1398/07/29

ابرهای عجیب یک کهکشان یک راز کیهانی را فاش کرد

ستاره‌شناسان کهکشانی را با ابرهایی پیچیده شناسایی کرده‌اند که به دور سیاه‌چاله‌ای عظیم در مرکز آن می‌گردند و این امر به افشای راز و رمزی کیهانی انجامیده است.
 ابرهای عجیب یک کهکشان یک راز کیهانی را فاش کرد

ستاره‌شناسان کهکشانی را با ابرهایی پیچیده شناسایی کرده‌اند که به دور سیاه‌چاله‌ای عظیم در مرکز آن می‌گردند و این امر به افشای راز و رمزی کیهانی انجامیده است. آنچه که موجب شگفتی ستاره‌شناسان شده آن است که ابرهای مذکور به جای چرخش در یک جهت در کهکشان مسیه ۷۷ (Messier 77) یا NGC 1068، به دو حلقه مبدل شده و در دو جهت مخالف در گردش بودند. این در حالی است که قدرت مکشی سیاه‌چاله‌ها هم باید منجر به جذب گرد و خاک و گاز و هر چیز دیگری به داخل در یک جهت شود.

تصاویر تهیه شده توسط تلسکوپ آلما (ALMA) در شیلی از کهکشان NGC 1068 که در فاصله ۴۷ میلیون سال نوری از زمین قرار دارد، حرکت دو توده گاز در دو جهت مخالف را در اطراف سیاه‌چاله کهکشان مذکور نشان می‌دهد.

ابرهای عجیب یک کهکشان یک راز کیهانی را فاش کرد

دانشمندان هنوز به طور دقیق نمی‌دانند چه چیزی عامل وقوع این پدیده شگفت‌انگیز است، اما حدس می‌زنند تداخل این کهکشان با یک کهکشان دیگر که در جهتی مخالف در حال گردش می‌باشد، پدیده مذکور را به وجود آورده است.

انتظار می‌رود تداوم حرکت این دو کهکشان و تداخل آن‌ها با یکدیگر باز هم موجب تغییر مدل حرکت دو توده یاد شده در آینده شود. گفتنی است مسیه ۷۷ یا NGC 1068 یک کهکشان مارپیچی میله‌ای در صورت فلکی نهنگ (Cetus) است. کهکشان مارپیچی میله‌ای نوعی از کهکشان مارپیچی است که در مرکز آن ساختار میله مانندی از ستاره وجود دارد.

نجوم | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

نقشه سه‌بعدی جدید راه شیری نشان می‌دهد که کهکشان ما موج‌دار است

1398/05/19
محققان موفق به تهیه یک نقشه سه‌بعدی راه شیری شدند و دریافتند که کهکشان ما تخت نیست بلکه به فاصله بیش از ۲۵ هزار سال نوری از مرکز کهکشانی حالت موجی دارد.

شناسایی ۶ کهکشان که ناگهان اختروش شدند

1398/07/07
رویدادهایی که در فضا به وقوع می‌پیوندد به طور معمول بسیار کند هستند و گاهی تکمیل آن‌ها به هزاران، میلیون‌ها یا حتی میلیاردها سال زمان نیاز دارد؛ اما تبدیل سریع ۶ کهکشان به اختروش شگفت‌آفرین...

مرکز کهکشان راه شیری چند میلیون سال پیش منفجر شده است

1398/10/21
محققان استرالیایی و آمریکایی به شواهدی دست یافته‌اند که نشان می‌دهد مرکز کهکشان راه شیری در گذشته‌ای نه چندان دور، منفجر شده است. به گفته آن‌ها حدود ۳.۵ میلیون سال پیش دو انفجار مخروطی شکل...

کهکشان راه شیری گاز کهکشان‌های مجاور را می‌دزدد!

1398/07/23
نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که کهکشان راه شیری، گاز کهکشان‌های اقماری کوچک‌تر از خود را می‌دزدد و موجب می‌شود ستاره‌ها و سیارات با سرعت بیشتری تشکیل شوند.

پربازدیدکننده ترین خبر

یک سیارک بزرگ روز پنجشنبه از کنار زمین عبور می‌کند

یک سیارک بزرگ با قطری حدود ۴۳ تا ۱۰۰ متر روز پنجشنبه ۲۲اکتبر (۱آبان) از نزدیکی زمین عبور کند. بنابر اعلام آژانس فضایی آمریکا برآورد می‌شود این سیارک موسوم به 2020 TGI با سرعتی معادل ۸.۵۳ مایل بر ثانیه در حال حرکت باشد. 2020 TGI به‌عنوان یک سیارک آپولو طبقه‌بندی شده و مطابق پیش‌بینی‌ها از فاصله بیش از ۷ میلیون مایلی زمین عبور می‌کند.