1397/07/23

استفاده از ظرفیت های حوزه فضایی برای رونق گردشگری

مرتضی، براری معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان فضایی ایران، در اولین سمینار تخصصی گردشگری فضا پایه در دانشگاه علم و فرهنگ گفت: «ایران از نظر منابع و زیرساخت‌های گردشگری جزو ۱۰‌کشور اول دنیاست و هدف ما این است که از نظر اقتصادی نیز جزو ۱۰ کشوربرتر دنیا قرار گیریم.» براری افزود: «یکی...
استفاده از ظرفیت های حوزه فضایی برای رونق گردشگری

مرتضی براری، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان فضایی ایران، در اولین سمینار تخصصی گردشگری فضاپایه در دانشگاه علم و فرهنگ گفت: «ایران از نظر منابع و زیرساخت‌های گردشگری جزو ۱۰‌کشور اول دنیاست و هدف ما این است که از نظر اقتصادی نیز جزو ۱۰ کشوربرتر دنیا قرار گیریم.»
براری افزود: «یکی از برنامه‌های ما این است که بتوانیم علاوه بر رونق زیرساخت‌ها از فناوری نیز برای معرفی جاذبه‌ها و جذب گردشگر کشور نیز استفاده نماییم در همین راستا یکی از ظرفیت‌هایی که می‌تواند به اقتصاد گردشگری کمک نماید، حوزه فضا و فناوری فضایی است.»
رئیس سازمان فضایی ایران خاطر نشان کرد: «امروزه گردشگری بین‌شهری و کشوری در تمام دنیا تجربه شده است و اکنون کشورهای توسعه‌یافته و پیشرو به دنبال ایجاد گردشگری بین سیاره‌ای هستند.»
 براری افزود: «امروزه پارک‌های موضوعی و بالاخص پارک‌های فضایی مورد توجه بسیاری از کشورها قرار گرفته و از نظر اقتصادی درآمد بالایی را به خود اختصاص داده است.»
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: «شبیه‌سازی منظومه شمسی و دیگر کرات و خصوصیات فضا بر روی زمین از دیگر اولویت‌های برنامه‌های توسعه گردشگری فضاپایه است .»
براری  بهره‌برداری از زیرساخت‌های موجود در کشور برای رونق صنعت گردشگری را یکی از اهداف سازمان فضایی ایران برشمرد و افزود: «جذب و نظام‌بخشی سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در توسعه گردشگری فضاپایه در دستور کار جدی سازمان فضایی ایران قرار دارد.»

داخلی | توریسم فضایی | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

تشکیل کارگروه توانمندسازی صنعت و اقتصاد فضایی

1397/07/09
کارگروه توانمندسازی صنعت و اقتصاد فضایی با همکاری مشترک میان سازمان فضایی و چند نهاد دیگر برای تقویت پتانسیل‌های صنعتی و اقتصادی کشور در حوزه فضایی تشکیل خواهد شد.

ملاحظات نظری و عملی در عرصه اقتصاد فضایی

1397/08/16
فضا اغلب به صورت قلمرویی بی‌مرز شامل منابع باارزش زیاد و قرار گرفته در فواصل طولانی از زمین تعریف می‌شود. میلیون‌ها شهابسنگ و دنباله‌دار در فضا وجود دارد منابع موجود در آنها بعضا تا چند...

توسعه اقتصاد فضایی در کشور نیازمند مشارکت متفکرین و دستگاه‌های اقتصادی

1397/07/18
بخش فضایی ایران تاکنون مدیران بسیاری با تفکرات و دیدگاه‌های متفاوت، به خود دیده‌است، اما در میان آنان شاید هیچ‌کدام به‌اندازه مرتضی براری که کمتر از یک سال پیش به ریاست سازمان فضایی ایران...

پربازدیدکننده ترین خبر

طرح نیروی فضایی آمریکا از دستورکار خارج می‌شود

قدرت گرفتن دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب طرح ترامپ برای تشکیل نیروی فضایی را نامحتمل کرده است. چند ماهی هست که دولت آمریکا طرح ایجاد یک نیروی فضایی را در دست بررسی دارد و هیچ‌کس به‌اندازه دونالد ترامپ (Donald Trump)، رئیس‌جمهوری این کشور، که نخستین بار این ایده را مطرح کرد، دراین‌باره ذوق و شوق ندارد. اما نتیجه انتخابات میان‌دوره‌ای تلاش‌های دولت را از بین برد. در انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا که در روز ۱۵ آبان در ایالت‌های این کشور برگزار شد، دموکرات‌ها اکثریت کرسی‌های مجلس نمایندگان را کسب کرده و جمهوری‌خواهان کنترل سنا را حفظ کردند. آدام اسمیت (Adam Smith)، نماینده ایالت واشنگتن، در بیانیه‌ای گفت: «من با طرح رئیس‌جمهور ترامپ برای تشکیل نیروی فضایی مخالفم. نگران آن هستم که طرح پیشنهادی وی درزمانی که با محدودیت در منابع لازم دفاعی و اولویت‌های مهم داخلی روبه‌رو هستیم،یک بروکراسی نظامی پرهزینه به کشور تحمیل کند. این طرح را در راستای منافع ملی آمریکا نمی‌دانم.» حتی پیش از انتخابات میان‌دوره‌ای نیز طرح نیروی فضایی در میان نمایندگان آمریکایی ازجمله جمهوری‌خواهان از حمایت چندانی برخوردار نبود. بااین‌وجود، کاخ سفید می‌گوید حتی اگر مجلس نمایندگان با طرح تشکیل نیروی فضایی مخالفت کنند این طرح را از دستور کار خود خارج نخواهد کرد.