1397/07/04

ماهیت عجیب لکه‌های کره ماه مشخص شد

دانشمندان سرانجام موفق شدند ماهیت لکه‌های عجیب و درخشان موجود بر روی سطح کره ماه را مشخص کنند. این لکه‌ها مانند خامه‌هایی که بر روی سطح قهوه پخش می‌شوند در نوسان هستند. بررسی‌های دانشگاه‌های راجرز و کالیفرنیا نشان می‌دهد این لکه‌ها حاصل یک توده گداخته آتش‌فشانی و باستانی هستند که در زیر سطح کره ماه...
ماهیت عجیب لکه‌های کره ماه مشخص شد

دانشمندان سرانجام موفق شدند ماهیت لکه‌های عجیب و درخشان موجود بر روی سطح کره ماه را مشخص کنند. این لکه‌ها مانند خامه‌هایی که بر روی سطح قهوه پخش می‌شوند در نوسان هستند.
بررسی‌های دانشگاه‌های راجرز و کالیفرنیا نشان می‌دهد این لکه‌ها حاصل یک توده گداخته آتش‌فشانی و باستانی هستند که در زیر سطح کره ماه در حال فعالیت است.
توده آتش‌فشانی مذکور تحت تأثیر میدان مغناطیسی داخلی کره ماه قرار می‌گیرد و حرکت‌ها و چرخش‌های آن باعث شکل‌گیری لکه‌های جیب درخشان و کدر در سطح ماه می‌گردد.
پژوهشگران برای دستیابی به این نتیجه برای مدت طولانی فعالیت‌های میدان‌های مغناطیسی کره ماه را زیر نظر گرفتند و با تجزیه‌وتحلیل عکس‌های باکیفیت از سطح کره ماه به این نتیجه دست یافتند. آن‌ها همچنین یک مدل ریاضی برای بررسی نحوه شکل‌گیری و حرکت‌ها و فعالیت‌های میدان‌های مغناطیسی و لکه‌های مربوط به آن‌ها طراحی کردند.
بر همین اساس فعالیت و حرکت این لکه‌ها در دمای ۶۰۰درجه سانتی‌گراد و در محیطی مانند کره ماه که میزان اکسیژن موجود در آن در حد صفر است به اوج می‌رسد.

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

اهداف چین در مأموریت کاوشگرهای رباتیک ماه

1397/05/28
آژانس فضایی چین قصد دارد تا اواسط ماه دسامبر دو کاوشگر رباتیک را به بخش دور ماه پرتاب کند. در پی موفقیت مأموریت چانگ۳ (Chang’e-3) در سال ۲۰۱۳ و فرود ماه‌نورد یوتو (Yutu) در بخش نزدیک...

پربازدیدکننده ترین خبر

ایرباس استارت‌آپی برای دست‌یابی آسان به تصاویر فضایی راه‌اندازی کرد

شرکت ایرباس دیفنس اند اسپیس (Airbus Defence and Space) با راه‌اندازی استارت‌آپی به نام آپ۴۲ (UP42) تصمیم دارد دسترسی کاربران به تصاویر رزولوشن بالای ماهواره‌ای و نیز تصاویر تهیه‌شده با پهپادها را ساده‌تر کند. این استارت‌آپ علاوه بر دسترسی به خود تصاویر ماهواره‌ای، الگوریتم‌های آماده استفاده‌ای را برای پردازش‌هایی چون حذف ابرها و تشخیص تغییرات با هزینه اندک در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این الگوریتم‌ها می‌توانند تغییراتی مانند احداث ساختمان‌های جدید یا از بین رفتن جنگل‌ها را تشخیص دهند.