1397/07/23

استفاده از ظرفیت های حوزه فضایی برای رونق گردشگری

مرتضی، براری معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان فضایی ایران، در اولین سمینار تخصصی گردشگری فضا پایه در دانشگاه علم و فرهنگ گفت: «ایران از نظر منابع و زیرساخت‌های گردشگری جزو ۱۰‌کشور اول دنیاست و هدف ما این است که از نظر اقتصادی نیز جزو ۱۰ کشوربرتر دنیا قرار گیریم.» براری افزود: «یکی...
استفاده از ظرفیت های حوزه فضایی برای رونق گردشگری

مرتضی براری، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان فضایی ایران، در اولین سمینار تخصصی گردشگری فضاپایه در دانشگاه علم و فرهنگ گفت: «ایران از نظر منابع و زیرساخت‌های گردشگری جزو ۱۰‌کشور اول دنیاست و هدف ما این است که از نظر اقتصادی نیز جزو ۱۰ کشوربرتر دنیا قرار گیریم.»
براری افزود: «یکی از برنامه‌های ما این است که بتوانیم علاوه بر رونق زیرساخت‌ها از فناوری نیز برای معرفی جاذبه‌ها و جذب گردشگر کشور نیز استفاده نماییم در همین راستا یکی از ظرفیت‌هایی که می‌تواند به اقتصاد گردشگری کمک نماید، حوزه فضا و فناوری فضایی است.»
رئیس سازمان فضایی ایران خاطر نشان کرد: «امروزه گردشگری بین‌شهری و کشوری در تمام دنیا تجربه شده است و اکنون کشورهای توسعه‌یافته و پیشرو به دنبال ایجاد گردشگری بین سیاره‌ای هستند.»
 براری افزود: «امروزه پارک‌های موضوعی و بالاخص پارک‌های فضایی مورد توجه بسیاری از کشورها قرار گرفته و از نظر اقتصادی درآمد بالایی را به خود اختصاص داده است.»
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: «شبیه‌سازی منظومه شمسی و دیگر کرات و خصوصیات فضا بر روی زمین از دیگر اولویت‌های برنامه‌های توسعه گردشگری فضاپایه است .»
براری  بهره‌برداری از زیرساخت‌های موجود در کشور برای رونق صنعت گردشگری را یکی از اهداف سازمان فضایی ایران برشمرد و افزود: «جذب و نظام‌بخشی سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در توسعه گردشگری فضاپایه در دستور کار جدی سازمان فضایی ایران قرار دارد.»

داخلی | توریسم فضایی | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

تشکیل کارگروه توانمندسازی صنعت و اقتصاد فضایی

1397/07/09
کارگروه توانمندسازی صنعت و اقتصاد فضایی با همکاری مشترک میان سازمان فضایی و چند نهاد دیگر برای تقویت پتانسیل‌های صنعتی و اقتصادی کشور در حوزه فضایی تشکیل خواهد شد.

ملاحظات نظری و عملی در عرصه اقتصاد فضایی

1397/08/16
فضا اغلب به صورت قلمرویی بی‌مرز شامل منابع باارزش زیاد و قرار گرفته در فواصل طولانی از زمین تعریف می‌شود. میلیون‌ها شهابسنگ و دنباله‌دار در فضا وجود دارد منابع موجود در آنها بعضا تا چند...

توسعه اقتصاد فضایی در کشور نیازمند مشارکت متفکرین و دستگاه‌های اقتصادی

1397/07/18
بخش فضایی ایران تاکنون مدیران بسیاری با تفکرات و دیدگاه‌های متفاوت، به خود دیده‌است، اما در میان آنان شاید هیچ‌کدام به‌اندازه مرتضی براری که کمتر از یک سال پیش به ریاست سازمان فضایی ایران...

پربازدیدکننده ترین خبر

گرفتاری‌های سیاسی برای ماهواره‌بر ایرانی

ماهواره‌بر ایرانی بالاخره بعد از ماه‌ها انتظار برای پرتاب ماهواره‌‌ دانشگاه امیرکبیر از سوی عالی‌ترین مقامات کشور مجوز پرتاب گرفت. خبری که صرف نظر از موفقیت یا عدم موفقیت در پرتاب، دنیای سیاست را در ابعاد بین‌المللی تکان داد اما در دنیای فناوری شاید بیش از یک خبر پرتاب ناموفق ماهواره‌ سبک به مدار نزدیک‌ به زمین نبود اتفاقی که برای کشورهای نوظهور فضایی چندان هم غیر طبیعی نیست. با وجود آنکه تنها ۲۵ کشور به همراه اتحادیه اروپا توانایی پرتاب‌های فضایی را دارند، پرتاب ماهواره‌بر، امری متداول است که امروزه نه تنها دولت‌ها بلکه شرکت‌های خصوصی نیز آن را انجام می‌دهند. علاقه سرمایه‌داران به منظومه‌های پرتعداد ماهواره‌های کوچک نیز باعث شده تا هر روز بر تعداد پرتاب‌های فضایی اضافه شود. به همین دلیل اخبار پرتاب ماهواره‌بر در حال از دست دادن جذابیت خود برای رسانه‌هاست. با این وجود پرتاب ماهواره‌بر ایرانی همیشه به صدر اخبار داغ جهان راه پیدا می‌کند چرا که موضوع ماهواره‌بر ایرانی به یک میدان نبرد سیاسی در سطح جهانی تبدیل شده است که به اقتضا حال و روز دنیای سیاست برخوردهای متفاوتی از سوی دولت‌ها با این موضوع صورت می‌گیرد.