1397/05/06

روسیه ربات انسان‌نما به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌فرستد

خدمه ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS)، فضای این ایستگاه را برای خدمه جدید که یک آدم آهنی است، آماده می‌کنند. آژانس فضایی فدرال روسیه (Roscosmos) به صورت مقدماتی قصد دارد از ماه اوت ۲۰۱۹ ربات‌های انسان‌نمای خود را که «فدور» (FEDOR) نام دارند، به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد.
روسیه ربات انسان‌نما به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌فرستد

خدمه ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS)، فضای این ایستگاه را برای خدمه جدید که یک ربات انسان‌نما است، آماده می‌کنند.
آژانس فضایی فدرال روسیه (Roscosmos) به صورت مقدماتی قصد دارد از ماه اوت ۲۰۱۹ ربات‌های انسان‌نمای خود را که «فدور» (FEDOR) نام دارند، به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد.
ربات‌ها مدتی است که راه خود را به ایستگاه فضایی بین‌المللی باز کرده است؛ به طوری که آمریکا دو ربات کاوشگر برای مریخ، چین یک ربات برای فرود روی ماه و خود روسیه نیز چندین کاوشگر هم برای مریخ و هم برای ماه فرستاده‌اند.
در سال ۲۰۱۱، ناسا رباتی را با نام «ربونات ۲» را با ۱۵۰ کیلوگرم وزن به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاد تا دریابد این دست‌ساخته‌های آهنی چقدر می‌توانند در انجام کارهای ساده، تکراری و به ویژه خطرناک در ایستگاه فضایی به کار بروند.
با این حال، تمام این ربات‌ها به عنوان محموله به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاده شده‌اند اما ربات‌های فدور روسیه برای نخستین بار است که به عنوان خدمه به این ایستگاه می‌روند. قرار است این ربات‌ها توسط ماهواره‌بر بدون سرنشین «سایوز (Soyuz) به فضا بروند.
گفتنی است که فدور در ابتدا برای کارهای امداد و نجات طراحی شده است و کارهایی مثل فشار دادن دست، بلند کردن وزنه، رانندگی و مشت زدن را دقیقا مانند انسان انجام می‌دهد.در سال ۲۰۱۷، قابلیت تیراندازی هم به قابلیت‌هایش اضافه شد. البته معاون نخست وزیر روسیه در این مورد گفت که این ربات ترمیناتور نیست و برای بهینه‌سازی عملیات امداد و نجات طراحی شده است.

فناوری‌های نوین | فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

آموزش ربات ها پيش از ماموريت فضايي

1394/09/10
آژانس فضایی ناسا برای انجام تحقیقات پیشرفته و توسعه فضانوردان رباتیک، دو ربات R5 را به موسسه فناوری ماساچوست (MIT) و دانشگاه نورث‌وسترن فرستاده است که می‌توانند طلایه‌داران ماموریت‌های سرنشین‌دار...

پربازدیدکننده ترین خبر

موشک پروتون در پایان راه؟

بر اساس خبرهای رسیده از منابع مختلف موشکی در روسیه٬ این کشور مشغول آخرین بررسی‌ها برای بستن پرونده تولید موشک توانمند پروتون (Proton) است. خبرها نشان می‌دهد تولید موشک پروتون از ماه ژوئن ۲۰۱۸ تعطیل شده و سازمان فضایی روسه روسکاسموس (Roscosmos) در نظر دارد قبل از سال ۲۰۳۰ ساخت آن را بکلی متوقف سازد. ظاهرا دولت روسیه در نظر دارد در کنار تولید موشک قدرتمند جدیدی با توانایی بسیار بالا٬ موشک آنگارا (Angara) را به عنوان جانشین پروتون بکار بگیرد.