1398/06/24

انتشار اولین فیلم از سیاه‌چاله تا سال ۲۰۲۰

مدتی قبل گروهی از محققان توانستند نخستین تصویر سیاه‌چاله را به ثبت برسانند و حالا قصد دارند اولین فیلم از سیاه‌چاله را تا سال ۲۰۲۰ منتشر کنند. این فیلم توده‌های بزرگی از گاز را که به فضای خالی کشیده می‌شوند، نشان خواهد داد.
انتشار اولین فیلم از سیاه‌چاله تا سال ۲۰۲۰

مدتی قبل گروهی از محققان توانستند نخستین تصویر سیاه‌چاله را به ثبت برسانند و حالا قصد دارند اولین فیلم از سیاه‌چاله را تا سال ۲۰۲۰ منتشر کنند. این فیلم توده‌های بزرگی از گاز را که به فضای خالی کشیده می‌شوند، نشان خواهد داد. تمامی اکتشافات این گروه پژوهشی به لطف داده‌های تلسکوپ افق رویداد (EHT) به ثبت رسیده و هم‌اکنون قصد دارند با پردازش مجموعه‌ای از داده‌های دریافت شده تا سال ۲۰۲۰ یک ویدئو از سیاه‌چاله تهیه نمایند.

در همین رابطه شپ دوئلمن (Shep Doeleman)، مدیر این پروژه، عنوان کرد: «معتقدم تا پایان دهه آینده قادر خواهیم بود یک فیلم با کیفیت از سیاه‌چاله را منتشر کنیم تا علاقه‌مندان علاوه بر ظاهر آن با عملکرد سیاه‌چاله نیز آشنا شوند.»

شپ دوئلمن و ۳۴۷ دانشمند دیگر اخیرا توانستند در حوزه فیزیک بنیادی جایزه بریکترو (Breakthrough Prize) را که به اسکار علم معروف است به دست آورند. شپ دوئلمن می‌گوید: «در گذشته نیز ستاره‌شناسان با بررسی‌هایی که انجام دادند متوجه شدند سیاه‌چاله‌ها نور را به خود جذب می‌کنند که تاکنون تصویر دقیقی از آن وجود نداشت؛ اما به کمک تلسکوپ بزرگ افق رویداد توانستیم برای نخستین بار این موضوع را ثابت کنیم.»

وی در ادامه افزود: «تمام هدف ما این است که بتوانیم تا سال ۲۰۲۰ اولین فیلم از یک سیاه‌چاله را تهیه کنیم. البته از نظر من ارزش اطلاعاتی که تلسکوپ افق رویداد برای ما جمع‌آوری کرده است از تمام پروژه‌های علمی بیشتر است.» وی تأکید کرد قطعا دانشمندان برای تهیه این فیلم به تلکسوپ‌های متعددی هم روی زمین و هم در مدار نیاز دارند.

منبع: گجت نیوز

افراد | Shep Doeleman

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

هابل یک «ساختار غیرممکن» را اطراف یک سیاه‌چاله شناسایی کرد

1398/04/23
ستاره شناسان با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل (Hubble)، ساختارهایی را در اطراف یک سیاه‌چاله کشف کردند که فکر می‌کردند وجود آن‌ها غیر ممکن است. این تلسکوپ ستاره‌شناسان را با تصویر و داده‌هایی...

یک دانشمند ایرانی سیاه‌چاله‌ای با ابعاد چهل میلیارد برابر خورشید را کشف کرد

1398/05/22
یک دانشمند ایرانی یکی از بزرگترین سیاه‌چاله‌های جهان را شناسایی کرد؛ برآورد شده که این سیاه‌چاله ۴۰ میلیارد بار بزرگ‌تر از خورشید است. کیانوش مهرگان و همکارانش از انستیتوی فیزیک ماکس پلانک...

دلیل اینکه برخی کهکشان‌های کوچک دارای سیاه‌چاله بزرگ هستند چیست؟

1398/05/26
ستاره‌شناسان کهکشان‌ها‌یی را مشاهده‌ کرده‌اند که در عین اندازه بسیار کوچک، سیاه‌چاله پرجرمی در مرکز خود‌ دارند. دلیل این نا‌همخوانی چه می‌تواند باشد؟

کسب جایزه ۳ میلیون دلاری توسط دانشمندانی که موفق به ثبت اولین تصویر از یک سیاه‌چاله شدند

1398/06/17
دانشمندانی که اولین تصویر سیاه‌چاله را ثبت کرده بودند به پاس این دستاورد خارق‌العاده جایزه‌ای ۳ میلیون دلاری دریافت کردند.

پربازدیدکننده ترین خبر

یک سیارک بزرگ روز پنجشنبه از کنار زمین عبور می‌کند

یک سیارک بزرگ با قطری حدود ۴۳ تا ۱۰۰ متر روز پنجشنبه ۲۲اکتبر (۱آبان) از نزدیکی زمین عبور کند. بنابر اعلام آژانس فضایی آمریکا برآورد می‌شود این سیارک موسوم به 2020 TGI با سرعتی معادل ۸.۵۳ مایل بر ثانیه در حال حرکت باشد. 2020 TGI به‌عنوان یک سیارک آپولو طبقه‌بندی شده و مطابق پیش‌بینی‌ها از فاصله بیش از ۷ میلیون مایلی زمین عبور می‌کند.