1398/10/29

ناسا کاوشگر وایپر را برای ارسال به ماه آزمایش کرد

آژانس فضایی آمریکا کاوشگر وایپر (VIPER) خود را به‌منظور بررسی نحوه حرکت آن روی سطوح شیب‌دار و برخی عملکردهای دیگر مورد آزمایش قرار داد. آزمایش مذکور در مرکز تحقیقات گلن (Glenn Research Center) این سازمان انجام گرفت؛ جایی که سطوح قمری و سیاره‌ها در آن شبیه‌سازی شده‌اند.
ناسا کاوشگر وایپر را برای ارسال به ماه آزمایش کرد

آژانس فضایی آمریکا کاوشگر وایپر (VIPER) خود را به‌منظور بررسی نحوه حرکت آن روی سطوح شیب‌دار و برخی عملکردهای دیگر مورد آزمایش قرار داد. آزمایش مذکور در مرکز تحقیقات گلن (Glenn Research Center) این سازمان انجام گرفت؛ جایی که سطوح قمری و سیاره‌ها در آن شبیه‌سازی شده‌اند.

مهندسان کاوشگر وایپر در این مرکز امکان جمع‌آوری داده‌های مورد نیاز برای ارزیابی میزان کشش و اصطکاک کاوشگر و چرخ‌های آن را داشتند. طی انجام این آزمایش همچنین امکان مقایسه روش‌های مختلف جهت عبور از دامنه‌های شیب‌دار برای تعیین مناسب‌ترین روش‌ها فراهم شد. نتایج چنین آزمایشی به مهندسان ناسا کمک می‌کند تا نیازهای این کاوشگر نسبتاً بزرگ برای انجام مانورهای مختلف را دریابند.

ناسا کاوشگر وایپر را برای ارسال به ماه آزمایش کرد

آژانس فضایی آمریکا قصد دارد قبل از اعزام انسان به ماه، ربات وایپر را به قطب جنوبِ تنها قمر زمین بفرستد؛ یعنی همان جایی که مأموریت آرتمیس (Artemis) اجرا خواهد شد. آرتمیس نام مأموریت بازگشت انسان به ماه است و قرار است ناسا طی آن، فضانوردان را تا سال ۲۰۲۴ به نزدیکی قطب جنوب ماه اعزام کند.

وایپر در قطب جنوب ماه به دنبال نشانه‌هایی از آب به شکل یخ یا یخ‌آب می‌گردد. در صورت مشاهده یخ‌آب، این ربات اقدام به جمع‌آوری نمونه می‌کند تا در نهایت دانشمندان دریابند که آیا کره ماه می‌تواند مأموریت‌های آتی ناسا را پشتیبانی نماید یا خیر؟ چرا که آب یکی از ضروریات سفرهای فضایی درازمدت و سرنشین‌دار محسوب می‌شود.

ربات جدید ناسا منطقه‌ای به وسعت چندین کیلومتر مربع را طی نموده و با استفاده از ابزاری به نام «سامانه طیف‌سنج نوترونی» (Neutron Spectrometer System) به دنبال یخ‌آب خواهد گشت. پس از حفاری و نمونه‌گیری، دو ابزار دیگر عملیات تجزیه و تحلیل نمونه را انجام داده و ترکیب شیمیایی آن را ارزیابی می‌کنند.

گفتنی است این آزمایش فقط یکی از چندین آزمایشی است که وایپر می‌بایست قبل از پرتاب به فضا پشت‌سر بگذارد. هنوز برنامه دقیقی برای ارسال ربات وایپر به ماه اعلام نشده است؛ اما ظاهراً ناسا قصد دارد این ربات را تا پایان سال ۲۰۲۲ به فضا پرتاب کند.

سازمان ها | NASA | GLENN RESEARCH CENTER

فناوری‌های نوین | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

کوچک‌ترین ماه‌نورد جهان سال ۲۰۲۱ بر سطح ماه فرود می‌آید

1398/07/21
انگلیس قصد دارد اولین ماه‌نورد خود را که کوچک‌ترین ماه‌نورد جهان محسوب می‌شود در سال ۲۰۲۱ به فضا پرتاب کند. یک شرکت خصوصی انگلیسی به نام اسپیس‌بیت (SpaceBit) این ماه‌نورد کوچک را که فقط...

ماه‌نورد چینی رکورد حضور روی سطح ماه را شکست

1398/09/24
مطابق اعلام سازمان ملی فضایی چین (CNSA) ماه‌نورد یوتو-۲ (Yutu-2) این کشور با بیش از ۳۴۰ روز فعالیت، تاکنون بیشتر از هر ماه‌نورد دیگری به کاوش ماه پرداخته و موفق به شکستن رکورد حضور در فضا...

پربازدیدکننده ترین خبر

نقشه ماهواره‌ای وضعیت زمین‌لرزه شهرستان فاریاب استان کرمان در ۸فروردین۹۹

به‌گزارش مرکز لرزه‌نگاری کشور وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، در تاریخ ۸فروردین و در ساعت ۱۱:۱۰:۴۳، زمین‌لرزه‌ای به‌بزرگی ۵.۴ در مقیاس ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین شهرستان فاریاب در استان کرمان را لرزانده است. در همین راستا سازمان فضایی ایران نقشه‌ای را با استفاده از داده‌های ماهواره‌های سنجش از دور سنتینل-۲ (Sentinel-2) و همچنین پروژه اوپن‌استریت‌مپ (OpenStreetMap) تهیه کرده که بیانگر وضعیت کاربری‌های مهم موجود در منطقه و تأثیر آن‌ها از زلزله مذکور می‌باشد. سنتینل-۲ توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) و به‌عنوان بخشی از برنامه کوپرنیک (Copernicus) توسعه یافته و شامل دو ماهواره سنتینل-۲آ و سنتینل-۲بی می‌شود که به‌ترتیب در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ به فضا پرتاب شدند. هر کدام این ماهواره‌ها ۱۱۳۰ کیلوگرم وزن داشته و اکنون در مدار خورشید آهنگ و در ارتفاع حدود ۷۸۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته‌اند. عمر طراحی این‌ ماهواره‌ها ۷.۲۵ سال است که در صورت سوخت‌رسانی به آن‌ها تا ۱۲ سال افزایش می‌یابد. همچنین قرار است ماهواره‌های سنتینل-۲سی و ۲دی نیز در آینده در مدار قرار گیرند.