1397/05/06

روسیه ربات انسان‌نما به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌فرستد

خدمه ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS)، فضای این ایستگاه را برای خدمه جدید که یک آدم آهنی است، آماده می‌کنند. آژانس فضایی فدرال روسیه (Roscosmos) به صورت مقدماتی قصد دارد از ماه اوت ۲۰۱۹ ربات‌های انسان‌نمای خود را که «فدور» (FEDOR) نام دارند، به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد.
روسیه ربات انسان‌نما به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌فرستد

خدمه ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS)، فضای این ایستگاه را برای خدمه جدید که یک ربات انسان‌نما است، آماده می‌کنند.
آژانس فضایی فدرال روسیه (Roscosmos) به صورت مقدماتی قصد دارد از ماه اوت ۲۰۱۹ ربات‌های انسان‌نمای خود را که «فدور» (FEDOR) نام دارند، به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد.
ربات‌ها مدتی است که راه خود را به ایستگاه فضایی بین‌المللی باز کرده است؛ به طوری که آمریکا دو ربات کاوشگر برای مریخ، چین یک ربات برای فرود روی ماه و خود روسیه نیز چندین کاوشگر هم برای مریخ و هم برای ماه فرستاده‌اند.
در سال ۲۰۱۱، ناسا رباتی را با نام «ربونات ۲» را با ۱۵۰ کیلوگرم وزن به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاد تا دریابد این دست‌ساخته‌های آهنی چقدر می‌توانند در انجام کارهای ساده، تکراری و به ویژه خطرناک در ایستگاه فضایی به کار بروند.
با این حال، تمام این ربات‌ها به عنوان محموله به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاده شده‌اند اما ربات‌های فدور روسیه برای نخستین بار است که به عنوان خدمه به این ایستگاه می‌روند. قرار است این ربات‌ها توسط ماهواره‌بر بدون سرنشین «سایوز (Soyuz) به فضا بروند.
گفتنی است که فدور در ابتدا برای کارهای امداد و نجات طراحی شده است و کارهایی مثل فشار دادن دست، بلند کردن وزنه، رانندگی و مشت زدن را دقیقا مانند انسان انجام می‌دهد.در سال ۲۰۱۷، قابلیت تیراندازی هم به قابلیت‌هایش اضافه شد. البته معاون نخست وزیر روسیه در این مورد گفت که این ربات ترمیناتور نیست و برای بهینه‌سازی عملیات امداد و نجات طراحی شده است.

فناوری‌های نوین | فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

آموزش ربات ها پيش از ماموريت فضايي

1394/09/10
آژانس فضایی ناسا برای انجام تحقیقات پیشرفته و توسعه فضانوردان رباتیک، دو ربات R5 را به موسسه فناوری ماساچوست (MIT) و دانشگاه نورث‌وسترن فرستاده است که می‌توانند طلایه‌داران ماموریت‌های سرنشین‌دار...

پربازدیدکننده ترین خبر

ماهواره‌ها در جستجوی زمین‌های مناسب برای کاشت برنج

مرکز کاربردهای فضایی شمال شرق (North Eastern Space Applications Centre به‌اختصار NESAC) در هند به درخواست اداره کشاورزی دولت ایالت مگالایا (Meghalaya) به یاری تعیین زمین‌های مناسب برای کاشت برنج با استفاده از فناوری فضایی آمده است. در این طرح فناوری‌های ماهواره‌ای از سنجش از دور و سامانه‌های اطلاعات جغرافیایی یا جی‌آی‌اس (GIS) به کار گرفته می‌شوند. به گفته مسئولان این طرح، استفاده از فناوری فضایی باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه و جلوگیری از سعی و خطا برای تعیین زمین‌های مناسب می‌شود. همچنین با داده‌های ماهواره‌ای می‌توان مناطق بسیار بزرگی را بررسی کرد که انجام زمینی چنین کاری بسیار دشوار است. البته ماهواره‌ها نمی‌توانند تحولات اجتماعی و جمعیتی را تشخیص دهند و به همین دلیل باید منابع اطلاعات مختلفی برای به دست آوردن چشم‌اندازی جامع از مناطقی که هم از نظر اجتماعی و هم بوم‌شناسی برای پرورش برنج بورو مناسب باشند ترکیب شوند.