1397/08/13

فضاپیمای دان بعد از ۱۱ سال سرانجام بازنشست شد

ناسا (NASA) مجبور است فضاپیمای دان (Down) که طی مدت مأموریت ۱۱ساله‌اش مشغول مکاشفه دو مورد از بزرگ‌ترین اجسام کمربند سیارک‌ها بود را کنار بگذارد. این فضاپیما در ۲۷سپتامبر سال۲۰۰۷ به فضا پرتاب شد و سال۲۰۱۱ به مدار وستا رسید. دان در سال۲۰۱۲ از مدار وستا هم خارج شد و فوریه۲۰۱۵ سرانجام در مدار سرس قرار...
فضاپیمای دان بعد از ۱۱ سال سرانجام بازنشست شد

ناسا (NASA) مجبور است فضاپیمای دان (Down) که طی مدت مأموریت ۱۱ساله‌اش مشغول مکاشفه دو مورد از بزرگ‌ترین  اجسام کمربند سیارک‌ها بود را کنار بگذارد.
این فضاپیما در ۲۷سپتامبر سال۲۰۰۷ به فضا پرتاب شد و سال۲۰۱۱ به مدار وستا رسید. دان در سال۲۰۱۲ از مدار وستا هم خارج شد و فوریه۲۰۱۵ سرانجام در مدار سرس قرار گرفت. سرانجام ناسا روز گذشته اعلام کرد که با اتمام سوخت دان، این فضاپیما نیز به پایان مأموریت طولانی خود رسیده است.
البته چند ماهی می‌شود که ناسا انتظار پایان سوخت دان را داشت و سرانجام این موضوع را روز گذشته به‌صورت رسمی اعلام کرد که ارتباط خود را با این فضاپیما ازدست‌داده و دان دیگر قادر به شارژ پنل‌های خورشیدی و ارتباط با زمین نیست.
مارک رایان (Marc Rayman)، مدیر پروژه دان در رابطه با پایان مأموریت این فضاپیما می‌گوید: «خواسته‌های ما از دان بسیار زیاد بود اما هر بار از پس آن‌ها برآمد. خداحافظی با این سفینه فضایی شگفت‌انگیز بسیار سخت است اما زمانش فرارسیده.»

فضاپیمای دان بعد از ۱۱ سال سرانجام بازنشست شد
پیش‌ازاین  قرار بود فضاپیمای دان در سال۲۰۱۶ بازنشسته شود اما محققان قصد داشتند با ارسالش به‌سوی شی‌ء دیگری به نام آداونا (Adeona) در کمربند سیارک‌ها مأموریت آن را تمدید کنند، بااین‌حال ناسا تصمیم خود منصرف شد و مطالعه دقیق‌تر سرس (Ceres) را به دان واگذار کرد.
در ضمن روز گذشته هم مشخص شد که تلسکوپ فضایی کپلر هم بعد از شناسایی بیش از ۲۶۰۰سیاره خارج از منظومه شمسی که حتی در بعضی از آن‌ها نشانه‌های حیات هم یافت می‌شد، سرانجام به پایان مأموریت خود رسیده و با اتمام سوختش، وارد دوره بازنشستگی خواهد شد.
از سمتی دیگر، دیگر کاوشگر ناسا یعنی پارکر (Parker) رکورد نزدیک‌ترین فاصله یک شی بشری با خورشید را شکست. رکورد پیشین در سال۱۹۷۶ به ثبت رسیده بود و به فضاپیمای آلمانی-آمریکایی  هلیوس۲ (Helios 2) تعلق داشت.

منبع: دیجیاتو

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

تصویر نجومی روز ناسا: گذر شهاب برساوشی از کنار پارکر

1397/06/26
نور درخشانی که در بالا سمت راست این تصویر مشاهده می‌کنید، یکی از شهاب های بارش برساوشی است.

کاوشگر داون (Dawn) ناسا ؛ هیوستون! مأموریت به پایان رسید

1397/06/24
کاوشگر داون (Dawn) یا کاوشگر بامداد یا سپیده‌دم ناسا در روزهای پایانی مأموریت ۱۱ساله خود به سر می‌برد. در این نوشتار به میراث این کاوشگر در زمینه علوم سیاره‌ای و مهندسی فضاپیما نگاهی انداختیم. پس...

تلسکوپ فضایی کپلر بازنشسته شد

1397/07/11
تلسکوپ کپلر در سال۲۰۰۹ به فضا پرتاب شد و قرار بود مأموریت آن حدود ۳.۵سال به طول بینجامد. اما این زمان حدود ۵سال دیگر نیز تمدید شد. حال با کاهش شدید ذخیره سوخت کپلر (Kepler) و کاهش کیفیت...

پربازدیدکننده ترین خبر

گرفتاری‌های سیاسی برای ماهواره‌بر ایرانی

ماهواره‌بر ایرانی بالاخره بعد از ماه‌ها انتظار برای پرتاب ماهواره‌‌ دانشگاه امیرکبیر از سوی عالی‌ترین مقامات کشور مجوز پرتاب گرفت. خبری که صرف نظر از موفقیت یا عدم موفقیت در پرتاب، دنیای سیاست را در ابعاد بین‌المللی تکان داد اما در دنیای فناوری شاید بیش از یک خبر پرتاب ناموفق ماهواره‌ سبک به مدار نزدیک‌ به زمین نبود اتفاقی که برای کشورهای نوظهور فضایی چندان هم غیر طبیعی نیست. با وجود آنکه تنها ۲۵ کشور به همراه اتحادیه اروپا توانایی پرتاب‌های فضایی را دارند، پرتاب ماهواره‌بر، امری متداول است که امروزه نه تنها دولت‌ها بلکه شرکت‌های خصوصی نیز آن را انجام می‌دهند. علاقه سرمایه‌داران به منظومه‌های پرتعداد ماهواره‌های کوچک نیز باعث شده تا هر روز بر تعداد پرتاب‌های فضایی اضافه شود. به همین دلیل اخبار پرتاب ماهواره‌بر در حال از دست دادن جذابیت خود برای رسانه‌هاست. با این وجود پرتاب ماهواره‌بر ایرانی همیشه به صدر اخبار داغ جهان راه پیدا می‌کند چرا که موضوع ماهواره‌بر ایرانی به یک میدان نبرد سیاسی در سطح جهانی تبدیل شده است که به اقتضا حال و روز دنیای سیاست برخوردهای متفاوتی از سوی دولت‌ها با این موضوع صورت می‌گیرد.