1397/08/06

تصویر نجومی روز ناسا: تلسکوپ چرنکوف در هنگام غروب

در تاریخ دهم اکتبر (۱۸مهر) تلسکوپی جدید، نور خورشید در حال غروب را بازتاب کرد. در تصویر، آینه چندتکه این تلسکوپ، آسمان زیبای غروب آن روز را به صورت وارونه و برعکس نمایش می‌دهد. این تلسکوپ در رصدخانه روک دو لوس موچاچوس واقع در جزیره لاپالما که یکی از جزیره های جزایر قناری است، قرار گرفته. آینه این تلسکوپ،...
تصویر نجومی روز ناسا: تلسکوپ چرنکوف در هنگام غروب

در تاریخ دهم اکتبر (۱۸مهر) تلسکوپی جدید، نور خورشید در حال غروب را بازتاب کرد. در تصویر، آینه چندتکه این تلسکوپ، آسمان زیبای غروب آن روز را به صورت وارونه و برعکس نمایش می‌دهد. این تلسکوپ در رصدخانه روک دو لوس موچاچوس واقع در جزیره لاپالما که یکی از جزیره های جزایر قناری است، قرار گرفته.
آینه این تلسکوپ، قطر 23متری را پوشش می‌دهد و بر روی ساختار باز تلسکوپ مقیاس بزرگ 1 نصب شده است و به عنوان اوّلین قسمت از آرایه تلسکوپ چرنکوف (سی‌تی‌اِی)، کارش را آغاز کرده است.
بیشتر تلسکوپ‌های زمینی با مشکلاتی که جو زمین برای آن‌ها به وجود می‌آورد، روبرو هستند؛ مثلاً پراکنده کردن و جذب نور یا مات کردن تصویر.
اما تلسکوپ‌های چرنکوف به شکلی طراحی شده‌اند که پرتوهای پرانرژی گاما را شناسایی کنند و برای این کار در واقع به جو زمین نیاز دارند.
با برخورد پرتوهای گاما به جو بالایی زمین، بارانی از ذرات پرانرژی به وجود می‌آید.
یک دوربین بزرگ، سریع با کانون معمولی از فلش‌ها (نورهای) زودگذر که با چشم قابل دیدن هستند و تابش چرنکوف نام دارد، عکس‌برداری می‌کند؛ باران ذرات پرانرژی، این تابش را به وجود می‌آورد.
این فلش‌ها، زمان برخورد پرتوهای گاما، جهت آن‌ها و انرژی‌شان را مشخص می‌کند.
درکل، برنامه ریزی شده است که بیش از صد تلسکوپ چرنکوف در هر دو نیمکره زمین قرار بگیرد.

عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

تصویر نجومی روز ناسا: سحابی فالکون ۹!

1397/07/24
این یکی از تصاویر اخیر گرفته شده از یک سحابی سیاره‌نما به وسیله تلسکوپ فضایی هابل نیست، بلکه ابری از گاز و گرد و خاک بلند شده در ساحل غربی آمریکا در تاریخ ۷اکتبر ،۱۵مهر، است. این تصویر...

تصویر نجومی روز ناسا: پرتاب و فرود در ساحل غربی آمریکا

1397/07/28
پرتاب ماهواره‌بر فالکون۹ (Falcon-9) شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) بعد از غروب خورشید روز ۷ اکتبر، بینندگان سراسر ساحل غربی آمریکا را شگف زده کرد. پیشران فالکون ۹ از پایگاه نیروی هوایی وندنبرگ...

پربازدیدکننده ترین خبر

زندگینامه اون گاریوت دانشمند و فضانورد فقید ناسا

اون گاریوت دانشمند و فضانورد ناسا که در برنامه های ماموریت‌های ایستگاه فضایی اسکای‌لب و کیهان پیمای شاتل در سن ۸۸ سالگی درگذشت.