تعداد ماهواره‌های اینترنتی اسپیس‌ایکس از مرز هزار ماهواره گذشت

شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) هفدهمین محموله ماهواره‌های اینترنتی خود شامل ۶۰ ماهواره استارلینک (Starlink) را به فضا پرتاب کرد. این مأموریت روز چهارشنبه ۲۰ژانویه (۱بهمن) ساعت ۱۳:۰۲ به‌وقت گرینویچ انجام گرفت و طی آن ماهواره‌‌های مذکور توسط ماهواره‌بر فالکون-۹ (Falcon-9) از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال (Cape Canaveral) در ایالت فلوریدا در مدار زمین قرار گرفتند. 

با انجام این مأموریت تعداد کل ماهواره‌های منظومه استارلینک با احتساب دو ماهواره آزمایشی که در ابتدای پروژه به فضا پرتاب شدند، به عدد ۱۰۱۵ رسید. هدف اسپیس‌ایکس از برپایی منظومه استارلینک، پوشش سراسری جهان توسط اینترنت ماهواره‌ای می‌باشد. قرار است این منظومه ماهواره‌ای خدمات خود را به‌وسیله ۱۲ هزار ماهواره و در صورت موفقیت برای اخذ مجوزهای لازم، توسط ۴۲ هزار ماهواره به جهان ارائه دهد.

ماهواره‌های این منظومه با ۲۵۰ کیلوگرم وزن تعداد‌ متغیری ترانسپاندرهای باند Ka و باند Ku را در خود جای می‌دهند. همچنین با به‌کارگیری یک فناوری، قادر به برقراری ارتباطات اپتیکال (نوری) بین ماهواره‌ای هستند. اخیراً نسخه بتای خدمات اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در دسترس برخی از کاربران منتخب اسپیس‌ایکس قرار گرفته است.

 

espash ، space ، rocketlaunch

نوشته‌های که ممکن است علاقه‌مند باشید :
بدون نظر
  1. فاطمه می گوید

    بسیار عالی است همه انسانها ازتکنولوژی ارتباط برخوردار باشند ولی طوری نشود که خود سیستم ارتباط برای کاربران محدودیت ایجاد کند در استفاده ازانابزار اعمال هدف وسیله نشود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.