1398/09/13

کشف سیاه‌چاله‌ای که سبب تشکیل ستاره‌ها در کهکشان‌های دیگر می‌شود

سیاه‌چاله‌ها عموماً به عنوان اجرامی فضایی شناخته می‌شوند که موجب تکه تکه شدن اجسام دیگر می‌گردند. اکنون اما اخترشناسان موفق به کشف سیاه‌چاله‌ای شده‌اند که ممکن است سبب تولد ستارگان در فاصله‌ای بسیار دور و در میان کهکشان‌های دیگر باشد. تصویر این رویداد که توسط تلسکوپ اشعه ایکس چاندرا (Chandra) و تلسکوپ‌های...
کشف سیاه‌چاله‌ای که سبب تشکیل ستاره‌ها در کهکشان‌های دیگر می‌شود

سیاه‌چاله‌ها عموماً به عنوان اجرامی فضایی شناخته می‌شوند که موجب تکه تکه شدن اجسام دیگر می‌گردند. اکنون اما اخترشناسان موفق به کشف سیاه‌چاله‌ای شده‌اند که ممکن است سبب تولد ستارگان در فاصله‌ای بسیار دور و در میان کهکشان‌های دیگر باشد. تصویر این رویداد که توسط تلسکوپ اشعه ایکس چاندرا (Chandra) و تلسکوپ‌های دیگر به دست آمده توسط ناسا منتشر شده است.

البته رصد مذکور نیازمند بررسی‌های بیشتر به‌منظور تأیید این موضوع است. این سیاه‌چاله بیش از ۱ میلیون سال نوری از ما فاصله دارد؛ گفتنی است هر سال نوری برابر با ۶ تریلیون مایل است.

روبرتو گیلی (Roberto Gilli) از انستیتوی ملی اخترفیزیک (INAF) در بولونیای ایتالیا گفت: «این اولین بار است که شاهد کمک یک سیاه‌چاله در یک کهکشان به تولد ستارگان در کهکشان‌هایی دیگر هستیم.» او ادامه می‌دهد: «این بسیار شگفت‌انگیز است که یک سیاه‌چاله در یک کهکشان می‌تواند در اتفاقات کهکشان‌های دیگر که میلیون‌ها تریلیون مایل دورتر از آن هستند، اثرگذار باشد.»

گفتنی است سیاه‌چاله ناحیه‌ای از فضا-زمان با گرانشی چنان نیرومند است که هیچ چیز حتی ذرات و تابش‌های الکترومغناطیسی مثل نور نمی‌توانند از میدان گرانش آن بگریزند. نظریه نسبیت عام آلبرت اینشتین (Albert Einstein) پیش‌بینی می‌کند که یک جرم به اندازه کافی فشرده شده، می‌تواند سبب تغییر شکل و خمیدگی فضا-زمان و تشکیل سیاه‌چاله شود.

 
منبع: nasa
سازمان ها | NASA | INAF
افراد | Roberto Gilli

نجوم | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

انتشار اولین فیلم از سیاه‌چاله تا سال ۲۰۲۰

1398/06/24
مدتی قبل گروهی از محققان توانستند نخستین تصویر سیاه‌چاله را به ثبت برسانند و حالا قصد دارند اولین فیلم از سیاه‌چاله را تا سال ۲۰۲۰ منتشر کنند. این فیلم توده‌های بزرگی از گاز را که به فضای...

شبیه‌سازی سیاه‌چاله معروف توسط ناسا+فیلم

1398/07/10
روز ۱۰ آوریل امسال و پس از سال‌ها پژوهش و نظریه‌پردازی، سرانجام اولین تصویر از یک سیاه‌چاله در مرکز کهکشان M87، منتشر شد. اکنون سازمان ناسا (NASA) شبیه‌سازی جالبی را از این سیاه‌چاله ارائه...

تصویرسازی از شعله‌ور شدن آتش در قلب یک سیاه‌چاله

1398/07/28
ستاره‌شناسان سازمان ناسا (NASA) با استفاده از ابزار پیشرفته فضایی، اطلاعات شعله‌های آتشی را که با شدت و سرعت بسیار بالا در مرکز یک سیاه‌چاله شکل گرفته، ثبت کرده‌اند.

رصد کوچکترین سیا‌ه‌چاله با استفاده از روشی جدید در یافتن سیاه‌چاله‌های مخفی

1398/08/12
محققان دانشگاه اوهایو (Ohio University) ادعا می‌کنند کوچکترین سیاه‌چاله را رصد کرده‌اند که اندازه‌ای معادل ۳.۳ برابر حجم خورشید دارد و نشان‌دهنده گروه جدیدی از این اجسام مرموز آسمانی است.

پربازدیدکننده ترین خبر

آماده‌سازی تلسکوپ هابل برای انجام اولین مأموریت خود در سال ۱۹۹۳

ناسا تصویری از آماده‌سازی تلسکوپ فضایی هابل (Hubble) برای انجام اولین مأموریت در فضا را منتشر کرد. در سال ۱۹۹۳ فضانوردانی که سوار بر فضاپیمای اِندِور (Endeavour) بودند، از بازوی روباتیک این فضاپیما برای دستیابی و گرفتن تلسکوپ هابل استفاده کردند تا این تلسکوپ را برای اولین مأموریت سرویس‌دهی خود آماده کنند.