1397/07/23

جای خالی راهنمایان آگاه گردشگری در حوزه نجوم

سرپرست پارک علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی جهاد دانشگاهی با اشاره به کمبود راهنمایان آگاه گردشگری در حوزه نجوم بر ضرورت پیوند صنعت گردشگری با صنعت نجوم و فضایی تاکید کرد. محمدحسین ایمانی‌خوشخو، شنبه، ۲۱ مهر ، در اولین سمینار تخصصی «گردشگری فضاپایه» که با حضور مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی ایران...
جای خالی راهنمایان آگاه گردشگری در حوزه نجوم

سرپرست پارک علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی جهاد دانشگاهی با اشاره به کمبود راهنمایان آگاه گردشگری در حوزه نجوم بر ضرورت پیوند صنعت گردشگری با صنعت نجوم و فضایی تاکید کرد.
محمدحسین ایمانی‌خوشخو،  شنبه، ۲۱ مهر ، در اولین سمینار تخصصی «گردشگری فضاپایه» که با حضور مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی ایران در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد، اظهار کرد: «امروزه صنعت بودن فعالیت گردشگری بر هیچ کس پوشیده نیست و گردش‌های مالی میلیاردی و نیروهای فراوانی در کشورهای مختلف در این صنعت مشغول به کارند.»
وی ادامه داد: «می‌خواهیم بین صنعت گردشگری و صنعت فضایی پیوندی برقرار کنیم و از آنجایی که اساس ما در پارک علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی جهاد دانشگاهی تولید شغل و کسب و کارهای دانش‌بنیان است، یکی از اهداف ما برقراری این پیوند است و یکی از بحث‌های مهم ما در پارک گردشگری است.»
رئيیس پارک علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی جهاد دانشگاهی افزود: «گردشگری یک صنعت فرابخشی است و می‌تواند به خیلی از بخش‌ها مربوط باشد. منظور از فرابخشی این است که برای مثال گردشگری پزشکی هم به حوزه گردشگری و هم به حوزه پزشکی مربوط می‌شود اما در حال حاضر ما به این سبک و سیاق عمل می‌کنیم که فردی که برای درمان از خارج از کشور به داخل می‌آید، بعد از انجام درمان به کشور خود باز می‌گردد. در حالی‌که در کشورهای دیگر روند درمانی این افراد در یک فضای گردشگری انجام می‌شود. در حوزه گردشگری مذهبی نیز وضعیت به همین شکل است.»
ایمانی خوشخو با اشاره به اینکه بسیاری از کشورها با استفاده از منابع طبیعی وارد عرصه گردشگری فضاپایه شده‌اند، گفت: «از ۱۲سال پیش تاکنون گردشگری نجوم نیز وارد ادبیات گردشگری ما شده است.»
وی ادامه داد: «خیلی از کشورها از ظرفیت‌های طبیعی‌شان برای توسعه گردشگری فضاپایه استفاده می‌کنند. برای مثال رصد و عکاسی از اجرام آسمانی در اماکن تاریخی یکی از جاذبه‌های این حوزه است.»
رئیس پارک علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی جهاد دانشگاهی یادآور شد: «در کشورهای اسکاندیناوی، سوئد و نروژ برای دیدن ستاره قطبی تورهای گردشگری برگزار می‌کنند.»
ایمانی خوشخو با اشاره به اینکه در ادبیات دینی ما نیز به نجوم اهمیت داده شده است، یادآور شد: «منظور از استهلال که در ادبیات دینی ما وجود دارد، این است که در شب اول ماه شوال افراد به دیدن ماه در آسمان بپردازند. زیرا مستحب است.»
وی افزود: «همچنین در گذشته در آموزش‌های مکتبی ما نیز نجوم جایگاه ویژه‌ای داشته است.»
رئیس پارک علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی جهاد دانشگاهی با اشاره به ضرورت برقراری پیوند بین گردشگری و نجوم و فضا گفت: «تا به حال در کشور ما انجمن‌های نجوم این کار را نیز انجام می‌دادند و تورهایی را با هدف مطالعات فضایی برگزار می‌کردند اما اگر این کار بر بستر تورهای گردشگری تعریف شود، می‌تواند بسیار اثربخش‌تر باشد.»
خوشخو با بیان اینکه کشور ما در طول چند دهه گذشته از لحاظ تکنولوژی پیشرفت‌های زیادی داشته است، گفت: «یکی از دستمایه‌های گردشگری فضایی زیرساخت‌های طبیعی است. در کشورهایی که این منابع وجود ندارد، سعی می‌شود که آنها را به وجود آورده و مورد استفاده قرار دهند اما این منابع خدادادی موجود در کشور می‌تواند برای مردم ما بسیار مورد استفاده باشد.»
وی با بیان اینکه آسمان کشور ما می‌تواند برای کشورهای اروپایی که آسمانی همیشه ابری دارند، یک جاذبه گردشگری باشد، گفت: «باید از دیدگاه‌های موجود در کشور برای توسعه گردشگری فضایی استفاده کرد.»
رئیس پارک علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی جهاد دانشگاهی با بیان اینکه نبود راهنمایان آگاه گردشگری در حوزه نجوم از مشکلات کشور ماست گفت: «باید این مشکل را رفع کنیم و دانشگاه علم و فرهنگ ظرفیت این را دارد که دوره‌های کوتاه‌مدت و یا حتی دوره‌های ارشد را در این زمینه برگزار کند.»
خوشخو با بیان اینکه توسعه گردشگری یکی از منابع مهم اقتصادی کشورهاست، گفت: «ممکن است منابع معمولی همچون نفت پایان پذیرد یا اینکه با محدودیت مواجه شود، به همین خاطر باید به دنبال منابع جایگزین باشیم.»
وی در پایان گفت: «همه کشورها از گردشگری به عنوان یک صنعت استفاده می‌کنند، ما نیز باید این کار را انجام دهیم. امکانات زیادی برای این امر وجود دارد و می‌توان این رشته را به عنوان یک رشته علمی که کسب و کارهای فراوانی را می‌تواند به همراه داشته باشد، راه‌اندازی کرد.»

داخلی | توریسم فضایی | اقتصاد فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

بازار اقتصاد فضایی در ایران باید اولویت قرار گیرد

1397/06/07
رئیس سازمان فضایی با بیان اینکه سهم اقتصاد فضا در تولید ناخالص دنیا بیش از پنج برابر خواهد شد، گفت:« باید بازار اقتصاد فضایی در کشورمان را در اولویت بگذاریم.»

چهل سایت برای گردشگری نجوم در کشور راه اندازی شده است

1397/07/16
دکتر مونسان، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در مراسم افتتاحیه هفته جهانی فضا گفت: «موضوع نجوم می‌تواند به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های گردشگری مورد توجه...

پربازدیدکننده ترین خبر

برنامه‌ریزی در حوزه فضا باید واقعی باشد تا فضایی

سیروس برزو از پیشکسوتان و روزنامه‌نگاران حوزه علم نجوم در یادداشتی این‌چنین آورده است: آنچه طی سال‌های اخیر روی‌داده، نشان‌دهنده آن است که سند جامع هوافضا بنا به دلایل مختلف قابل‌اجرا نیست. بررسی و تصویب مرحله نخست این سند با توجه به وضعیت هوافضای کشور در سال ۹۰ به پایان رسید. جدای از این‌که باید دید این مصوبه در همان زمان آیا بر پایه واقعیت‌ها شکل گرفت یا خیر؛ کارشناسان و متصدیان این فناوری به‌خوبی مطلع هستند که شرایط امروز ایران و نگاه مسئولان فعلی با دیدگاه‌های مسئولان در زمان تصویب این سند فاصله بسیار دارد. در مورد کاوشگرها و آزمایش‌های زیستی انجام‌شده درگذشته، نیز متأسفانه سیاست درستی در پیش‌گرفته نشده بود و باید مورد تجدیدنظر قرار بگیرد. اگر پرتاب حیوانات به ارتفاع‌های بالا در اواخر دهه ۱۹۴۰ و دهه بعد آن را به‌دقت بررسی کنیم می‌بینیم اهداف اصلی این عملیات نظامی بوده و ربطی به فضانوردی سرنشین دار نداشته است. چه در آمریکا و چه شوروی، در آن دوران درصدد ساخت هواپیماهایی بودند که به شکل بالستیک بتواند خود را به خاک دشمن برساند به همین دلیل لازم بود بدانند در این شرایط وضعیت دستگاه‌های بدن چطور کار می‌کند. اما بعد که نظر نظامی‌ها به بالا بردن قدرت موشک‌های قاره‌پیما جلب شد از پرتاب‌های بالستیک موجود زنده خودداری کردند. در مورد آزمایش‌های قبلی و پرتاب کاوشگرها در ایران با موجود زنده نیز متأسفانه نگاه به مقوله پرتاب کاوشگرها اشتباه و ناشی از عدم اطلاع دقیق دست‌اندرکاران از واقعیت‌های پشت پرده پرتاب حیوانات در برنامه‌های غیرمداری بود. به همین دلیل ادامه این کار، اشتباه و هدر دادن هزینه است. چنانچه روزی ایران سفینه سرنشین دار خود را بسازد و بخواهد سامانه‌های آن را آزمایش کند بازهم آزمایش‌های انجام‌شده با کاوشگرها مفید نخواهد بود بلکه باید همان سفینه با حیوانات مورد آزمایش قرار بگیرد لذا ادامه پرتاب کاوشگرها هدر دادن بودجه است.