. هر کاوشگر لوناراربیتر دارای دو دوربین بود و به‌جای فیلم ۳۵میلی‌متری استاندارد ماهواره‌ها، از فیلم ۷۰میلی‌متری استفاده می‌کردند که امروزه برای ساخت فیلم‌های آی‌مکس (IMAX) استفاده می‌شود. در این کاوشگر، فیلم در مقابل اسکنر خاصی قرار می‌گرفت سپس این اطلاعات از طریق امواج رادیویی به مراکز فضای ارتباطی ناسا در اسپانیا، استرالیا و آمریکا فرستاده می‌شد، جایی که داده‌ها روی نوار مغناطیسی ثبت شد. سپس توسط کارشناسان به شکل عکس‌های بسیار دقیق بازسازی می‌شد. این روش بعداً در ماهواره‌های جاسوسی استفاده شد و دیگر نیازی به ارسال فیلم‌ها از مدار زمین نبود.