1396/09/17

میمون های فضانورد/عکس

درست چند سال بعد از جنگ جهانی دوم و در نخستین مرحله آزمایش موشک ها، میمون ها وارد عرصه آزمایش های فضایی شدند. نمونه های مختلف این حیوان از نوع رزوس تا شامپانزه در موشک های کاوشگر، سفینه های فضایی و ماهواره های تحقیقاتی به فضا سفر کردند.
میمون های فضانورد/عکس

سیروس برزو: درست چند سال بعد از جنگ جهانی دوم و در نخستین مرحله آزمایش موشک ها، میمون ها وارد عرصه آزمایش های فضایی شدند. نمونه های مختلف این حیوان از نوع رزوس تا شامپانزه در موشک های کاوشگر، سفینه های فضایی و ماهواره های تحقیقاتی به فضا سفر کردند.

آنچه می بینید مجموعه ای است از معروف ترین این میمون ها:

 

میمون های فضانورد/عکس

بعد از جنگ جهانی دوم، آمریکایی ها با موشک وی-2 (Vergeltungswaffe-2) به غنیمت گرفته شده پرتاب محموله­ های زیستی را در چارچوب برنامه ای تحت عنوان آلبرت شروع کردند و میمون­های مختلفی را برای پرواز­های غیر مداری پرتاب کردند. 

میمون های فضانورد/عکس

بیکر(Miss Baker) میمون ماده¬ای بود که در 28 مه 1959 از پایگاه فضایی کیپ کاناورال(Cape Canaveral) راهی فضا شد تا طی یک پرواز غیرمداری 16 دقیقه¬ای با موشک ژوپیتر(Jupiter) به ارتفاع 480 کیلومتری سطح زمین برسد.

میمون های فضانورد/عکس

قبل از سفر نخستین فضانوردان آمریکایی به فضا با ناوهای مرکوری(Mercury)، این سفینه چند بار با میمون-های مختلفی آزمایش شدند و بعد از اطمینان از کارکرد سامانه¬ها، برای سفر انسان به مدار زمین از آنها استفاده شد. میمون این تصویر که هام(Ham) نام داشت و در 31 ژانویه 1961 پروازی غیرمداری 16 دقیقه ای با سفینه مرکوری و موشک ردسون2 (Mercury-Redstone 2) داشت و زمینه رو برای پرواز آلن شپارد(Alan Shepard) و ویرجیل گریسام(Virgil Grissom) آماده کرد.

میمون های فضانورد/عکس

روسها در چارچوب آزمایشهای با نام بیون(Bion)، روی حیوانات مختلف آزمایشهای فضایی انجام دادند. این میمون با بیون-7 (Bion-7) که با نام کاسموس(Cosmos- 1667) در 10 ژوئیه 1985 سفر یک هفته ای به فضا داشت.

میمون های فضانورد/عکس

دو میمون درما(Dream) و ایراش(Erosh) که با کاسموس(Cosmos) 1887 در چارچوب برنامه بیون-8(Bion-8) در 13 سپتامبر 1987 از پایگاه فضایی بایکونور(Baikonur) به فضا پرتاپ شدند، سفری 13 شبانه روزی در مدار زمین داشتند.

میمون های فضانورد/عکس

ژاکونا( Zhakonya) میمون کوچکی بود که در چارچوب برنامه بیون-9 (Bion 9) با ماهواره کاسموس- 2044 در 13 سپتامبر 1989 سفری 14 روزه به فضا داشت. 

میمون های فضانورد/عکس

بانی(Bonnie) میمونی بود که در چارچوب برنامه بیوساتلایت-3 (Biosatellite 3) در 22 ژوئن 1969 به فضا پرتاب شد و قرار بود که یک ماه در فضا بماند اما به دلیل مشکلات پزشکی مجبور شدند در روز نهم او را به زمین برگردانند. وی نتوانست مشکلات سفر را تحمل کند و مرد. 

 

میمون های فضانورد/عکس

پیشگام نخستین میمون فضا نورد ایران بود. پیشگام در 9 بهمن 1391 با یک فروند موشک کاوشگر به فضا پرتاب شد و بعد از رسیدن به ارتفاع 120 کیلومتر، به زمین برگشت.

میمون های فضانورد/عکس

فرگام دومین میمونی است که ایران به فضا پرتاپ کرد. فرگام توسط کاوشگر پژوهش تا ارتفاع 120 کیلومتری صعود کرد و بعد به سلامت بازگشت. 

سرنشین دار | چندرسانه‌ای |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

ویرجین گلکتیک، گردشگری فضایی را از ایتالیا آغاز می‌کند

شرکت ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic) در نظر دارد پرواز فضایی زیرمداری خود را از یک پایگاه فضایی در ایتالیا صورت دهد و به همین منظور، برای ساخت یک پایگاه فضایی در این کشور اقدام خواهد کرد. ویرجین گلکتیک، یک شرکت بریتانیایی و یکی از شرکت‌های پیشتاز در صنایع گردشگری فضایی است که زیرمجموعه گروه ویرجین محسوب می‌شود. این شرکت، پیشتر نیز اعلام کرده بود که قصد دارد 6 مسافر و دو خلبان را با فضاپیمای زیرمداری اسپیس‌شیپ ۲ (SpaceShip Two) به ارتفاع حدود ۱۰۰ کیلومتری زمین بفرستد. توافق با شرکت‌ خصوصی سیاتل (SIATEL) و شرکت عمومی- خصوصی التک (ALTEC) که هم به آژانس فضایی ایتالیا (ASI) و هم به شرکت فرانسوی- ایتالیایی تالس آلنیا اسپیس (Thales Alenia Space) تعلق دارند، نشان‌دهنده برنامه‌هایی برای ساخت یک پایگاه فضایی در شهر جروتالیه واقع در جنوب ایتالیا است. قرار است این پایگاه فضایی، علاوه بر ارائه تجهیزات پرتاب، به عنوان یک پلتفرم علمی برای پژوهش فضایی، مورد استفاده کاربرانی مانند آژانس فضایی ایتالیا قرار گیرد.