1397/08/02

احیای دوباره تلسکوپ هابل

ناسا اعلام کرد گام بزرگی برای احیای دوباره تلسکوپ فضایی "هابل" برداشته است. چندی پیش ناسا به دنبال اختلال در ژیروسکوپ فضاپیمای هابل، عملیات‌های علمی این تلسکوپ فضایی را معلق کرده بود. در این اختلال، یکی از ژیروسکوپ‌های هابل خراب و وارد "حالت ایمن" شده بود. این در حالی است که اخیرا تلسکوپ فضایی چاندرا...
 احیای دوباره تلسکوپ هابل

ناسا اعلام کرد گام بزرگی برای احیای دوباره تلسکوپ فضایی "هابل" برداشته است.
چندی پیش ناسا به دنبال اختلال در ژیروسکوپ فضاپیمای هابل، عملیات‌های علمی این تلسکوپ فضایی را معلق کرده بود. در این اختلال، یکی از ژیروسکوپ‌های هابل خراب و وارد حالت ایمن شده بود.
هابل سه ژیروسکوپ به عنوان پشتیبان همراه خود دارد که برای همین اوقات روی آن تعبیه شده است، اما مشکلی در این مورد وجود دارد، دو تا از آنها دچار همین سرنوشت شده‌اند و کار نمی‌کنند، دیگری هم هنگامی که ناسا خواست آن را به کار بیاندازد، درست کار نمی‌کرد. تلسکوپ فضایی هابل(HST) در سال ۱۹۹۰ توسط شاتل دیسکاوری (Space Shuttle Discovery) در مدار قرار گرفت. نام این تلسکوپ از نام کیهان‌شناسی به نام  ادوین هابل (Edwin Hubble) گرفته شد. اگرچه هابل اولین تلسکوپ فضایی نبود ولی یکی از بزرگترین و پرکاربردترین‌ها به‌شمار می‌آید. 
تمام فعالیت‌های تلسکوپ فضایی هابل توسط پایگاه‌های زمینی کنترل می‌شوند. نقطه مرکزی تمام عملیات‌ها تیم عملیات پرواز است که در مرکز پرواز فضایی گودارد (NASA Goddard Space Flight Center) واقع درمریلند، قرار دارد."هابل یک برنامه مشترک میان ناسا (NASA) و آژانس فضایی اروپا (ESA) است.مقامات ناسا اعلام کرده بودند قرار گرفتن هابل در وضعیت ایمن به معنی اتمام فعالیت‌های آن نیست و ناسا قصد دارد دوباره آن را فعال کند.
حال قرار است ناسا به این ادعا جامه عمل بپوشاند و این تلسکوپ را بازیابی کند.ناسا برای بازیابی این تلسکوپ، مانورهایی را انجام داد، در این راستا، روز جمعه در تاریخ ۵ اکتبر، یک ژیروسکوپ هابل فعال شد.تیم اجرایی هابل آن را در عرض یک ثانیه خاموش و روشن کردند.
در هر مانور انسدادهای موجود در ژیروسکوپ برطرف شد.پژوهشگران ناسا چند روز پیش در تاریخ ۱۸ اکتبر نیز مانوری برای بازیابی این تلسکوپ انجام دادند.هابل هم‌اکنون در وضعیت مورد انتظار ناسا است. قرار است آزمایشات دیگری نیز انجام شود تا ناسا ازاین موضوع اطمینان حاصل کند که آیا هابل می‌تواند دوباره به فعالیت‌های علمی خود بازگردد یا خیر؟
این در حالی است که اخیرا تلسکوپ فضایی چاندرا نیز به حالت تعلیق افتاده بود. مشکل هابل و چاندرا با هم مشترک بود.تمام فعالیت‌های چاندرا در زمینه پرتو ایکس صورت می‌گیرد. هر دواین دو تلسکوپ‌ها قدیمی هستند. هابل ۲۸ ساله و چاندرا ۱۹ سال دارند.
چاندرا یکی از چهار تلسکوپ فضایی است که ناسا از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۳ از طریق برنامه رصدخانه‌های بزرگ (Great Observatories program) برای مأموریت‌های مدار زمین، هدایت می‌شد. یکی از این چهار تلسکوپ، تلسکوپ فضایی هابل (Hubble space telescope) و دیگری تلسکوپ فضایی اسپیتزر (Spitzer space telescopes) و چهارمین تلسکوپ، رصدخانه پرتوی گامای کامپتون (Compton Gamma Ray Observatory) است.
ناسا انتظار دارد این دو تلسکوپ، تا سال ۲۰۲۰ میلادی به فعالیت‌های علمی خود ادامه دهند.

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

تلسکوپ هابل دچار اختلال شد

1397/07/21
دو ژیروسکوپ تلسکوپ فضایی هابل با اختلال روبرو شدند و به همین دلیل این ابزار فضایی از فعالیت خارج شده و تنها می‌تواند فعالیت‌های اولیه را انجام دهد. تلسکوپ هابل یکی از مهم‌ترین ابزارهای...

آغاز مجدد فعالیت تلسکوپ فضایی « چاندار »

1397/07/29
ناسا اعلام کرد تلسکوپ فضایی چاندار با جایگزین کردن یک ژیروسکوپ اضافی آماده است و از به‌زودی فعالیت‌های علمی خود را آغاز می کند. به گفته مقامات اختلالی در ژیروسکوپ چاندرا سبب شد این تلسکوپ...

پربازدیدکننده ترین خبر

قدمی دیگر برای منظومه ماهواره‌ای نظامی آمریکا

ماهواره‌ مخابراتی نیروی هوایی ایالات متحده (USAF) توسط اتحادیه پرتاب‌ (ULA) به فضا پرتاب شد. این پرتاب روز شنبه ۱۶ مارس ( ۲۵ اسفند) ساعت ۲:۲۶ بامداد به وقت تهران در پایگاه فضایی کیپ‌کاناورال انجام شد. ماهواره‌بر این پرتاب دلتا-۴ (Delta-IV) بود که متعلق به اتحادیه پرتاب ماهواره‌ای آمریکا است. در سال ۲۰۰۱ مزایده‌ای برای ساخت ماهواره‌های یک منظومه ماهواره‌ای مخابراتی به منظور تامین ارتباطات نیرو‌های استراتژیک نیروی هوایی آمریکا از جمله پهپاد‌ها در سراسر جهان با شبکه اطلاعات دفاعی ارتش آمریکا (DISN) برگزار شد که طی آن شرکت بوئینگ برنده شد و قرار شد بوئینگ ۱۰ ماهواره‌ برای این منظومه که ست‌کام (Wideband Global Satcom) نام‌گذاری شده بود بسازد. بودجه ساخت پنج ماهواره اول این منظومه ۱.۴ میلیارد دلار اعلام شده است. WGS-10 که دهمین ماهواره این منظومه است قرار بود آخرین نمونه باشد اما در سال ۲۰۱۸ کنگره آمریکا بودجه‌ای ۶۰۰ میلیون دلاری برای ساخت و پرتاب شماره‌های ۱۱ و ۱۲ را تصویب کرد. البته هنوز زمان دقیق ساخت و پرتاب این دو ماهواره‌ مشخص نشده است. ماهواره WGS-10 قرار است در مدار ژئو قرار بگیرد و طول عمر آن ۱۴ سال برنامه ریزی شده است. این ماهواره با ۵۹۸۷ کیلوگرم وزن از ۸ ترانسپاندر باند ایکس (X-Band) و ۱۰ ترانسپاندر باند کا (KA-Band) برای انجام وظایف خود استفاده می‌کند. ​