1397/11/08

موافقت رئیس‌جمهور با تاسیس «مرکز تخصصی ساخت ماهواره» در کشور

با توجه به‌ضرورت توسعه برنامه فضایی کشورمان جهت دستیابی به اهداف تعیین‌شده در سند چشم‌انداز این عرصه، وزیران عضو کمیسیون لوایح دولت با تأیید پیشنهاد واصله به کابینه، احداث تأسیسات جدیدی را برای طراحی و ساخت ماهواره در کشور تصویب کردند. طبق این مصوبه، منطقه‌ای به وسعت بیش از ۵۰۰هزار مترمربع دریکی از...
موافقت رئیس‌جمهور با تاسیس «مرکز تخصصی ساخت ماهواره» در کشور

با توجه به‌ضرورت توسعه برنامه فضایی کشورمان جهت دستیابی به اهداف تعیین‌شده در سند چشم‌انداز این عرصه، وزیران عضو کمیسیون لوایح دولت با تأیید پیشنهاد واصله به کابینه، احداث تأسیسات جدیدی را برای طراحی و ساخت ماهواره در کشور تصویب کردند.

طبق این مصوبه، منطقه‌ای به وسعت بیش از ۵۰۰هزار مترمربع دریکی از مناطق استان خراسان رضوی جهت ساخت ماهواره‌های تحقیقاتی و عملیاتی در اختیار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات (سازمان فضایی ایران) قرار خواهد گرفت.

این مصوبه که در سال گذشته مورد تأیید حجت‌الاسلام حسن روحانی رییس‌جمهور نیز قرارگرفته، با شماره ابلاغی ۱۶۰۸۴ توسط اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور به ۳ وزارتخانه جهاد کشاورزی (مالک اراضی مذکور)، وزارت ارتباطات و وزارت اقتصاد (جهت صدور سند مالکیت جدید) ارسال‌شده و هرگونه تغییر بهره‌بردار فعلی آن یعنی سازمان فضایی، فقط با تصویب رسمی هیئت دولت امکان‌پذیر خواهد بود.

نیازمند مرکز هماهنگی ساخت ماهواره هستیم
منوچهر منطقی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی معاونت علمی ریاست جمهوری نیز در پاسخ به سؤالی پیرامون ضرورت و علت تصویب این مصوبه مهم توسط هیئت وزیران، اظهار داشت: آنچه در حوزه ماهواره‌ای به آن نیاز داریم این است که مراکز مختلف به‌صورت یکپارچه و هماهنگ باهم عمل کنند.

وی با اشاره به تجربه موفق ساخت انواع ماهواره‌ها در مراکز علمی و به‌خصوص دانشگاهی کشورمان تصریح کرد: البته ازآنجاکه بخش عمده‌ای از موضوع طراحی و ساخت ماهواره به حوزه‌های علمی و دانشی بازمی‌گردد لذا دانشگاه‌ها توان بالایی در این زمینه‌دارند ولی بعد از رسیدن به این فناوری لازم است که ادامه کار به مراکز فناوری و شرکت‌های صنعتی واگذار شود که این امر اکنون در حال انجام است.

داخلی |

نظرات بینندگان
ناشناس
1397/11/9 22:58:29
در مورد انتخاب تصویر برای این مطلب به شما تبریک می گویم. تعبیر چشمبندی و تردستی برای این آقایان بسیار بجاست!
نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

ایرباس خدمات کشاورزی دقیق بر پایه داده‌های ماهواره‌ای را توسعه می‌دهد

شرکت ایرباس دیفنس اند اسپیس (Airbus Defence and Space) خدمتی نوین به نام ورده (Verde) را که تحلیل‌هایی بر پایه داده‌های ماهواره‌ای برای پرورش محصولات کشاورزی ارائه می‌کند به سبد محصولات کشاورزی دقیق (Precision Farming) خود اضافه کرده است. برای این منظور از تصاویر ماهواره‌ای که به دقت بر زمین‌های کشاورزی منطبق و همچنین کاملاً ابر زدایی شده استفاده می‌شود. ورده قابلیت پایش فصلی را برای تشخیص ناهنجاری‌ها و همچنین بهینه‌سازی بازرسی میدانی زمین‌های کشاورزی، آبیاری، کاشت، کود دهی و حفاظت محصول فراهم می‌کند. همچنین با این خدمت نوین می‌توان تحلیل‌های طولانی مدت و چندساله برای انتخاب استراتژی‌های کشاورزی و مدیریت بر پایه توسعه پایدار انجام داد. ورده می‌تواند به همه مشاوران کشاورزی دقیق خدمات ارائه دهد، از کوچک‌ترین استارت‌آپ‌ها تا بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید کود و بذر وماشین‌های کشاورزی.