1397/11/08

موافقت رئیس‌جمهور با تاسیس «مرکز تخصصی ساخت ماهواره» در کشور

با توجه به‌ضرورت توسعه برنامه فضایی کشورمان جهت دستیابی به اهداف تعیین‌شده در سند چشم‌انداز این عرصه، وزیران عضو کمیسیون لوایح دولت با تأیید پیشنهاد واصله به کابینه، احداث تأسیسات جدیدی را برای طراحی و ساخت ماهواره در کشور تصویب کردند. طبق این مصوبه، منطقه‌ای به وسعت بیش از ۵۰۰هزار مترمربع دریکی از...
موافقت رئیس‌جمهور با تاسیس «مرکز تخصصی ساخت ماهواره» در کشور

با توجه به‌ضرورت توسعه برنامه فضایی کشورمان جهت دستیابی به اهداف تعیین‌شده در سند چشم‌انداز این عرصه، وزیران عضو کمیسیون لوایح دولت با تأیید پیشنهاد واصله به کابینه، احداث تأسیسات جدیدی را برای طراحی و ساخت ماهواره در کشور تصویب کردند.

طبق این مصوبه، منطقه‌ای به وسعت بیش از ۵۰۰هزار مترمربع دریکی از مناطق استان خراسان رضوی جهت ساخت ماهواره‌های تحقیقاتی و عملیاتی در اختیار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات (سازمان فضایی ایران) قرار خواهد گرفت.

این مصوبه که در سال گذشته مورد تأیید حجت‌الاسلام حسن روحانی رییس‌جمهور نیز قرارگرفته، با شماره ابلاغی ۱۶۰۸۴ توسط اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور به ۳ وزارتخانه جهاد کشاورزی (مالک اراضی مذکور)، وزارت ارتباطات و وزارت اقتصاد (جهت صدور سند مالکیت جدید) ارسال‌شده و هرگونه تغییر بهره‌بردار فعلی آن یعنی سازمان فضایی، فقط با تصویب رسمی هیئت دولت امکان‌پذیر خواهد بود.

نیازمند مرکز هماهنگی ساخت ماهواره هستیم
منوچهر منطقی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی معاونت علمی ریاست جمهوری نیز در پاسخ به سؤالی پیرامون ضرورت و علت تصویب این مصوبه مهم توسط هیئت وزیران، اظهار داشت: آنچه در حوزه ماهواره‌ای به آن نیاز داریم این است که مراکز مختلف به‌صورت یکپارچه و هماهنگ باهم عمل کنند.

وی با اشاره به تجربه موفق ساخت انواع ماهواره‌ها در مراکز علمی و به‌خصوص دانشگاهی کشورمان تصریح کرد: البته ازآنجاکه بخش عمده‌ای از موضوع طراحی و ساخت ماهواره به حوزه‌های علمی و دانشی بازمی‌گردد لذا دانشگاه‌ها توان بالایی در این زمینه‌دارند ولی بعد از رسیدن به این فناوری لازم است که ادامه کار به مراکز فناوری و شرکت‌های صنعتی واگذار شود که این امر اکنون در حال انجام است.

داخلی |

نظرات بینندگان
ناشناس
1397/11/9 22:58:29
در مورد انتخاب تصویر برای این مطلب به شما تبریک می گویم. تعبیر چشمبندی و تردستی برای این آقایان بسیار بجاست!
نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

چرا آمریکا به فعالیت‌های فضایی صلح‌آمیز دیگر کشورها برچسب نظامیگری می‌زند؟

سیروس برزو: برنامه‌های نظامی زیادی در آمریکا با پوشش‌های علمی انجام‌شده و می‌شود. شاید برای بسیاری این سؤال پیش بیاید که چطور پنتاگون (Pentagon) می‌تواند از یک ماهواره علمی یا کاوشگر دورپرواز یا مدارگرد که به دور ماه می‌چرخد، بهره‌برداری نظامی کند. برای روشن شدن این موضوع مثالی می‌آورم. برنامه لوناراربیتر (Lunar Orbiters) شامل ۵مدارگرد خودکار بود که از ۱۹۶۶تا۱۹۶۷ توسط آمریکا پرتاب شد تا سطح ماه را تصویربرداری کند. قبل از این‌که نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) بتواند اولین قدم خود را بر ماه بگذارد، ناسا سازمان فضایی آمریکا نیاز داشت محلی که آپولو-۱۱ به راحت فرود آید را دقیقاً مشخص کند. هر کاوشگر لوناراربیتر دارای دو دوربین بود و به‌جای فیلم ۳۵میلی‌متری استاندارد ماهواره‌ها، از فیلم ۷۰میلی‌متری استفاده می‌کردند که امروزه برای ساخت فیلم‌های آی‌مکس (IMAX) استفاده می‌شود. در این کاوشگر، فیلم در مقابل اسکنر خاصی قرار می‌گرفت سپس این اطلاعات از طریق امواج رادیویی به مراکز فضای ارتباطی ناسا در اسپانیا، استرالیا و آمریکا فرستاده می‌شد، جایی که داده‌ها روی نوار مغناطیسی ثبت شد. سپس توسط کارشناسان به شکل عکس‌های بسیار دقیق بازسازی می‌شد. این روش بعداً در ماهواره‌های جاسوسی استفاده شد و دیگر نیازی به ارسال فیلم‌ها از مدار زمین نبود.