1399/04/02

چین در حال توسعه موتورهای اسکرم‌جت برای استفاده در موشک‌های کروز مافوق‌ صوت

برخی منابع خبری اخیراً اعلام کرده‌اند چین توانسته بر روی موتور اِسکرَم‌جت (Scram Jet) خود که برای موشک‌های کروز مافوق صوت این کشور در حال توسعه می‌باشند، یک آزمایش زمینی ۶۰۰ ثانیه‌ایِ بدون وفقه انجام دهد. این در حالی‌ است که نمونه‌ آمریکایی این موتور که در هواپیمای بوئینگ ایکس-۵۱ (Boeing X-51) آزمایش...
چین در حال توسعه موتورهای اسکرم‌جت برای استفاده در موشک‌های کروز مافوق‌ صوت

برخی منابع خبری اخیراً اعلام کرده‌اند چین توانسته بر روی موتور اِسکرَم‌جت (Scram Jet) خود که برای موشک‌های کروز مافوق صوت این کشور در حال توسعه می‌باشند، یک آزمایش زمینی ۶۰۰ ثانیه‌ایِ بدون وفقه انجام دهد. این در حالی‌ است که نمونه‌ آمریکایی این موتور که در هواپیمای بوئینگ ایکس-۵۱ (Boeing X-51) آزمایش شده، تنها ۲۱۰ ثانیه کار کرده است.

نام موتورهای اسکرم‌جت از عبارت supersonic combustion ramjet گرفته شده که به‌معنای «احتراق در سرعت مافوق صوت» است. این‌گونه موتورها در سرعت‌های اَبَرصوت به‌کار می‌روند و طرز کار آن‌ها، با تغییراتی، بسیار مشابه موتورهای رَم‌جت (Ramjet) می‌باشد. رم‌جت ساده‌ترین نوع موتور جت است و در آن هوایی که وارد موتور می‌شود به‌خاطر سرعت ورود به مجرای موتور، خودبه‌خود فشرده شده و نیازی به داشتن فشارنده (کمپرسور) نیست.

چین در حال توسعه موتورهای اسکرم‌جت برای استفاده در موشک‌های کروز مافوق‌ صوت
طرح ساده موتور اسکرم‌جت

با این اوصاف به‌نظر می‌رسد چین در حال پشت سر گذاشتن روسیه و آمریکا در این زمینه است. این کشور آزمایش موتورهای اسکرم‌جت را از سال ۲۰۱۵ آغاز کرده، اما روسیه و آمریکا از زمان جنگ سرد در حال کار و پژوهش در این عرصه هستند. موشک کروز مجهز به موتور اسکرم‌جت، پیچیده‌ترین و کامل‌ترین سلاح مافوق صوت در دست بشر به‌شمار می‌رود. علاوه‌بر فناوری بالای ساخت این وسیله، آزمایش زمینی و پروازی این نوع موتور نیز بسیار پیچیده و سنگین است. گفتنی است اولین هواپیمای دارای موتور اسکرم‌جت، هواپیمای ناسا ایکس-۴۳ (NASA X-43) است که سرعت آن بالای ۷ ماخ می‌باشد.

 

wikipedia ، wikipedia ، didebanefanavari

ماهواره‌بر و پرتاب | فناوری‌های نوین |

نظر شما
اخبار مرتبط

شرکت آمریکایی موشک هایپرسونیک با قابلیت‌های جدید توسعه می‌دهد

1399/03/15
شرکت آمریکایی استراتولانچ (Stratolaunch Systems) اعلام کرده در حال توسعه یک موشک هایپرسونیک است که توسط هواپیمای بسیار بزرگ خود پرتاب می‌شود. این موشک با نام تالون-ای (Talon-A) با قابلیت...

پربازدیدکننده ترین خبر

نیروی فضایی آمریکا به‌دنبال بهره‌گیری از الگوی ناسا در همکاری با بخش خصوصی

نیروی فضایی آمریکا (U.S. Space Force) قصد دارد با الگوبرداری از ناسا همکاری با بخش خصوصی را آغاز کند. اریک فلت (Eric Felt)، از مقامات نظامی آمریکا، ضمن اعلام این خبر گفت: «بااینکه نیروی فضایی ایالات متحده از سایر بخش‌های نظامی این کشور کوچک‌تر است، وابستگی‌اش به فناوری برای پیشبرد کار خود بسیار بیشتر از آن‌هاست.» وی افزود: «درحالی‌که این نهاد نظامی، خود، همچنان به توسعه ماهواره‌ها و سایر فناوری‌ها ادامه خواهد داد، با شرکت‌های خصوصی آمریکایی نیز در این زمینه‌ها مشارکت خواهد کرد.»