1397/11/16

بوئینگ ماه آینده کپسول فضایی بدون سرنشین پرتاب می‌کند

بوئینگ (Boeing) آماده است ماه آینده (مارس) نخستین کپسول فضایی خود را به ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب کند. قرار است کپسول استار لاینر (CST-100 Starliner) بوئینگ نخستین پرواز خود را بدون فضانوردان انجام دهد. کپسول مذکور به ایستگاه فضایی بین المللی پرتاب می‌شود و پس‌ازآنکه به‌طور رباتیک در کنار آزمایشگاه...
بوئینگ ماه آینده کپسول فضایی بدون سرنشین پرتاب می‌کند

بوئینگ (Boeing) آماده است ماه آینده (مارس) نخستین کپسول فضایی خود را به ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب کند.
قرار است کپسول استار لاینر (CST-100 Starliner) بوئینگ نخستین پرواز خود را بدون فضانوردان انجام دهد. کپسول مذکور به ایستگاه فضایی بین المللی پرتاب می‌شود و پس‌ازآنکه به‌طور رباتیک در کنار آزمایشگاه فضایی پهلو گرفت، به‌وسیله یک چتر نجات در ایالت تگزاس فرود می‌آید.
در همین راستا ماری بث دیویس (Marybeth Davis) سخنگوی بوئینگ دراین‌باره می‌گوید: «اگر این پرواز طبق برنامه‌ریزی انجام شود، بوئینگ آماده است تا کپسول را در ماه آگوست برای نخستین بار همراه فضانوردان به آسمان پرتاب کند.»
این مأموریت آزمایشی Orbital Flight Test نام دارد و از مقر فضایی کیپ کارناوال در فلوریدا انجام می‌شود. کپسول مذکور همراه یک ماهواره‌بر اطلس (Atlas V). به فضا می‌رود.
در ابتدا قرار بود پرواز در ۲۷ آگوست ۲۰۱۸ انجام شود، اما به دلیل برخی مشکلات طی تست موتورهای کپسول، این مأموریت به تأخیر افتاد. هرچند «استارلاینر» تاکنون به فضا پرتاب نشده، اما آزمایش‌های فرود با چتر نجات را با موفقیت انجام داده است.
در سال ۲۰۱۱ میلادی بوئینگ و اسپیس ایکس (SpaceX) با ناسا (NASA) قراردادی برای ارسال فضانوردان به فضا از خاک آمریکا امضا کردند. در همین راستا هر ۲ شرکت مشغول ساخت کپسول‌هایی برای این مأموریت هستند و قرار است پروازهای آزمایشی انجام دهند.

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

کپسول دراگون به زودی به فضا باز می‌گردد

1397/10/22
ایلان ماسک (Elon Musk) رئیس شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) اعلام کرد که پرواز سرنشین‌دار کپسول دراگون (Dragon) به زودی انجام خواهد شد. با انجام این ماموریت آمریکا به انجام پروازهای سرنشین‌دار...

پربازدیدکننده ترین خبر

چرا آمریکا به فعالیت‌های فضایی صلح‌آمیز دیگر کشورها برچسب نظامیگری می‌زند؟

سیروس برزو: برنامه‌های نظامی زیادی در آمریکا با پوشش‌های علمی انجام‌شده و می‌شود. شاید برای بسیاری این سؤال پیش بیاید که چطور پنتاگون (Pentagon) می‌تواند از یک ماهواره علمی یا کاوشگر دورپرواز یا مدارگرد که به دور ماه می‌چرخد، بهره‌برداری نظامی کند. برای روشن شدن این موضوع مثالی می‌آورم. برنامه لوناراربیتر (Lunar Orbiters) شامل ۵مدارگرد خودکار بود که از ۱۹۶۶تا۱۹۶۷ توسط آمریکا پرتاب شد تا سطح ماه را تصویربرداری کند. قبل از این‌که نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) بتواند اولین قدم خود را بر ماه بگذارد، ناسا سازمان فضایی آمریکا نیاز داشت محلی که آپولو-۱۱ به راحت فرود آید را دقیقاً مشخص کند. هر کاوشگر لوناراربیتر دارای دو دوربین بود و به‌جای فیلم ۳۵میلی‌متری استاندارد ماهواره‌ها، از فیلم ۷۰میلی‌متری استفاده می‌کردند که امروزه برای ساخت فیلم‌های آی‌مکس (IMAX) استفاده می‌شود. در این کاوشگر، فیلم در مقابل اسکنر خاصی قرار می‌گرفت سپس این اطلاعات از طریق امواج رادیویی به مراکز فضای ارتباطی ناسا در اسپانیا، استرالیا و آمریکا فرستاده می‌شد، جایی که داده‌ها روی نوار مغناطیسی ثبت شد. سپس توسط کارشناسان به شکل عکس‌های بسیار دقیق بازسازی می‌شد. این روش بعداً در ماهواره‌های جاسوسی استفاده شد و دیگر نیازی به ارسال فیلم‌ها از مدار زمین نبود.