1397/08/12

اکثر روس‌ها با سرمایه‌گذاری در فناوری فضایی موافقند

آخرین نظرسنجی‌های مرکز مطالعات افکار عمومی روسیه (The All-Russian Center for the Study of Public Opinion) نشان می‌دهد که بیشتر مردم این کشور با سرمایه‌گذاری و کار در زمینه فناوری فضایی موافق هستند. بر اساس نتایج حاصله از این مطالعات، ۹۰درصد شهروندان این کشور معتقدند که روسیه باید در اکتشاف فضا فعالانه...
اکثر روس‌ها با سرمایه‌گذاری در فناوری فضایی موافقند

آخرین نظرسنجی‌های مرکز مطالعات افکار عمومی روسیه (The All-Russian Center for the Study of Public Opinion) نشان می‌دهد که بیشتر مردم این کشور با سرمایه‌گذاری و کار در زمینه فناوری فضایی موافق هستند.
این مرکز طی روزهای اخیر، با افراد مختلف در مورد ارزیابی وضعیت فضانورد روسیه مصاحبه و نظرسنجی داشت. بر اساس نتایج حاصله از این مطالعات، ۹۰درصد شهروندان این کشور معتقدند که روسیه باید در اکتشاف فضا فعالانه شرکت کند.
بر اساس نظرسنجی مزبور، ۵۳درصد از روس‌ها بر این باورند که اکتشافات فضایی عامل موثر در توسعه علم و فناوری‌های بالا است، ۴۶درصد این فناوری را تضمینی برای دفاع از کشور می‌دانند و ۲۱درصد کار در این زمینه را عامل توسعه صنعت هوافضا و ایجاد شغل بر می‌شمارند. در عین حال، ۷۲درصد از آن‌ها بر این باورند که روسیه امروز رهبری در کاوش‌های فضایی را بر عهده دارد و باید موقعیت خود را در این زمینه تقویت کند. البته ۲۳درصد هم معتقدند دیگر روسیه جایگاه خود را از دست داده است.
آگاهی روس‌ها در مورد عدم موفقیت سایوز در ۱۱ اکتبر بسیار بالا بود و ۸۳درصد از آن‌ها گفتند که این حادثه را پیگیری کرده‌اند، ۳۴درصد به پرسشگران پاسخ دادند که این خبر را شنیده‌اند. ۱۶درصد از پاسخ‌دهندگان درمورد حادثه اطلاعی نداشتند. در عین حال، ۶۸درصد از مردم بر این باورند که پرتاب ناموفق یک پدیده شایع و اجتناب‌ناپذیر در فضانوردی است، در حالی که ۲۳درصد از پاسخ‌دهندگان این وضعیت را به عنوان شواهدی از شکست برنامه ملی فضایی توصیف کردند.
در مورد تاثیر این حادثه بر اعتبار بین‌المللی روسیه، ۶۲درصد مطمئن هستند که این حادثه به شهرت روسیه آسیب رساند، اما ۳۴درصد از پاسخ‌دهندگان چنین عقیده‌ای نداشتند.


راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

بحران سایوز در روسیه

1397/07/30
به دنبال حادثه شکست سایوز ام.اس-۱۰ (Soyuz-ms10) در پرتاب روز ۱۱اکتبر, طی چند روز گذشته گروه بزرگی از جست‌وجوگران توسط روسکاسموس (Roscosmos) اجیر شده‌اند تا منطقه سقوط حامل فضایی را وجب به...

روسیه با سرویس اینترنت ماهواره‌ای به دلایل امنیتی مخالفت کرد

1397/08/06
سرویس امنیت فدرال روسیه (Federal Security Service)، با توافقی که به یک شرکت آمریکایی اجازه می‌داد با استفاده از شبکه ماهواره‌ای امکان استفاده از اینترنت در بخش‌های دورافتاده روسیه را فراهم...

روز نحس در فضانوردی روسیه

1397/08/09
سال‌ها است که روس‌ها دیگر در ۲۴اکتبر هیچ موشکی پرتاب نمی‌کنند چون چند پرتابی که در این روز انجام شد همگی با شکست مواجه شد و به همین دلیل این روز را نحس می‌دانند. در میان این پرتاب‌های ناکام...

پربازدیدکننده ترین خبر

برنامه‌ریزی در حوزه فضا باید واقعی باشد تا فضایی

سیروس برزو از پیشکسوتان و روزنامه‌نگاران حوزه علم نجوم در یادداشتی این‌چنین آورده است: آنچه طی سال‌های اخیر روی‌داده، نشان‌دهنده آن است که سند جامع هوافضا بنا به دلایل مختلف قابل‌اجرا نیست. بررسی و تصویب مرحله نخست این سند با توجه به وضعیت هوافضای کشور در سال ۹۰ به پایان رسید. جدای از این‌که باید دید این مصوبه در همان زمان آیا بر پایه واقعیت‌ها شکل گرفت یا خیر؛ کارشناسان و متصدیان این فناوری به‌خوبی مطلع هستند که شرایط امروز ایران و نگاه مسئولان فعلی با دیدگاه‌های مسئولان در زمان تصویب این سند فاصله بسیار دارد. در مورد کاوشگرها و آزمایش‌های زیستی انجام‌شده درگذشته، نیز متأسفانه سیاست درستی در پیش‌گرفته نشده بود و باید مورد تجدیدنظر قرار بگیرد. اگر پرتاب حیوانات به ارتفاع‌های بالا در اواخر دهه ۱۹۴۰ و دهه بعد آن را به‌دقت بررسی کنیم می‌بینیم اهداف اصلی این عملیات نظامی بوده و ربطی به فضانوردی سرنشین دار نداشته است. چه در آمریکا و چه شوروی، در آن دوران درصدد ساخت هواپیماهایی بودند که به شکل بالستیک بتواند خود را به خاک دشمن برساند به همین دلیل لازم بود بدانند در این شرایط وضعیت دستگاه‌های بدن چطور کار می‌کند. اما بعد که نظر نظامی‌ها به بالا بردن قدرت موشک‌های قاره‌پیما جلب شد از پرتاب‌های بالستیک موجود زنده خودداری کردند. در مورد آزمایش‌های قبلی و پرتاب کاوشگرها در ایران با موجود زنده نیز متأسفانه نگاه به مقوله پرتاب کاوشگرها اشتباه و ناشی از عدم اطلاع دقیق دست‌اندرکاران از واقعیت‌های پشت پرده پرتاب حیوانات در برنامه‌های غیرمداری بود. به همین دلیل ادامه این کار، اشتباه و هدر دادن هزینه است. چنانچه روزی ایران سفینه سرنشین دار خود را بسازد و بخواهد سامانه‌های آن را آزمایش کند بازهم آزمایش‌های انجام‌شده با کاوشگرها مفید نخواهد بود بلکه باید همان سفینه با حیوانات مورد آزمایش قرار بگیرد لذا ادامه پرتاب کاوشگرها هدر دادن بودجه است.