1397/08/16

پایان ماموریت کاوشگر سیارک ناسا

کارشناسان ناسا اعلام کرده‌اند هنوز اندکی ازبازنشستگی اجباری کاوشگر کپلر نگذشته است که کاوشگر دیگر ناسا به نام داون (asteroid-exploring Dawn spacecraft) که برای بررسی و جست‌و‌جوی سیارک‌ها راهی فضا شده بود به دلیل اتمام ماموریت از دسترس خارج شده است. کاوشگر داون درطول یازده سال فعالیت خود به بررسی و شناسایی...
پایان ماموریت کاوشگر سیارک ناسا

کارشناسان ناسا اعلام کرده‌اند هنوز اندکی از بازنشستگی اجباری کاوشگر کپلر نگذشته است که کاوشگر دیگر ناسا به نام داون (asteroid-exploring Dawn spacecraft) که برای بررسی و جست‌و‌جوی سیارک‌ها راهی فضا شده بود به دلیل اتمام ماموریت از دسترس خارج شده است.
کاوشگر داون درطول یازده سال فعالیت خود به بررسی و شناسایی دو شی بزرگ در کمربند سیارکی پرداخت، اما با اتمام سوخت آن ماموریت این کاوشگر ارزشمند نیز به اتمام رسید.
مقام‌های ناسا پنج‌شنبه هفته گذشته، ۱۰آبان، به طور رسمی اعلام کردند که ماموریت کاوشگر داون نیز به پایان رسیده است.
این کاوشگر فضایی از ماه ژوئن سال جاری درمسیری قرار گرفته است که درنهایت با برخورد با سیاره کوتوله سرس dwarf planet Ceres و تحت تاثیر نیروی گرانش سطح سیارک نابود خواهد شد.
کاوشگر داون از تاریخ یک نوامبر سال ۲۰۱۸، از سامانه‌های ارتباطی برنامه‌ریزی شده خارج شده و دیگر قادر نخواهد بود  پنل‌های خورشیدی خود را برای شارژ به سوی خورشید تنظیم کند و هدایت آن نیز به سوی کره زمین برای ارسال اطلاعات نخواهد بود.
کارشناسان ناسا اطلاعات دریافتی از کاوشگر داون در طول یک دهه فعالیت را بسیار ارزشمند اعلام کرده و از دست دادن این کاوشگر فوق العاده را بسیار سخت توصیف کرده‌اند.
بازنشستگی کاوشگر داون، درحالی است که تنها چند روز از بازنشستگی تلسکوپ فضایی کپلر می‌گذرد. این ۲کاوشگر‌ فضایی به دلیل اتمام ذخیره سوخت و ناتوانی درشارژ دوباره باتری‌های خورشیدی از دسترس خارج شدند.

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

احیای دوباره تلسکوپ هابل

1397/08/02
ناسا اعلام کرد گام بزرگی برای احیای دوباره تلسکوپ فضایی "هابل" برداشته است. چندی پیش ناسا به دنبال اختلال در ژیروسکوپ فضاپیمای هابل، عملیات‌های علمی این تلسکوپ فضایی را معلق کرده بود. در...

کپلر از نفس افتاد

1397/08/05
تلسکوپ فضایی کپلر در ماه مارس سال ۲۰۰۹به فضا پرتاب شد. مأموریت این تلسکوپ ۵۵۰میلیون دلاری برای ۳.۵سال برنامه‌ریزی شده بود، اما اکنون بیش از ۹سال از فعالیت این تلسکوپ می گذرد. طی چند ماه...

پربازدیدکننده ترین خبر

زندگینامه اون گاریوت دانشمند و فضانورد فقید ناسا

اون گاریوت دانشمند و فضانورد ناسا که در برنامه های ماموریت‌های ایستگاه فضایی اسکای‌لب و کیهان پیمای شاتل در سن ۸۸ سالگی درگذشت.