1397/11/14

حل ریزگردهای نمکی قم با استفاده از خدمات فناوری فضایی

مرتضی براری، رییس سازمان فضایی ایران، در دیدار با بهرام سرمست، استاندار قم، با اشاره به دستاوردهای حوزه فضایی پس از انقلاب اسلامی ازجمله تکمیل چرخه فناوری فضایی، گفت: «باهمت جوانان و متخصصان ایرانی و باوجود محدودیت‌ها، توانستیم فعل ما می‌توانیم را صرف کنیم و به چرخه کامل فناوری فضایی دست پیدا کنیم و...
حل ریزگردهای نمکی قم با استفاده از خدمات فناوری فضایی

مرتضی براری، رییس سازمان فضایی ایران، در دیدار با بهرام سرمست، استاندار قم، با اشاره به دستاوردهای حوزه فضایی پس از انقلاب اسلامی ازجمله تکمیل چرخه فناوری فضایی، گفت: «باهمت جوانان و متخصصان ایرانی و باوجود محدودیت‌ها، توانستیم فعل ما می‌توانیم را صرف کنیم و به چرخه کامل فناوری فضایی دست پیدا کنیم و امروز این فناوری در مقابل تحریم‌ها واکسینه شده است.»
براری با اشاره به تنوع و اهمیت کاربردهای خدمات فضایی ازجمله کاربردهای حوزه محیط‌ زیست، پایش زمین و مدیریت بلایا خاطرنشان کرد: «امروز فناوری فضایی در زندگی مردم نقش‌آفرینی می‌کند و باعث افزایش رفاه و توسعه اجتماعی و اقتصادی در جامعه می‌شود.»
معاون وزیر ارتباطات با تأکید بر توسعه همه‌جانبه فناوری فضایی در کشور افزود: «در تلاش هستیم تا سهم شهرستان‌ها و استان‌ها را از فناوری فضایی بنا بر ظرفیت‌های موجود ارتقا دهیم.»
رییس سازمان فضایی ایران به‌ ضرورت توسعه این خدمات و افزایش سهم استان قم از این نوع خدمات تأکید کرد.
در این دیدار بهرام سرمست، استاندار قم ضمن خوشامدگویی به تیم سازمان فضایی ایران، با اشاره به‌ ضرورت استفاده حداکثری از مواهب الهی در حوزه میراث‌های طبیعی و مشترک بشری به همکاری مشترک برای توسعه خدمات مبتنی بر فناوری‌های نوین تأکید کرد.
در این دیدار برای تسریع در حل مسائل و چالش‌های استان قم ازجمله ریز گردهای نمکی با استفاده از خدمات فناوری فضایی و داده‌های ماهواره‌ای تأکید شد.
مسائل کشت و زرع استان که از کشت‌های زراعتی به سمت باغداری گرایش پیداکرده و توسعه آن نیازمند اطلاعات پیشرفته زمین و آب‌وهوا است، مبحث دیگری بود که در این جلسه موردبررسی قرار گرفت.
در ادامه این نشست حسن صادقی نائینی، معاون توسعه کاربرد و خدمات فضایی سازمان فضایی نیز به برخی از زمینه‌های همکاری مشترک بین سازمان فضایی و استانداری پرداخت که از آن جمله به در اختیار قرار دادن تصاویر موردنیاز برای تحلیل ریز گردهای محلی و متقابلاً تهیه و مراقبت از یک منطقه بکر کویر نمک به‌منظور سایت کالیبراسیون فضایی اشاره شد.

داخلی | خدمات و کاربردها |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

آزمایش ابزار سوخت‌گیری مجدد در فضا توسط ناسا

آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، یکی از سه ابزار طراحی شده برای سوختگیری دوباره فضاپیما در فضا را آزمایش کرد. فضاپیماها به کمک نسخه‌های آینده این سامانه می‌توانند در اعماق فضا سوخت‌هایی مانند متان مایع را دریافت کنند.