1397/11/16

چگونه می‌توان توریست فضایی شد؟


افراد | Yusaku Maezawa
اکنون شرکت‌های پیشتاز در زمینه فضایی در تلاش برای ارسال توریست به فضا هستند و رقابت شدید با همدیگر دارند؛ برخی از این شرکت‌ها پیش‌فروش بلیت‌های خود را از مدت‌ها قبل شروع کرده و با درآمد به‌دست‌آمده در حال تکمیل طرح‌های پیشتازانه خود هستند. یکی از شرکت‌های فضایی برای رساندن انسان به لبه فضا در حال برنامه‌ریزی...
چگونه می‌توان توریست فضایی شد؟
رفتن به فضا و مشاهده شگفتی‌های آن تنها مختص فضانوردان نیست و در آینده نه‌چندان دور افراد عادی هم این امکان را پیدا خواهند کرد.
اکنون شرکت‌های پیشتاز در زمینه فضایی در تلاش برای ارسال توریست به فضا هستند و رقابت شدید با همدیگر دارند؛ برخی از این شرکت‌ها پیش‌فروش بلیت‌های خود را از مدت‌ها قبل شروع کرده و با درآمد به‌دست‌آمده در حال تکمیل طرح‌های پیشتازانه خود هستند.

چگونه می‌توان توریست فضایی شد؟

رفتن به فضا از گذشته‌های دور آرزوی بشر بوده است و امروزه بسیاری از شرکت‌ها با بهره‌گیری از فناوری‌های پیشرفته در نظر دارند راه تمام انسان‌ها  و نه‌فقط فضانوردان و محققان را به فضا هموار کنند.
یکی از شرکت‌های  فضایی برای رساندن انسان به لبه فضا در حال برنامه‌ریزی و ساخت هواپیمای مسافربری ویژه‌ای است که بتواند تا ارتفاع بسیار بالا پرواز کند و برای بازه زمانی کوتاهی مسافران لذت پرواز در خلأ و مشاهده سیاره آبی از فاصله دور را تجربه کنند؛ حتی این شرکت اولین توریست فضایی خود میلیاردر ژاپنی به نام یوساکو مازاوا (Yusaku Maezawa) را انتخاب کرده است.
شرکتی دیگر در چند زمینه در حال برنامه‌ریزی است ازجمله ارسال فضانورد به سیاره مریخ و مسکونی کردن آنجا و ساخت کپسول فضایی برای رفتن به مدار کره ماه تا توریست‌ها بتوانند قمر سیاره زمین را از نزدیک مشاهده کنند.
شرکت فضایی دیگری ماهواره‌بر فضایی ویژه‌ای طراحی کرده است که تا ارتفاع زیادی بالا می‌رود و توریست‌ها می‌توانند در بازه زمانی ۱۵دقیقه‌ای در لبه جو زمین قرار بگیرند و پس‌ازآن کپسول با استفاده از چتر نجات‌های ویژه با سرعت مناسب و آرامی به زمین فرود می‌آید.

چگونه می‌توان توریست فضایی شد؟

از اوایل دهه۲۰۰۰ میلادی گردشگران برای سفر به فضا از ماهواره‌بر‌های سایوز روسی استفاده می‌کردند که قیمتی بین ۲۰تا ۴۰میلیون دلار داشت و برای عده بسیاری از افراد پرداخت آن امکان‌پذیر نبود.

چگونه می‌توان توریست فضایی شد؟

بسیاری از شخصیت‌های مشهور و هنرپیشه‌های هالیوودی داوطلب سفر به فضا هستند و حاضرند هزینه بالای آن را بپردازند. این سفر خالی از خطر نخواهد بود و امکان بروز اتفاق‌های پیش‌بینی‌نشده در آن وجود دارد.
کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند در دهه‌های آینده هم‌زمان با ورود رقبای جدیدتر در صنعت توریست فضایی هزینه قیمت‌ها سرشکن خواهد شد و عده بیشتری از افراد می‌توانند به فضا سفر کنند.
عده زیادی از افراد هم برای رفتن به فضا و گردشگری فضایی جذب شرکت‌های پیشرو در این صنعت می‌شوند که برای کارکنان خود سهمیه‌ای برای رفتن به فضا در صورت تمایل و علاقه‌مندی قرار داده است.

چگونه می‌توان توریست فضایی شد؟

برخی دیگر از افراد هم که به فضا علاقه‌مند هستند در صورت دارا بودن ضریب هوشی مناسب، پشتکار و پشت سر گذاشتن آزمون‌های مختلف سلامت جسم و روان از راه علمی و دانشگاهی رشته فضانوردی یا فیزیک و علوم مهندسی را پشت سر می‌گذارند و با عضویت در سازمان‌های فضایی دولتی مشهور در دنیا فضانورد می‌شوند که البته می‌توانند اقامتی چندین هفته‌ای یا حتی سالانه در ایستگاه فضایی بین‌المللی داشته باشند و به پژوهش‌های مختلف بپردازند.

چگونه می‌توان توریست فضایی شد؟

کارشناسان به افراد علاقه‌مند به سفر‌های فضایی که امکان خرید بلیت‌های فوق‌العاده گران‌قیمت توریستی را ندارند یا در آزمون‌های فضانوردی امتیاز لازم را ندارند توصیه کرده تا چند سال آینده صبر کنند، زیرا در دهه های‌آینده گردشگری فضایی به یکی از پررونق‌ترین صنعت‌ها در جهان تبدیل می‌شود و افراد زیادی می‌توانند تجربه این سفر منحصربه‌فرد را داشته باشند.

توریسم فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

ماهواره‌بر اسپیس ایکس برای سومین بار استفاده می‌شود

1397/09/11
شرکت اسپیس ایکس(SpaceX) قصد دارد یک ماهواره‌بر فالکون ۹ را برای سومین بار به فضا بفرستد. اسپیس ایکس قصد دارد امروز (دوم دسامبر)، برای سومین بار یک ماهواره‌بر فالکون ۹ را به آسمان بفرستد....

تا یک ماه دیگر توریسم فضایی را استارت می‌زنیم

1397/09/13
ریچارد برانسون (Richard Branson)، میلیونر معروف باور دارد که می‌تواند به زودی اشخاصی را به فضا بفرستد و توریسم فضایی را آغاز کند. بنیانگذار گروه ویرجین (Virgin Group) در مصاحبه‌ای با رسانه‌ها...

طلاقی که ممکن است صنعت توریسم فضایی را به خطر بیاندازد

1397/10/26
‏جف بزوس (Jeff Bezos)، رئیس شرکت آمازون، مالک شرکت توریسم فضایی بلو اوریجین (Blue Origin) و ثروتمندترین مرد دنیا بعد از 25 سال ازدواج از همسرش مکنزی (MacKenzie Bezos) جدا می‌شود. طبق قوانین...

پربازدیدکننده ترین خبر

آزمایش ابزار سوخت‌گیری مجدد در فضا توسط ناسا

آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، یکی از سه ابزار طراحی شده برای سوختگیری دوباره فضاپیما در فضا را آزمایش کرد. فضاپیماها به کمک نسخه‌های آینده این سامانه می‌توانند در اعماق فضا سوخت‌هایی مانند متان مایع را دریافت کنند.