1397/07/04

ماهیت عجیب لکه‌های کره ماه مشخص شد

دانشمندان سرانجام موفق شدند ماهیت لکه‌های عجیب و درخشان موجود بر روی سطح کره ماه را مشخص کنند. این لکه‌ها مانند خامه‌هایی که بر روی سطح قهوه پخش می‌شوند در نوسان هستند. بررسی‌های دانشگاه‌های راجرز و کالیفرنیا نشان می‌دهد این لکه‌ها حاصل یک توده گداخته آتش‌فشانی و باستانی هستند که در زیر سطح کره ماه...
ماهیت عجیب لکه‌های کره ماه مشخص شد

دانشمندان سرانجام موفق شدند ماهیت لکه‌های عجیب و درخشان موجود بر روی سطح کره ماه را مشخص کنند. این لکه‌ها مانند خامه‌هایی که بر روی سطح قهوه پخش می‌شوند در نوسان هستند.
بررسی‌های دانشگاه‌های راجرز و کالیفرنیا نشان می‌دهد این لکه‌ها حاصل یک توده گداخته آتش‌فشانی و باستانی هستند که در زیر سطح کره ماه در حال فعالیت است.
توده آتش‌فشانی مذکور تحت تأثیر میدان مغناطیسی داخلی کره ماه قرار می‌گیرد و حرکت‌ها و چرخش‌های آن باعث شکل‌گیری لکه‌های جیب درخشان و کدر در سطح ماه می‌گردد.
پژوهشگران برای دستیابی به این نتیجه برای مدت طولانی فعالیت‌های میدان‌های مغناطیسی کره ماه را زیر نظر گرفتند و با تجزیه‌وتحلیل عکس‌های باکیفیت از سطح کره ماه به این نتیجه دست یافتند. آن‌ها همچنین یک مدل ریاضی برای بررسی نحوه شکل‌گیری و حرکت‌ها و فعالیت‌های میدان‌های مغناطیسی و لکه‌های مربوط به آن‌ها طراحی کردند.
بر همین اساس فعالیت و حرکت این لکه‌ها در دمای ۶۰۰درجه سانتی‌گراد و در محیطی مانند کره ماه که میزان اکسیژن موجود در آن در حد صفر است به اوج می‌رسد.

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

اهداف چین در مأموریت کاوشگرهای رباتیک ماه

1397/05/28
آژانس فضایی چین قصد دارد تا اواسط ماه دسامبر دو کاوشگر رباتیک را به بخش دور ماه پرتاب کند. در پی موفقیت مأموریت چانگ۳ (Chang’e-3) در سال ۲۰۱۳ و فرود ماه‌نورد یوتو (Yutu) در بخش نزدیک...

پربازدیدکننده ترین خبر

احتمال خرابکاری آمریکا در پرتاب‌ ماهواره‌برهای ایران

در حالی که تقریبا یک هفته از انتشار اخبار ضد و نقیض در مورد پرتاب ماهواره دوستی توسط رسانه‌های خارجی و داخلی می‌گذرد و هیچ‌یک از مقامات مربوطه زحمت تایید و یا تکذیب را به خود نداده‌اند؛ روز گذشته محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، در مصاحبه با شبکه NBC شکست در پرتاب این ماهواره را تایید نمود. وی علاوه بر این یک فرضیه مهم را نیز مطرح کرد: احتمال خرابکاری آمریکا در ایجاد اختلال در این پرتاب. ظریف با اشاره به مقاله‌ای که اخیرا در نیویورک تایمز منتشر شده گفت بررسی دلایل شکست بلافاصله بعد از پرتاب آغاز شده اما اکنون و پس از انتشار مقاله مذکور بررسی‌ها به صورت جزئی‌تر و با شدت بیشتری صورت خواهند گرفت. وی با بیان اینکه هنوز نمی‌توان با اطمینان از این موضوع صحبت کرد، آن را کاملا امکان‌پذیر دانست.