1397/08/16

پایان ماموریت کاوشگر سیارک ناسا

کارشناسان ناسا اعلام کرده‌اند هنوز اندکی ازبازنشستگی اجباری کاوشگر کپلر نگذشته است که کاوشگر دیگر ناسا به نام داون (asteroid-exploring Dawn spacecraft) که برای بررسی و جست‌و‌جوی سیارک‌ها راهی فضا شده بود به دلیل اتمام ماموریت از دسترس خارج شده است. کاوشگر داون درطول یازده سال فعالیت خود به بررسی و شناسایی...
پایان ماموریت کاوشگر سیارک ناسا

کارشناسان ناسا اعلام کرده‌اند هنوز اندکی از بازنشستگی اجباری کاوشگر کپلر نگذشته است که کاوشگر دیگر ناسا به نام داون (asteroid-exploring Dawn spacecraft) که برای بررسی و جست‌و‌جوی سیارک‌ها راهی فضا شده بود به دلیل اتمام ماموریت از دسترس خارج شده است.
کاوشگر داون درطول یازده سال فعالیت خود به بررسی و شناسایی دو شی بزرگ در کمربند سیارکی پرداخت، اما با اتمام سوخت آن ماموریت این کاوشگر ارزشمند نیز به اتمام رسید.
مقام‌های ناسا پنج‌شنبه هفته گذشته، ۱۰آبان، به طور رسمی اعلام کردند که ماموریت کاوشگر داون نیز به پایان رسیده است.
این کاوشگر فضایی از ماه ژوئن سال جاری درمسیری قرار گرفته است که درنهایت با برخورد با سیاره کوتوله سرس dwarf planet Ceres و تحت تاثیر نیروی گرانش سطح سیارک نابود خواهد شد.
کاوشگر داون از تاریخ یک نوامبر سال ۲۰۱۸، از سامانه‌های ارتباطی برنامه‌ریزی شده خارج شده و دیگر قادر نخواهد بود  پنل‌های خورشیدی خود را برای شارژ به سوی خورشید تنظیم کند و هدایت آن نیز به سوی کره زمین برای ارسال اطلاعات نخواهد بود.
کارشناسان ناسا اطلاعات دریافتی از کاوشگر داون در طول یک دهه فعالیت را بسیار ارزشمند اعلام کرده و از دست دادن این کاوشگر فوق العاده را بسیار سخت توصیف کرده‌اند.
بازنشستگی کاوشگر داون، درحالی است که تنها چند روز از بازنشستگی تلسکوپ فضایی کپلر می‌گذرد. این ۲کاوشگر‌ فضایی به دلیل اتمام ذخیره سوخت و ناتوانی درشارژ دوباره باتری‌های خورشیدی از دسترس خارج شدند.

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

احیای دوباره تلسکوپ هابل

1397/08/02
ناسا اعلام کرد گام بزرگی برای احیای دوباره تلسکوپ فضایی "هابل" برداشته است. چندی پیش ناسا به دنبال اختلال در ژیروسکوپ فضاپیمای هابل، عملیات‌های علمی این تلسکوپ فضایی را معلق کرده بود. در...

کپلر از نفس افتاد

1397/08/05
تلسکوپ فضایی کپلر در ماه مارس سال ۲۰۰۹به فضا پرتاب شد. مأموریت این تلسکوپ ۵۵۰میلیون دلاری برای ۳.۵سال برنامه‌ریزی شده بود، اما اکنون بیش از ۹سال از فعالیت این تلسکوپ می گذرد. طی چند ماه...

پربازدیدکننده ترین خبر

برنامه‌ریزی در حوزه فضا باید واقعی باشد تا فضایی

سیروس برزو از پیشکسوتان و روزنامه‌نگاران حوزه علم نجوم در یادداشتی این‌چنین آورده است: آنچه طی سال‌های اخیر روی‌داده، نشان‌دهنده آن است که سند جامع هوافضا بنا به دلایل مختلف قابل‌اجرا نیست. بررسی و تصویب مرحله نخست این سند با توجه به وضعیت هوافضای کشور در سال ۹۰ به پایان رسید. جدای از این‌که باید دید این مصوبه در همان زمان آیا بر پایه واقعیت‌ها شکل گرفت یا خیر؛ کارشناسان و متصدیان این فناوری به‌خوبی مطلع هستند که شرایط امروز ایران و نگاه مسئولان فعلی با دیدگاه‌های مسئولان در زمان تصویب این سند فاصله بسیار دارد. در مورد کاوشگرها و آزمایش‌های زیستی انجام‌شده درگذشته، نیز متأسفانه سیاست درستی در پیش‌گرفته نشده بود و باید مورد تجدیدنظر قرار بگیرد. اگر پرتاب حیوانات به ارتفاع‌های بالا در اواخر دهه ۱۹۴۰ و دهه بعد آن را به‌دقت بررسی کنیم می‌بینیم اهداف اصلی این عملیات نظامی بوده و ربطی به فضانوردی سرنشین دار نداشته است. چه در آمریکا و چه شوروی، در آن دوران درصدد ساخت هواپیماهایی بودند که به شکل بالستیک بتواند خود را به خاک دشمن برساند به همین دلیل لازم بود بدانند در این شرایط وضعیت دستگاه‌های بدن چطور کار می‌کند. اما بعد که نظر نظامی‌ها به بالا بردن قدرت موشک‌های قاره‌پیما جلب شد از پرتاب‌های بالستیک موجود زنده خودداری کردند. در مورد آزمایش‌های قبلی و پرتاب کاوشگرها در ایران با موجود زنده نیز متأسفانه نگاه به مقوله پرتاب کاوشگرها اشتباه و ناشی از عدم اطلاع دقیق دست‌اندرکاران از واقعیت‌های پشت پرده پرتاب حیوانات در برنامه‌های غیرمداری بود. به همین دلیل ادامه این کار، اشتباه و هدر دادن هزینه است. چنانچه روزی ایران سفینه سرنشین دار خود را بسازد و بخواهد سامانه‌های آن را آزمایش کند بازهم آزمایش‌های انجام‌شده با کاوشگرها مفید نخواهد بود بلکه باید همان سفینه با حیوانات مورد آزمایش قرار بگیرد لذا ادامه پرتاب کاوشگرها هدر دادن بودجه است.