1397/11/02

چین ۹۰ماهواره برای آرژانتین به فضا پرتاب می‌کند

شرکت آرژانتینی ستلاجیک (Satellogic) که مقر آن در بوینس آیرس (Buenos Aires) است تصمیم دارد یک شبکه ماهواره‌ای سنجش‌ازدور را با کمک چین در مدار زمین قرار دهد. امیلیانو کارژیمان (miliano Kargieman)، بنیان‌گذار و مدیر این شرکت در روز ۱۵ژانویه اعلام کرد که قصد دارد ۹۰فروند ماهواره خود را با کمک شرکت چینی...
چین ۹۰ماهواره برای آرژانتین به فضا پرتاب می‌کند

سیروس برزو: شرکت آرژانتینی ستلاجیک (Satellogic) که مقر آن در بوینس آیرس (Buenos Aires) است تصمیم دارد یک شبکه ماهواره‌ای سنجش‌ازدور را با کمک چین در مدار زمین قرار دهد.

امیلیانو کارژیمان (Emiliano Kargieman)، بنیان‌گذار و مدیر این شرکت در روز ۱۵ژانویه اعلام کرد که قصد دارد ۹۰فروند ماهواره خود را با کمک شرکت چینی صنایع دیوار بزرگ (China Great Wall Industry Corporation) طی شش پرتاب در مدار قرار دهد.
بر اساس گفته کارژیمان، اولین پرتاب با ۱۳ماهواره برای سپتامبر یا اکتبر سال جاری برنامه‌ریزی‌شده است. پرتاب‌های بعدی به فاصله دوره‌های سه‌ماهه صورت خواهد گرفت. این پرتاب‌ها قرار است با موشک‌های لانگ مارچ-۶ (Long March 6) انجام شود هرچند برخی از پرتاب‌های ممکن است با موشک قوی‌تر چین یعنی لانگ مارچ ۲-دی (Long March 2D) صورت گیرد که بستگی به تأمین کمی ماهواره‌ها دارد.
پانزده ماهواره که هرکدام وزنی حدود ۴۵کیلوگرم در اندازه ۱۰۰×۵۰×۵۰سانتیمتر در پژوهشگاه مونته ویدئو (Montevideo) اروگوئه ساخته می‌شود. کارژیمان اضافه کرد: «ما باید تا پایان سال تولید را افزایش دهیم تا بتوانیم طبق برنامه زمان‌بندی جلو برویم.»
هر ماهواره دو سامانه سنجش از راه دور را با خود دارد. سامانه اصلی یک دوربین چندمنظوره با توانایی تصویربرداری با وضوح یک متر است. سامانه دوم یک آشکارساز تشعشع حرارتی طیفی با وضوح ۳۰متر است. این نوع تصویربرداری برنامه‌ای با تقاضای محدود است.پس از کامل شدن این شبکه در مدار، ستلاجیک قادر خواهد بود تصاویری از کل زمین را با این وضوح ارائه دهد که هر هفته به‌روز می‌شود. 
ستلاجیک در حال حاضر علاوه بر دفتر مرکزی و مرکز تحقیقاتی در بوینس آیرس و همچنین مرکز تولید ماهواره‌ای در اروگوئه، دارای ۱۶۰کارمند و در چندین دفتر در سراسر جهان ازجمله یک دفتر در تل آویو است که در زمینه توسعه نرم‌افزار و دیگری در بارسلونا، برای تجزیه‌وتحلیل داده‌ها مشغول به کار است. این شرکت همچنین دارای دفاتر توسعه کسب‌وکار در آمریکا و چین است.

سنجش از دور | دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

چین دو ماهواره عربستان را به فضا پرتاب کرد

1397/09/17
چین اعلام کرد دو ماهواره سنجش از راه دور عربستان سعودی را بعد از ظهر جمعه ۱۶ آذر با موفقیت به فضا پرتاب کرده است. ماهواره‌های سعودی ست 5آ (SaudiSat 5A) و 5بی (SaudiSat 5B) از طریق ماهواره‌بر...

چین و بریتانیا برای حل چالش‌های کشاورزی چین با بهره‌گیری از فناوری فضایی همکاری می‌کنند

1397/10/04
سفیر بریتانیا در پکن ۲۱ آذر ۱۳۹۷ اعلام کرد صنعت فضایی چین و بریتانیا برای مقابله با چالش‌های کشاورزی چین همکاری می‌کنند. این خبر پس از پایان برگزاری سیزدهمین کنفرانس فضایی بریتانیا-چین در...

چین همچنان به توسعه برنامه اکتشافی ماه خود ادامه خواهد داد

1397/10/29
پس از آن که کاوشگر مهنورد چانگ‌ای-۴ (Chang'e-4) برای اولین بار در تاریخ، فرود نرمی را در قسمت دور ماه انجام داد، مهندس ارشد برنامه پژوهش های ماه و عضو آکادمی علوم چین، مهندس وو وی رین (Wu...

پربازدیدکننده ترین خبر

چرا آمریکا به فعالیت‌های فضایی صلح‌آمیز دیگر کشورها برچسب نظامیگری می‌زند؟

سیروس برزو: برنامه‌های نظامی زیادی در آمریکا با پوشش‌های علمی انجام‌شده و می‌شود. شاید برای بسیاری این سؤال پیش بیاید که چطور پنتاگون (Pentagon) می‌تواند از یک ماهواره علمی یا کاوشگر دورپرواز یا مدارگرد که به دور ماه می‌چرخد، بهره‌برداری نظامی کند. برای روشن شدن این موضوع مثالی می‌آورم. برنامه لوناراربیتر (Lunar Orbiters) شامل ۵مدارگرد خودکار بود که از ۱۹۶۶تا۱۹۶۷ توسط آمریکا پرتاب شد تا سطح ماه را تصویربرداری کند. قبل از این‌که نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) بتواند اولین قدم خود را بر ماه بگذارد، ناسا سازمان فضایی آمریکا نیاز داشت محلی که آپولو-۱۱ به راحت فرود آید را دقیقاً مشخص کند. هر کاوشگر لوناراربیتر دارای دو دوربین بود و به‌جای فیلم ۳۵میلی‌متری استاندارد ماهواره‌ها، از فیلم ۷۰میلی‌متری استفاده می‌کردند که امروزه برای ساخت فیلم‌های آی‌مکس (IMAX) استفاده می‌شود. در این کاوشگر، فیلم در مقابل اسکنر خاصی قرار می‌گرفت سپس این اطلاعات از طریق امواج رادیویی به مراکز فضای ارتباطی ناسا در اسپانیا، استرالیا و آمریکا فرستاده می‌شد، جایی که داده‌ها روی نوار مغناطیسی ثبت شد. سپس توسط کارشناسان به شکل عکس‌های بسیار دقیق بازسازی می‌شد. این روش بعداً در ماهواره‌های جاسوسی استفاده شد و دیگر نیازی به ارسال فیلم‌ها از مدار زمین نبود.