1397/08/07

کشف رد پای گربه در فاصله ۵۵۰۰ سال نوری از زمین

ناسا اخیر تصویر باشکوهی را منتشر کرد که توسط تلسکوپ فضایی اسپیتزر (Spitzer Space Telescope) ثبت شده است این تصویر بی‌نظیر که توسط تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا ثبت شده است، رد پای گربه در فاصله ۴۲۰۰- ۵۵۰۰ سال نوری را نشان می‌دهد. این تصویر که بنام ان‌جی‌سی ۶۳۳۴ نام‌گذاری شده یک سحابی غباردر صورت فلکی...
کشف رد پای گربه در فاصله ۵۵۰۰ سال نوری از زمین

ناسا اخیر تصویر باشکوهی را منتشر کرد که توسط تلسکوپ فضایی اسپیتزر (Spitzer Space Telescope) ثبت شده است.
 این تصویر بی‌نظیر رد پای گربه در فاصله ۴۲۰۰- ۵۵۰۰ سال نوری را نشان می‌دهد.
این تصویر که بنام ان‌جی‌سی ۶۳۳۴ نام‌گذاری شده یک سحابی غباردر صورت فلکی کژدم است که در سال ۱۸۳۷ میلادی توسط جان هرشل (John Herschel)، ستاره‌شناس انگلستانی، در دماغه امیدنیک رصد شد.

حباب‌های قرمز روشن و ابرهای سبز، ویژگی‌های زیبا این تصویر هستند که با استفاده از داده‌های دو ابزار تلسکوپ فضایی اسپیتزر ثبت شده است.
ناسا گفت:« بعد از اینکه گاز و گردوغبار داخل سحابی به منظور تشکیل ستاره‌ها فرو ریختند، ستارگان به نوبه خود می‌توانند گاز تحت فشار در اطراف خود را گرم کنند و باعث گسترش آن به فضا و ایجاد حباب‌ها شوند.»
نقاط سبز مناطقی را نشان می‌دهند که تابش ستارگان داغ با مولکول‌های بزرگ به نام هیدروکربن آروماتیک چندحلقه‌ای ('polycyclic aromatic hydrocarbons) برخورد می‌کنند و موجب فلورسانس می‌شوند.
اسپیترز یک تلسکوپ مادون‌قرمز است و نور مادون‌قرمز برای ستاره شناسان مفید است زیرا این نور می‌تواند به ابرهای ضخیم متشکل از گاز و گردوغبار نفوذ کند.
رشته‌های سیاه و سفید که در تصویر نمایان هستند، توده‌های گاز و گردوغبار هستند که به‌اندازه کافی متراکم نیستند، حتی نور مادون‌قرمز نیز از طریق آن‌ها عبور نمی‌کند.


نجوم | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

تلسکوپ فضایی کپلر بازنشسته شد

1397/07/11
تلسکوپ کپلر در سال۲۰۰۹ به فضا پرتاب شد و قرار بود مأموریت آن حدود ۳.۵سال به طول بینجامد. اما این زمان حدود ۵سال دیگر نیز تمدید شد. حال با کاهش شدید ذخیره سوخت کپلر (Kepler) و کاهش کیفیت...

احیای دوباره تلسکوپ هابل

1397/08/02
ناسا اعلام کرد گام بزرگی برای احیای دوباره تلسکوپ فضایی "هابل" برداشته است. چندی پیش ناسا به دنبال اختلال در ژیروسکوپ فضاپیمای هابل، عملیات‌های علمی این تلسکوپ فضایی را معلق کرده بود. در...

پربازدیدکننده ترین خبر

سفر در آسمان، پدیده‌های رصدی بهمن ۹۷

دومین ماه زمستان ۹۷را با گرفت کامل ماه آغاز می‌کنیم. خسوفی که شمال‌غرب ایران آن ‌هم بصورت جزئی قابل رویت است. صورفلکی زمستانی چون جبار، سگ بزرگ و سگ کوچک بر پهنه آسمان خودنمایی می‌کنند. در این یادداشت نگاهی به صورفلکی زمستانی، پدیده‌های رصدی بهمن و سیارات قابل رویت خواهیم داشت.