1397/11/16

بوئینگ ماه آینده کپسول فضایی بدون سرنشین پرتاب می‌کند

بوئینگ (Boeing) آماده است ماه آینده (مارس) نخستین کپسول فضایی خود را به ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب کند. قرار است کپسول استار لاینر (CST-100 Starliner) بوئینگ نخستین پرواز خود را بدون فضانوردان انجام دهد. کپسول مذکور به ایستگاه فضایی بین المللی پرتاب می‌شود و پس‌ازآنکه به‌طور رباتیک در کنار آزمایشگاه...
بوئینگ ماه آینده کپسول فضایی بدون سرنشین پرتاب می‌کند

بوئینگ (Boeing) آماده است ماه آینده (مارس) نخستین کپسول فضایی خود را به ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب کند.
قرار است کپسول استار لاینر (CST-100 Starliner) بوئینگ نخستین پرواز خود را بدون فضانوردان انجام دهد. کپسول مذکور به ایستگاه فضایی بین المللی پرتاب می‌شود و پس‌ازآنکه به‌طور رباتیک در کنار آزمایشگاه فضایی پهلو گرفت، به‌وسیله یک چتر نجات در ایالت تگزاس فرود می‌آید.
در همین راستا ماری بث دیویس (Marybeth Davis) سخنگوی بوئینگ دراین‌باره می‌گوید: «اگر این پرواز طبق برنامه‌ریزی انجام شود، بوئینگ آماده است تا کپسول را در ماه آگوست برای نخستین بار همراه فضانوردان به آسمان پرتاب کند.»
این مأموریت آزمایشی Orbital Flight Test نام دارد و از مقر فضایی کیپ کارناوال در فلوریدا انجام می‌شود. کپسول مذکور همراه یک ماهواره‌بر اطلس (Atlas V). به فضا می‌رود.
در ابتدا قرار بود پرواز در ۲۷ آگوست ۲۰۱۸ انجام شود، اما به دلیل برخی مشکلات طی تست موتورهای کپسول، این مأموریت به تأخیر افتاد. هرچند «استارلاینر» تاکنون به فضا پرتاب نشده، اما آزمایش‌های فرود با چتر نجات را با موفقیت انجام داده است.
در سال ۲۰۱۱ میلادی بوئینگ و اسپیس ایکس (SpaceX) با ناسا (NASA) قراردادی برای ارسال فضانوردان به فضا از خاک آمریکا امضا کردند. در همین راستا هر ۲ شرکت مشغول ساخت کپسول‌هایی برای این مأموریت هستند و قرار است پروازهای آزمایشی انجام دهند.

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

کپسول دراگون به زودی به فضا باز می‌گردد

1397/10/22
ایلان ماسک (Elon Musk) رئیس شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) اعلام کرد که پرواز سرنشین‌دار کپسول دراگون (Dragon) به زودی انجام خواهد شد. با انجام این ماموریت آمریکا به انجام پروازهای سرنشین‌دار...

پربازدیدکننده ترین خبر

همکاری عشق‌آباد و پاریس برای ساخت دومین ماهواره ترکمنی

نمایندگان شرکت‌های فرانسوی تولیدکننده تجهیزات هوا و فضا Airbus Defence and Space و تالس آلینا اسپیس (Thales Alenia Space) در سومین اجلاس گروه همکاری‌های مشترک ترکمنستان و فرانسه که در شهر «عشق‌آباد» برگزار شد، شرکت کردند. یکی از موضوعات موردبحث و بررسی این اجلاس، چشم‌انداز همکاری‌های دو کشور درزمینهٔ ساخت دومین ماهواره ترکمنی بود. ترکمنستان و فرانسه از تجربه همکاری در این زمینه برخوردار می‌باشند. شرکت تالس آلینا اسپیس از شرکای عشق‌آباد در بخش صنایع هوا و فضا بوده و نخستین ماهواره ترکمنی را ساخته است که در سال ۲۰۱۵ به مدار فرستاده شد. نخستین ماهواره ترکمنی موسوم به «TürkmenÄlem 52°E» بوده و پخش شبکه‌های تلویزیونی اچ‌دی و چندرسانه‌ای را انجام می‌دهد. تفاوت سیستم دومین ماهواره ترکمنی این است که در مدار پائین تر قرارگرفته و برای حوزه‌های اقتصاد ملی این کشور مانیتورینگ وضعیت کشاورزی، صنایع نفت و محیط‌زیست را انجام خواهد داد. علاوه بر توسعه تعاملات در بخش هوا و فضا و ازجمله ارائه خدمات، آموزش مهندسین فنی همچنین دو طرف در خصوص همکاری‌های متقابل درزمینهٔ های سوخت و انرژی، ساخت‌وساز، حمل‌ونقل و ... گفت‌وگو و تبادل‌نظر کردند. ​