1397/07/04

فضانوردانی که به مریخ می‌روند خود را مریخی بدانند!

کریس هدفیلد (Chris Hadfield) فضانورد بازنشسته کانادایی اخیراً نظر خود را درباره فضانوردان سفر به مریخ بیان کرده است. روز جمعه فضانورد مشهور کانادایی با شوخی گفت: «فضانوردانی که به مریخ سفر خواهند کرد قطعاً پشتیبانیِ معمولی را از مرکز کنترل مأموریت در زمین نخواهند داشت، بنابراین برای اینکه زنده بمانند...
فضانوردانی که به مریخ می‌روند خود را مریخی بدانند!

کریس هدفیلد (Chris Hadfield) فضانورد بازنشسته کانادایی اخیراً نظر خود را درباره فضانوردان سفر به مریخ بیان کرده است.
روز جمعه فضانورد مشهور کانادایی با شوخی گفت: «فضانوردانی که به مریخ سفر خواهند کرد قطعاً پشتیبانیِ معمولی را از مرکز کنترل مأموریت در زمین نخواهند داشت، بنابراین برای اینکه زنده بمانند باید خود را یک مریخی بدانند.»
پیش‌بینی‌های انجام‌شده نشان می‌دهند که انسان‌ها در دهه‌های آتی به مریخی سفر خواهد کرد که ۴۰۰میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارد.
فاصله وسیع بین دو سیاره سبب تاخیر ۲۲دقیقه‌ای ارتباط بین مرکز کنترل ماموریت و خدمه پرواز می‌شود.
این سفر ۲.۵سال به طول خواهد انجامید، بنابراین فضانوردانی که به مریخ می‌روند باید متکی‌ به‌ خود باشند.  
کریس هدفیلد فضانورد بازنشسته، مهندس و خلبان جنگنده نیروی هوایی کانادا و اولین کانادایی که در فضا قدم زده‌، گفت: «اگر من می‌توانستم یکی از آن فضانوردانی که به مریخ سفر خواهند کرد، باشم به دیگر خدمه این سفر می‌گفتم: «ما دیگر زمینی نیستیم و اکنون مریخی هستیم. ممکن است دور بودن از سیاره زمین برای خدمه دشوار باشد اما باید برای آن‌ها توضیح داد که آن‌ها مسافران دورترین نقطه جهان در تاریخ هستند.»
رابرت تریسک (Robert Thirsk) فضانورد کانادایی، که رکورد بیشترین زمان ماندن در فضا را برای کانادایی‌ها ثبت کرده، گفت: «آژانس فضایی کانادا، جاشوآ کوتریک (Joshua Kutryk) و جنی سیدی گیبونز (Jenni Sidey-Gibbons) را که فضانوردان تازه‌کاری هستند برای سفر به فضای عمیق (deep space)، سفر به ماه یا یک سیارک انتخاب کرده است و ما در ۲۰سال آینده به مریخ خواهیم رفت.»
رابرت تریسک، فضانورد کانادایی هفته گذشته برای آزمایش‌ها نهاییِ این سفر به ناحیه جنوب غربی ایالات‌متحده جایی که فضاپیمای اوریون (spacecraft  Orion) قرار دارد رفته بود.
اوریون جدیدترین فضاپیمای سازمان فضایی ناسا برای حمل انسان به فضا و اکتشافات دوردست ازجمله سیاره مریخ است. طی ماه‌های آینده نیز کانادا سه ماهواره پرتاب خواهد کرد و دیوید سنت ژاک (David Saint-Jacques)،فضانورد کانادایی، به ایستگاه فضایی بین‌المللی سفر خواهد کرد تا در مأموریت اُسیریس-رِکس (OSIRIS-REx) ناسا شرکت کند.
اُسیریس-رِکس یک مأموریت برنامه‌ریزی‌شده ناسا برای بررسی سیارک و بازگرداندن نمونه است. راه‌اندازی این پروژه در ۸سپتامبر۲۰۱۶ انجام شد. کاوشگر اُسیریس-رکس در این مأموریت وظیفه بررسی و بازگشت یک نمونه برگرفته از سیارک ۱۰۱۹۵۵ بن نو و یک سیارک کربنی را بر عهده داشت و قرار است آن‌ها را در سال۲۰۲۳ برای تجزیه‌وتحلیل دقیق با خود به زمین بیاورد.

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

سکونتگاه فضانوردان در سفر به عمق فضا

1397/06/03
شرکت لاکهید مارتین (Lockheed Martin) در قالب قرارداری با ناسا، درحال طراحی نمونه اولیه سکونتگاهی برای فضانوردان در سفر به عمق فضا است. شرکت لاکهید مارتین به همراه بوئینگ (Boing)، سیستم‌های...

جزئیات شهر مریخی اسپیس‌ایکس اعلام شد

1397/06/14
بلندمرتبه‌ترین مهندسان شرکت فضایی اسپیس‌ایکس (Space X) بر روی بزرگ‌ترین بلندپروازی ایلان ماسک، یعنی ساخت یک شهر در سیاره سرخ متمرکزشده‌اند و به‌تازگی جزئیات بیشتری از آن اعلام‌شده است. ازآنجاکه...

پربازدیدکننده ترین خبر

بحران سایوز در روسیه

به دنبال حادثه شکست سایوز ام.اس-۱۰ (Soyuz-ms10) در پرتاب روز ۱۱اکتبر, طی چند روز گذشته گروه بزرگی از جست‌وجوگران توسط روسکاسموس (Roscosmos) اجیر شده‌اند تا منطقه سقوط حامل فضایی را وجب به وجب بگردند و قطعات حامل فضایی سقوط کرده را جمع‌آوری کنند. در پی کار این افراد تقریبا تمامی قطعات حامل فضایی سقوط کرده، پس از بسته‌بندی و کدگذاری به شرکت پروگرس (progress) سازنده حامل فضایی سایوز در شهر سامارا فرستاده شدند تا توسط مهندسان و کارشناسان مورد بررسی قرار بگیرند. گروهی از متخصصان به سرپرستی دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس سازمان فضایی روسیه، بعد از رسیدن قطعات هم به سامارا رفتند تا در محلی که قطعات مراحل اول و دوم حامل فضایی سایوز به آن تحویل داده شد, ناظر بررسی‌ها بر روی این قطعات باشند. براساس اسناد و مدارک، هزینه‌های پرواز بیش از ۳میلیون روبل (به‌طور دقیق ۳،۱۳۰،۹۷۵روبل ۱۲کپک به اضافه ۴۷۵،۰۱۳روبل به عنوان مالیات بر ارزش افزوده) بوده است! سرنشینان فعلی ایستگاه تنها تا حدود اواخر دسامبر وقت دارند به زمین بازگردند و اگر بررسی‌ها بیشتر طول بکشد برای بازگرداندن آن‌ها باید سفینه سایوز جدیدی -البته بدون سرنشین- به فضا فرستاده شود. از سوی دیگر با توجه به سوراخی که در سفینه سایوز متصل به ایستگاه به‌وجود آمد, کارشناسان روسکاسموس معتقدند باید فضانوردان با راهپیمایی فضایی, بدنه خارجی آن را مورد بررسی قرار دهند و راهپیمایی هم مستلزم حضور دو فضانورد است در حالی که فعلا تنها یک فضانورد روس در ایستگاه فعال است و قرار بود بررسی بدنه خارجی را آوچنین به همراه او انجام دهد که به دلیل سقوط سایوز نتوانست به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد. روسکاسموس تلاش دارد هرچه زودتر از این مخمصه نجات پیدا کند و بتواند با رفع مشکل فنی حامل فضایی بالابرنده, ناو سرنشین‌دار دیگری به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد.