1397/06/25

ناسا سپر حرارتی جدیدی را برای سفر به اعماق فضا آزمایش کرد

سپر حرارتی ویژه ناسا برای مأموریت‌های طولانی در فضا، امروز نخستین آزمون خود را با موفقیت پشت سر گذاشت. با استفاده از این سپر حرارتی، یکی از موانع اصلی برای سفر به اعماق فضا رفع خواهد شد. در فرودگاه اسپیس پورت امریکا واقع در ایالت نیومکزیکو، نمونه آزمایشی از سپر حرارتی ناسا که شباهت زیادی به چتر دارد،...
ناسا سپر حرارتی جدیدی را برای سفر به اعماق فضا آزمایش کرد

سپر حرارتی ویژه ناسا برای مأموریت‌های طولانی در فضا، چندی پیش نخستین آزمون خود را با موفقیت پشت سر گذاشت. با استفاده از این سپر حرارتی، یکی از موانع اصلی برای سفر به اعماق فضا رفع خواهد شد. در فرودگاه اسپیس پورت امریکا واقع در ایالت نیومکزیکو، نمونه آزمایشی از سپر حرارتی ناسا که شباهت زیادی به چتر دارد، برای اولین بار به پرواز درآمد. این سپر حرارتی را به‌اختصار ای.دی.ایی.پی.تی (ADEPT) می‌نامند که به‌وسیله یک حامل پژوهشی در مسیر زیرمداری پرتاب شد.

یکی از مهم‌ترین موانع در مأموریت‌های بین سیاره‌ای پس از ورود به جو، این است که حتی برخورد با رقیق‌ترین توده‌هوا در سرعت‌های مافوق صوت باعث فشرده شدن مولکول‌های هوا در قسمت جلوی فضاپیما شده و دمای این محدوده را به بالای ۳۰۰۰درجه سانتی‌گراد افزایش می‌دهد، یعنی دو برابر دمایی که فولاد در آن ذوب می‌شود. روش معمول برای غلبه بر این حرارت، استفاده از نوعی پلاستیک ویژه است که مانند ورق‌های کتاب، لایه‌لایه می‌سوزد و مانع از انتقال حرارت به بدنه فضاپیما می‌شود.

ناسا سپر حرارتی جدیدی را برای سفر به اعماق فضا آزمایش کرد
این سیستم چندین دهه است که به‌خوبی کار می‌کند، ولی سپرهای پلاستیکی بسیار سنگین و پرهزینه هستند و تولید آن‌ها در مقیاس بزرگ، به‌صرفه نیست. همچنین وزن بالای این سپرها شتاب سقوط فضاپیما را تا حد زیادی افزایش می‌دهد که به همین خاطر باید قبل از باز شدن چترهای فرود، چترهای ویژه کاهش شتاب هم بازشوند.
سپر حرارتی ای.دی.ایی.پی.تی به‌جای پلاستیک سخت از پوشش ضخیم الیاف کربنی استفاده می‌کند که برخلاف پلاستیک، گرمای تولیدشده را دوباره به محیط برمی‌گرداند. بدین ترتیب حرارت به ساختار داخلی و لایه‌های عایق زیرین نخواهد رسید. بزرگ‌ترین مزیت این فناوری علاوه بر وزن کم، قابلیت باز شدن آن مثل یک چتر است.

ناسا سپر حرارتی جدیدی را برای سفر به اعماق فضا آزمایش کرد
در آزمون امروز، سپر حرارتی ای.دی.ایی.پی.تی به ارتفاع ۹۶کیلومتری زمین منتقل شد و سپس با سرعت حدود ۳۷۰۰کیلومتر بر ساعت به سمت زمین سقوط کرد. البته هدف اصلی از این آزمایش، بررسی عملکرد سامانه‌های مهندسی و آئرودینامیک بود چون در این وضعیت، گرمای زیادی تولید نمی‌شود. ناسا قرار است آزمون‌های بعدی را در ارتفاع مداری و با سرعت‌بالای۲۷۰۰۰کیلومتر بر ساعت انجام دهد.

 
منبع: دیجیاتو

فناوری‌های نوین |

نظر شما
اخبار مرتبط

آمریکا از سال آینده خود فضانوردان ناسا را به فضا می فرستد

1397/06/11
از زمان بازنشسته شدن آخرین شاتل فضایی ناسا (NASA Space Shuttle) تحت عنوان آتلانتیس (Atlantis) که در سال ۲۰۱۱میلادی مأموریت پایانی خود را انجام داد، سازمان ناسا برای فرستادن فضانوردان خود...

ناسا به درآمدهای تبلیغاتی فکر می‌کند

1397/06/18
گشت‌وگذار در فضا هزینه زیادی می‌طلبد و ناسا تابه‌حال خرج‌تراشی بسیاری برای اکتشافات فضایی خودکرده که این مسئله موجب شده دایره‌ی دانایی انسان از فضای پیرامونش بیشتر شود. بااین‌وجود ناسا برای...

پربازدیدکننده ترین خبر

فضانورد امارات در سال ۲۰۱۹ به فضا خواهد رفت

با اعلام جایگزینی آلکسی اووچینین (Alexey Ovchinin) و نیکلاس هیگ (Nicholas Hague) با الگ اسکریپوچکا (Oleg Scripochocka) و فضانورد اماراتی کرده در پرواز ۱ مارس ۲۰۱۸ با ناو سایوز ام.اس-۱۲ (Soyuz MS-12) این سوال پیش آمد که تکلیف فضانورد اماراتی چه خواهد شد و آیا شهروند اماراتی شانس پرواز در سال جدید میلادی را از دست خواهد داد؟ به‌ویژه که تنها چند روزی از انتشار عکس جلسه آموزش خدمه ناو کیهانی سایوز ام.اس-۱۲ در شبیه‌ساز سایوز می‌گذشت و در آن هزازا المنصوری در کنار اولگ اسکریپوچکا و کریستینا کخ (Christina Koch) می گذشت. اما مصاحبه اخیر دیمیتری راگوزین (Dmitry Rugozin) ثابت کرد که روس‌ها هیچ علاقه‌ای به از دست دادن این شریک پولدار ندارند و به هر شکل که شده فضانورد اماراتی را به ایستگاه فضایی بین‌‌المللی خواهند فرستاد. راگوزین در این مصاحبه گفت: «کار ما با شرکای اماراتی ادامه دارد و فضانورد امارات در سال ۲۰۱۹ به فضا خواهد رفت. او اضافه کرد در آموزش فضانوردان شهروند امارات هیچ تغییری حاصل نشده و آنها همچنان آموزش و تمرین‌ها را با همکاران خود مرتبا ادامه می‌دهند.» بر اساس آخرین خبرها از مرکز آموزش فضانوردان روسیه, هزاز المنصوری به عنوان فضانورد اصلی که راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد شد انتخاب شده و شهروند دیگر امارات سلطان سیف النیادی در دوران آموزش و تمرین سمت جانشین را خواهد داشت تا اگر اتفاق غیر منتظره‌ای برای المنصوری رخ داد از وی به عنوان جایگزین استفاده شود. هزازا المنصوری و سلطان سیف النیادی و شهروند اماراتی هستند که بعد از طی مجموعه‌ای از معاینات پزشکی، روانی، مصاحبه‌های شخصی و غیره از بین ۴۰۲۲ داوطلب انتخاب شدند. هزازا المنصوری خلبان و افسر نیروی هوایی امارات است و سلطان سیف النیادی دکترای فناوری اطلاعات دارد.