1397/11/08

آیا ایران توان ساخت کشتی هوایی را دارد؟

رئیس پژوهشگاه فضایی گفت: «کشتی هوایی سرویس‌هایی مختلف را ارائه می‌دهد که ازجمله آن می‌توان به بالن‌های مخابراتی اشاره کرد.» با اشاره به پروژه کشتی هوایی اظهار کرد: «در حال حاضر پروژه استراتوسفر را در دستور کار داریم که محصول نهایی آن کشتی هوایی خواهد بود.» رئیس پژوهشگاه فضایی بابیان اینکه کشتی هوایی...
آیا ایران توان ساخت کشتی هوایی را دارد؟
رئیس پژوهشگاه فضایی گفت: «کشتی هوایی سرویس‌های مختلفی را ارائه می‌دهد که ازجمله آن می‌توان به بالون‌های مخابراتی اشاره کرد.»
با اشاره به پروژه کشتی هوایی اظهار کرد: «در حال حاضر پروژه استراتوسفر را در دستور کار داریم که محصول نهایی آن کشتی هوایی خواهد بود.»
رئیس پژوهشگاه فضایی با بیان اینکه کشتی هوایی در ارتفاع ۲۰کیلومتری از سطح زمین قرار می‌گیرد، گفت: «این کشتی هوایی سرویس‌هایی مختلف را ارائه می‌دهد که ازجمله آن می‌توان به بالون‌های مخابراتی اشاره کرد.»
وی درباره بالونهای مخابراتی بیان کرد: «این بالون‌ها سرویس‌های اینترنتی را ارائه می‌دهند که نمونه موفق آن را در ایام اربعین و در مسیر زوار امام  حسین مشاهده کردیم.»
صمیمی ادامه داد: «پژوهشگاه فضایی درصدد این است که تمام استان‌های کشور را به این بالون هوایی مجهز کند و از آن در راستای برقراری ارتباط در شرایط بحران و ارائه سرویس‌های اینترنتی بهره ببرد.»
حضور اساتید و دانشجویان نخبه در پژوهشگاه فضایی
رئیس پژوهشگاه فضایی با اشاره به رویکرد این پژوهشگاه گفت: «رویکرد پژوهشگاه فضایی این است که در اسرع وقت تحقیقات را به سرویس تبدیل کند تا سرویس‌ها بهترین نمود را در زندگی مردم داشته باشند.»
وی با اشاره به فعالیت نخبگان در پژوهشگاه فضایی، اظهار کرد: «در راستای ارائه خدمات به مردم و بهره‌مندی از توان دانشجویان و اساتید در حال حاضر حدود ۲۰۰ نخبه با پژوهشگاه فضایی همکاری می‌کنند.»

داخلی | خدمات و کاربردها |

نظر شما
اخبار مرتبط

لاکهید مارتین سامانه راداری پیشرفته‌ای را بر کشتی هوایی بدون سرنشین نصب کرد

1397/09/21
شرکت لاکهید مارتین (Lockheed Martin) با موفقیت یک رادار RDR-1700B ساخت شرکت تلفونیکس (Telephonics) ​را برای عملیات خشکی و دریا روی یک کشتی هوایی یا هواایست مدل ۷۴کا (74K) نصب کرد. معاون...

تجهیز استان‌های کشور به ۲۰ بالون مخابراتی

1397/10/11
رئیس پژوهشکده سامانه‌های حمل‌ونقل فضایی پژوهشگاه فضایی ایران از طراحی و ساخت ۲۰ بالون برای ارائه خدمات مخابراتی و پایشی برای استان‌های مختلف کشور خبر داد و گفت: «این پروژه ذیل طرح کشتی فضایی...

بالون‌‌های گردشگری مسافران را تا سال ۲۰۲۱ به لبه فضا می‌برند

1397/10/30
با همکاری شرکت آمریکایی نانورکز (NanoRacks) و هنگ‌کنگی کوانگ‌چی ساینس (KuangChi Science)، بالون‌هایی با قابلیت حمل مسافر که در ارتفاع بسیار بالا پرواز می‌کنند به زودی در دسترس عموم قرار...

پربازدیدکننده ترین خبر

چرا آمریکا به فعالیت‌های فضایی صلح‌آمیز دیگر کشورها برچسب نظامیگری می‌زند؟

سیروس برزو: برنامه‌های نظامی زیادی در آمریکا با پوشش‌های علمی انجام‌شده و می‌شود. شاید برای بسیاری این سؤال پیش بیاید که چطور پنتاگون (Pentagon) می‌تواند از یک ماهواره علمی یا کاوشگر دورپرواز یا مدارگرد که به دور ماه می‌چرخد، بهره‌برداری نظامی کند. برای روشن شدن این موضوع مثالی می‌آورم. برنامه لوناراربیتر (Lunar Orbiters) شامل ۵مدارگرد خودکار بود که از ۱۹۶۶تا۱۹۶۷ توسط آمریکا پرتاب شد تا سطح ماه را تصویربرداری کند. قبل از این‌که نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) بتواند اولین قدم خود را بر ماه بگذارد، ناسا سازمان فضایی آمریکا نیاز داشت محلی که آپولو-۱۱ به راحت فرود آید را دقیقاً مشخص کند. هر کاوشگر لوناراربیتر دارای دو دوربین بود و به‌جای فیلم ۳۵میلی‌متری استاندارد ماهواره‌ها، از فیلم ۷۰میلی‌متری استفاده می‌کردند که امروزه برای ساخت فیلم‌های آی‌مکس (IMAX) استفاده می‌شود. در این کاوشگر، فیلم در مقابل اسکنر خاصی قرار می‌گرفت سپس این اطلاعات از طریق امواج رادیویی به مراکز فضای ارتباطی ناسا در اسپانیا، استرالیا و آمریکا فرستاده می‌شد، جایی که داده‌ها روی نوار مغناطیسی ثبت شد. سپس توسط کارشناسان به شکل عکس‌های بسیار دقیق بازسازی می‌شد. این روش بعداً در ماهواره‌های جاسوسی استفاده شد و دیگر نیازی به ارسال فیلم‌ها از مدار زمین نبود.